Olkusz

We wtorek 7 marca 2023 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego na terenie Olkusza prowadzili kolejne działania przy użyciu drona w rejonach przejść dla pieszych. W akcji uczestniczyły media: TVP 3 Kraków oraz Radio Kraków.

Małopolska Policja w trosce o bezpieczeństwo pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego realizuje szereg działań: nadzorczo kontrolnych, profilaktyczno – edukacyjnych oraz inżynieryjnych. Przedsięwzięcia te przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach, co pokazują dane statystyczne. W 2022 roku w Małopolsce doszło do 483 wypadków z udziałem pieszych, w których 28 pieszych poniosło śmierć, a 451 zostało rannych. Porównując te dane z rokiem 2021, liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 6 %, liczba osób rannych pozostała na podobnym poziomie, natomiast liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych uległa zmniejszeniu prawie o połowę. Na przestrzeni lat 2016 – 2022 liczba wypadków z  udziałem pieszych także spadła – o 54 %, liczba zabitych zmniejszyła się o 57 %, a liczba rannych jest mniejsza o 55%.

W trosce o bezpieczeństwo kontynuujemy działania, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Dane statystyczne wskazują, że w ubiegłym roku na przejściach dla pieszych doszło do 237 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosło 8 osób, a 233 zostało rannych. Zdecydowaną większość, tj. 223 wypadki zaistniałe na przejściach dla pieszych, spowodowali kierujący, co stanowi 94,1 % ogółu zaistniałych na przejściach dla pieszych wypadków. Ponadto 7 na 8 pieszych, poniosło śmierć wskutek wypadku zaistniałego na przejściu dla pieszych z winy kierującego pojazdem. W okresie 2022 roku 13 wypadków drogowych zaistniałych na przejściach dla pieszych zostało spowodowanych przez pieszych

Ostatnia akcja prowadzona była w Olkuszu wczoraj, w ciągu skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu. Znajduje się tam kilka przejść dla pieszych, które podczas realizowanych działań zostały objęte szczególnym nadzorem. Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo pieszych, przy użyciu drona, ujawniali wykroczenia kierujących polegające na nieprawidłowym zachowaniu w rejonach przejść dla pieszych. Dron, wykorzystywany jest przez policjantów podczas różnego rodzaju działań. Dzięki temu dodatkowemu narzędziu jesteśmy w stanie ujawnić z powietrza wiele wykroczeń, a tym samym poprawiać bezpieczeństwo na naszych drogach. 

Podczas godzinnej akcji, na jednym ze skrzyżowań, ujawniono 8 naruszeń. To m.in. wyprzedzanie bezpośrednio przed, jak i na przejściu dla pieszych, które jest bardzo niebezpiecznym manewrem w ruchu drogowym. Za takie zachowanie, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości 1500 zł. oraz 15 pkt karnych. Chcąc ograniczyć nieprawidłowe zachowania kierujących, policjanci podczas działań starali się również edukować i uświadamiać uczestników ruchu drogowego na jakie niebezpieczeństwo narażają zarówno siebie jak i inne  osoby znajdujące się na drodze, w tym głównie pieszych. Ważne jest aby każdy uczestnik ruchu drogowego zdawał sobie sprawę, że niezachowanie szczególnej ostrożności, chwila nieuwagi może przyczynić się do powstania groźnego wypadku. Obowiązujące przepisy określają zachowanie kierującego, który zbliża się do przejścia dla pieszych. Ma on zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu oraz znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Piesi korzystając z przejścia dla pieszych muszą również zachować szczególną ostrożność. Zabronione jest także wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze