Sezon motocyklowy już w pełni rozpoczęty. Troszcząc się o bezpieczeństwo kierujących tymi jednośladami, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia na terenie Małopolski działań „Bezpieczny Motocykl 2020”. Przedsięwzięcie to jest realizowane cyklicznie od czerwca i zaplanowane jest do końca października br. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa motocyklistów na drogach poprzez reagowanie na popełniane przez nich wykroczenia  i uświadamianie o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Szczególna uwaga zwracana jest na nadmierną prędkość, która jest najczęstszą przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych.

Od początku roku na małopolskich drogach w 91 wypadkach zginęło 12 motocyklistów,  a 86 zostało rannych. Tragiczny dla tej grupy uczestników ruchu drogowego okazał się zwłaszcza pierwszy weekend  czerwca, gdzie śmierć na drodze poniosło dwóch kierujących motocyklami.

Pierwsze zdarzenia miało miejsce w sobotę 6 czerwca br. około godziny 23.06 w Krakowie. Jak wstępnie ustalono 28 – letni kierujący motocyklem marki – Honda, nie posiadający uprawnień do kierowania tym pojazdem, na łuku drogi zjechał poza krawędź jezdni i uderzył w znak drogowy. Tego młodego mężczyzny nie udało się uratować, zmarł w szpitalu.  Kolejne zdarzenia miało miejsce kilka godzin później, tj. w niedzielę o godz. 10.43  w powiecie proszowickim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 43 – letni kierujący motocyklem m-ki Suzuki nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze uderzył   w przydrożne drzewo ponosząc śmierć na miejscu.

Małopolscy policjanci ruchu drogowego chcąc ograniczyć liczbę tych zdarzeń zarówno w codziennej służbie jak i podczas działań kierunkowych realizują zadania, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W ostatni weekend lipca br. cztery małopolskie jednostki Policji prowadziły takie ukierunkowane działania – „Bezpieczny Motocykl 2020”, podczas których skontrolowano ponad 70 kierujących motocyklami, ujawniono 30 wykroczeń popełnionych przez tą grupę uczestników ruchu drogowego. Niestety 10 kierujących nie posiadało uprawnień do prowadzenia motocyklem.  Tego typu akcje wpływają również na świadomość kierujących motocyklami, gdyż policjanci podczas kontroli starają się edukować i przestrzegać przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

– przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego,

– dbać o stan techniczny swojego motocykla,

– kierując motocyklem należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego,

– dbać o swoją kondycję, stan psychofizyczny,

– zawsze warto zaplanować trasę,

– od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,

– zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,

– zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.

– obserwować zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze