swiatla przejscie

1. września to dla szkolnej społeczności ważna data. Wakacje odchodzą w niepamięć, a uczniowie i nauczyciele wracają do swoich obowiązków. Aby początek nowego roku nauki był bezpieczny trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. 

Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale nie każdy uczeń I klasy szkoły podstawowej może samodzielnie poruszać się po drodze publicznej. Otóż, zgodnie z artykułem 43 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi jedynie pod opieką co najmniej 10-latka. W przypadku pozostawienia przedszkolaka lub pierwszoklasisty na drodze publicznej bez opieki, rodzic, bądź też osoba odpowiedzialna za kilkulatka popełnia wykroczenie objęte karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Właściwa opieka nad najmłodszymi uczniami to jedno, a zdrowy rozsądek rodziców i dzieci to drugie. Warto przypomnieć o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich tych, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym. Już niejednokrotnie odblask uratował życie niewidocznych z daleka i ubranych na ciemno pieszych. O przechodzeniu przez jezdnię tylko na zielonym świetle już nie wspominając.

Od czwartku olkuska policja prowadzić będzie akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze poprowadzą działania o charakterze profilaktycznym i kontrolnym. – Bardzo ważnym, elementem akcji jest edukacja. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu, mundurowi będą rozmawiać o bezpiecznych zachowaniach na drodze i zachęcać dzieci do korzystania z elementów odblaskowych – mówi Katarzyna Martas, oficer prasowy olkuskiej komendy.

Ponadto policjanci z ruchu drogowego baczniej zaczną obserwować stan techniczny dróg oraz oznakowanie przejść dla pieszych w rejonach szkół każdego szczebla. Kierowcy wożący dzieci i młodzież do placówek oświatowych z okolicznych miejscowości muszą się również liczyć ze wzmożonymi kontrolami ich pojazdów.

– Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w tych najbliższych dniach. Rozpoczęcie roku szkolnego niesie ze sobą znaczny wzrost ruchu pieszych. Bezpieczeństwo to podstawa – dodaje asp. Matras.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze