Powiat

Nadchodzący czas Świąt Wielkanocnych jest dla nas wszystkich okresem bardzo szczególnym. Święta to czas, kiedy spotykamy się w gronie osób najbliższych – rodziny – znajomych. To także czas, kiedy udajemy się w podróż w nasze rodzinne strony. Olkuscy policjanci przygotowali zestaw porad dla kierowców.

W tym okresie zwróćmy szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo oraz naszych bliskich, a także naszych domów, mieszkań i pojazdów. Zastosowanie się do kilku zasad pozwoli, ograniczyć ryzyko związane  z popełnienie przestępstw lub wykroczeń:

– Udając się w podróż, na święta poprośmy sąsiadów lub kogoś z rodziny o zwracanie uwagi na nasze mieszkanie.

– Wyjeżdżając z domu pamiętajmy o wyłączeniu odbiorników energii elektrycznej, zamknięciu dopływu gazu i wody.    

– Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien w naszym domu, a w  przypadku posiadania instalacji alarmowej –  uaktywnijmy ją.

– Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką.

– Pozostawmy sąsiadom numery telefonu, pod którymi będziemy aktywni. Przekażmy im informacje o powrocie.

– Jeśli korzystamy z komunikacji zbiorowej, zachowajmy czujność i zwracajmy uwagę na nasze torebki i bagaże. Gotówkę trzymajmy  w kilku różnych miejscach, zwłaszcza jeśli wybieramy się w podróż.

– W zatłoczonych miejscach nie trzymajmy  telefonów komórkowych i wartościowych przedmiotów w kieszeniach zewnętrznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą przestępstwa.

– Podczas zakupów, nie nośmy portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bo łatwo ją przeciąć.

– Wysiadając z samochodu, sprawdźmy, czy dobrze zamknęliśmy okna i drzwi pojazdu.

– Wewnątrz zaparkowanego pojazdu, nie pozostawiajmy  żadnych wartościowych przedmiotów, bo to z pewnością zachęci złodzieja do działania.

Pamiętajmy również, że najbliższe dni to czas wyjazdów świątecznych, to okres wzmożonego ruch pojazdów i pieszych, który przyczynia się do wzrostu zdarzeń na drogach. W tym okresie nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać olkuscy policjanci. Od 15 do 18 kwietnia  2022 roku  na drogach powiatu olkuskiego pojawią się dodatkowe policyjne  patrole. Mundurowi szczególną uwagę zwrócą na osoby kierujące pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu szczególnie w rejonach przejść dla pieszych,  jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Będą tez sprawdzać stan techniczny pojazdów.

Zanim wyjedziesz w podróż:

– sprawdź stan techniczny pojazdu, którym zamierzasz podróżować (stan ogumienia, oświetlenie, itp.),

– nie zapomnij zabrać wszystkich niezbędnych dokumentów,

– sprawdź, czy pojazd posiada ważny przegląd techniczny oraz aktualną polisę  ubezpieczeniową,

 Pamiętaj! Brawurowa jazda oraz nadmierna prędkość to główne przyczyny wypadków  na polskich drogach.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu życzą wesołych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych!

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze