łańcuch burmistrza

Nie trzeba rządzić Warszawą ani Krakowem, żeby mieć łańcuchy, pieczęcie i sztandary. Insygnia władzy coraz chętniej noszą także burmistrzowie małych i średnich miast. Najprawdopodobniej do tego grona dołączą też władze Olkusza. Komisja Praworządności i Samorządności zaakceptowała właśnie projekt uchwały w sprawie ustanowienia Łańcucha Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Kosztowne insygnia symbolizujące powagę piastowanych urzędów noszą m.in. prezydenci Warszawy, Poznania, Katowic czy Krakowa. Coraz częściej zaczynają to robić także burmistrzowie mniejszych miejscowości, takich jak chociażby Szczawnica czy Świątniki Górne w województwie Małopolskim. Wartość takich precjozów potrafi wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podczas obrad komisji Praworządności i Samorządności, olkuscy radni niejednogłośnie zaakceptowali projekt uchwały przygotowanej przez olkuski magistrat. Dotyczy on ustanowienia insygnium Miasta i Gminy Olkusz w postaci Łańcucha Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz zasad jego używania.

Jak wynika z dokumentacji dostarczonej radnym, łańcuch ma być emblematem podkreślającym funkcję pełnioną przez osobę sprawującą urząd z bezpośredniego wyboru mieszkańców. Na co dzień ma on być przechowywany w miejscu stałego urzędowania Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Kolejno wybierani burmistrzowie będą odbierali oznaki swojej władzy z rąk ustępujących im poprzedników podczas pierwszej, uroczystej sesji nowo wybranej Rady Miejskiej.

Jak możemy przeczytać w studium historyczno-heraldycznym, opracowanym przez Jacka Sypienia z Biura Promocji i Informacji Publicznej, łańcuch ma być materialnym atrybutem najwyższego przedstawiciela organu władzy wykonawczej miasta i gminy. Ma się on składać z 29 ogniw, w tym 11 ogniw dekoracyjnych oraz zawieszenia, czyli klejnotu zawierającego w sobie herb miasta.

Łańcuch ma zostać wykonany z metalu w kolorze srebrnym, co ma nawiązywać do sięgających czasów średniowiecznych tradycji górnictwa rud srebra i ołowiu. Wybrane elementy łańcucha mają być w kolorze złotym, co ma stanowić nawiązanie do bogactwa miasta, zarówno w znaczeniu materialnym, jak i bogactwa tradycji.

Nowe insygnium ma być używane przez włodarza miasta podczas sesji Rady Miejskiej, uroczystości z okazji świąt państwowych, wojewódzkich i samorządowych, podejmowania wybitnych gości, imprez z udziałem mieszkańców miasta oraz innych szczególnie ważnych wydarzeń.

Uchwała nie precyzuje, ile kosztować ma zakup łańcucha i z jakiego źródła mają pochodzić pieniądze przeznaczone na ten cel. Nie wiadomo więc, czy zostanie on sfinansowany z budżetu miasta, czy też z prywatnych składek samorządowców, tak jak to miało miejsce przed laty w przypadku łańcucha Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz sztandaru naszego miasta.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? Czy specjalny łańcuch podkreśli godność i powagę urzędu Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, czy też raczej będzie dodatkowym obciążeniem dla ludzi piastujących tą funkcję? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kończ waść....
kończ waść....
6 lat temu

Przed chwilą znów o Olkuszu i łańcuchu w radiu RMF. Konkluzja redaktora: skoro burmistrz będzie miał biżuterię za 10 tysięcy zł, to strach pomyśleć ile kosztuje biżuteria żony burmistrza?

RMF
RMF
6 lat temu

Podsumowanie felietonu warte zapamiętania.

felek
felek
6 lat temu

Obejrzeliście? Podobało się?
http://www.rmf.fm/au/?a=wsd&p=olo

felek
felek
6 lat temu

Olkusz na antenie RMF. Polecam felieton Olbratowskiego z dn 27.04 2016. Koniecznie wysłuchajcie! 😆
http://www.rmf.fm/au/?a=wsd&p=olo

FARAON
FARAON
6 lat temu

Przed chwilą był w radiu RMF FM felieton Tomasza Olbratowskiego o łańcuchu olkuskiego burmistrza. Ale jaja! To już nawet tam się śmieją z Olkusza.

FARAON
FARAON
6 lat temu

[quote name=”felek”]Olkusz na stronie gazeta.pl, brawo Panie Burmistrzu. Ciekawym radzę przeczytać
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19982017,olkuszanie-zasponsoruja-burmistrzowi-zloty-lancuch-zobaczyl.html#BoxNewsLink%5B/quote%5D
Przeczytajcie komentarze pod tym artykułem, są super. Mozna popłakać się ze śmiechu. Ale czy jest się z czego śmiać? To jest żałosna farsa. Wstyd, wstyd, wstyd na cała Polskę.

:lol:
:lol:
6 lat temu

[quote name=”felek”]Olkusz na stronie gazeta.pl, brawo Panie Burmistrzu. Ciekawym radzę przeczytać
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19982017,olkuszanie-zasponsoruja-burmistrzowi-zloty-lancuch-zobaczyl.html#BoxNewsLink%5B/quote%5D
Ale jaja!

felek
felek
6 lat temu
Maciekmaciek
Maciekmaciek
6 lat temu

[quote name=”Loo”]Wracaj Kmita , Wracaj ! bo za trochę nie będzie juz do czego ![/quote]
Do czego ma wracać, tu nikt na skoczków nie czeka. Takich jak on w gminie jest na pęczki. Dał się poznać jako człowiek, który boi się odpowiedzialności we własnym mieście. Brak kompetencji i doświadczenia.

Loo
Loo
6 lat temu

Wracaj Kmita , Wracaj ! bo za trochę nie będzie juz do czego !

P X T
P X T
6 lat temu

Czemu nie? Najlepiej w formie kolczatki.

Theon
Theon
6 lat temu

Ech , jak koniecznie chcą obrożę to czemu nie ? 20 radnych zrzuci się po 500 i po sprawie !!! 😆 😆 😆 😆

Roma.
Roma.
6 lat temu

Kmita wróć !!!

bez przesady
bez przesady
6 lat temu

przecież takie błyskotki ma już Kucharzyk to co? nie pożyczy ? kredyt nie spłacony a chłopcy w babskie błyskotki się będą ubierać. Zamiast tego gadżetu pieniądze przeznaczyć na remont tej rynkowej rudery obok, bo marna to „wizytówka” miasta chociaż ją więcej ludzi ogląda niż samego burmistrza.

Krzychencjusz
Krzychencjusz
6 lat temu

P.S. Panie Sypień. Materialnym atrybutem najwyższego przedstawiciela organu władzy wykonawczej miasta i gminy jest jego sygnatura i długopis którym ją wykonuje. Żadne inne insygnia nie są potrzebne. Mają pracować dla nas, nie odziewać się w błyskotki, to nie szlachta!

Krzychencjusz
Krzychencjusz
6 lat temu

Zdanie jest takie, że zamiast zajmować się sprawami miasta, zajmują się błyskotkami i bibelotami… Wstyd i żenada! Należy się karny k…s!

Król Maciuś 1.
Król Maciuś 1.
6 lat temu

Padłem:)

Theon
Theon
6 lat temu

Łańcuch ??? To już błazny i trefnisie nie wystarczą ?

stańczyk
stańczyk
6 lat temu

ja pierdziele…a gdzie berło i korony ?

ramzes
ramzes
6 lat temu

Na pierwszy rzut oka, to ten projekt wygląda jak maska Tutenchamona – bez twarzy faraona, a z miejscem na twarz…Reszta także się zgadza, szczególnie jeśli chodzi o klątwę.

50 cent
50 cent
6 lat temu

Mogę pożyczyć fajny łańcuch na klatę, nie trzeba kupować

pikolaczek
pikolaczek
6 lat temu

Piosenka o Romciu przedszkolaczku…

Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę,
na łańcuszku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu milionów wiele,
razem wydawać jest weselej,
bo podwładnych dobrych mam,
ram tam tam, ram tam tam.

Mamy łańcuch, kredki, farby,
to są nasze wspólne skarby,
bardzo dobrze tutaj nam,
ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
ten się do nas nie nadaje,
niechaj na bezrobociu siedzi sam,
ram tam tam, ram tam tam.

Ernest
Ernest
6 lat temu

A ja zrozumiałem, że będzie to łańcuch na burmistrza, a nie dla burmistrza. Sam łańcuch gospodarza z naszego burmistrza nie zrobi.

Kapitan
Kapitan
6 lat temu

Jestem poważnym burmistrzem, to miasto jest poważne!

,,,
,,,
6 lat temu

Proponuję żeby jeszcze koronę papież nałożył w trakcie np. Dni Olkusza. Pewnie z Franciszkiem będzie kłopot bo zapracowany, ale Benedykt XVI bardziej czasowy to podjedzie. No i żeby Roman I-wszy Wielki nie zrobił takiego obciachu jak Napoleon, że wyrwał papieżowi koronę i sam se nałożył podkreślając tym: Kto tu jest ważniejszy.

PZPR w spoczynku
PZPR w spoczynku
6 lat temu

[quote name=”Aaa”][quote name=”Przegląd Olkuski”]Kosztowne insygnia symbolizujące powagę piastowanych urzędów…[/quote]
Do Romana dociera, że jest tak śmieszny, że z trudem można tu mowić powadze urzędu… 😆 😆 :lol:[/quote]
NIECH ŻYJE POLSKA ZJEDNOCZONA PARTIA ROBOTNICZA towarzysz pierwszy sekretarz PZPR zaraz błyskawicznie natychmiastowo wybił by im z głowy głupoty.

Słowik
Słowik
6 lat temu

I jeszcze kokardę!
Kokarda na głowie pana burmistrza będzie doskonałym uzupełnieniem tego łańcuszka, symbolem powagi urzędu, ciągłości władzy etc.

Aaa
Aaa
6 lat temu

[quote name=”Przegląd Olkuski”]Kosztowne insygnia symbolizujące powagę piastowanych urzędów…[/quote]
Do Romana dociera, że jest tak śmieszny, że z trudem można tu mowić powadze urzędu… 😆 😆 😆

Młody
Młody
6 lat temu

„Łańcuch ma zostać wykonany z metalu w kolorze srebrnym, co ma nawiązywać do sięgających czasów średniowiecznych tradycji górnictwa rud srebra i ołowiu. Wybrane elementy łańcucha mają być w kolorze złotym, co ma stanowić nawiązanie do bogactwa miasta, zarówno w znaczeniu materialnym, jak i bogactwa tradycji.”

Skoro radni jednomyślnie taką uchwałę podjęli to nie mogą to być jakieś metale w stylu stal nierdzewna i tombak – musi to być srebro, najwyższej próby, najlepiej olkuskie i czyste złoto, niech nie dziadują żeby kolejne pokolenia wstydzić się za nich nie musiały – przecież te insygnia władzy będą służyły olkuszanom przez kolejne stulecia …

Platinum II
Platinum II
6 lat temu

Zachłyśnięcie się władzà – to główny motyw tych wszystkich kosztownych pomysłów Romka. Nie pamiętakie jak dniami dobierał kolor farby do gabinetu w komunikacji? Tears to dopier będzie bidula miał dylemat przy tylu akcjach wizerunkowych swojego jestestwa. Jaki dobrać tynk wnętrz gabinetu, jaki oczywiście kolor, jaki styl mebli it’d itd a sprawy gadziewi? no właśnie – niech sami główkujà bo ja nie man czasu na duperele. Ot cały nasz Romek!

majkel
majkel
6 lat temu

robimy jakiś protest przeciwko burmistrzowi i jego działaniom?

qaz
qaz
6 lat temu

„Wybrane elementy łańcucha mają być w kolorze złotym, co ma stanowić nawiązanie do bogactwa miasta, zarówno w znaczeniu materialnym, jak i bogactwa tradycji.”

Bogactwo miasta ahahahahhahhahaahahahhahha!!!!!1111oneone

lula
lula
6 lat temu

[quote name=”Co dalej …”]Ogłoszenie: zamienię Opel insignia na karetę 8) .[/quote]
Opel Insignia zostanie spieniężony na insygnia. Tak słyszałam.

Co dalej ...
Co dalej ...
6 lat temu

Ogłoszenie: zamienię Opel insignia na karetę 8) .

OlekD.
OlekD.
6 lat temu

G..no nie Bizancjum, podkreślenie urzędu i osoby jej sprawującej. Radni też powinni mieć łańcuchy bo pochodzą z wyboru bezpośredniego. To oni mają władzę uchwałodawczą a burmistrz wykonawczą wolę radnych czyli kto ma głos ten rządzi.

arek
arek
6 lat temu

Bizancjum !