Olkusz

W środę w hotelu „Victoria” w Olkuszu odbyła się Olkuska Debata Wyborcza, zorganizowana przez Posła na Sejm RP Ireneusza Rasia: na zaproszenie parlamentarzysty Trzeciej Drogi nie odpowiedział Wiceminister Sportu i Turystyki Jacek Osuch, którego symbolicznie zastapił… kanister nawiązujący do niedawnego, słynnego już na cała Polskę tankowania olkuskiego parlamentarzysty PiS.

„Uważam, że Olkusz jest wart tego, żeby odbyła się tu poważna dyskusja o przyszłości Polski, o przyszłości tego powiatu oraz o przyszłości tego miasta. […] Do kulturalnej debaty zapraszam też miejscowego posła, którego znam od wielu, wielu lat, czyli posła Jacka Osucha. Mam nadzieję, że z tego zaproszenia skorzysta. Ja płacę za salę, biorę koszty na siebie!” – mówił przed tygodniem na olkuskim rynku Ireneusz Raś. Niestety, zaproszenie to nie spotkało się z zainteresowaniem olkuskiego parlamentarzysty PiS: „Zaprosiłem Jacka Osucha nie tylko w formie publicznej, podczas konferencji prasowej, ale także wysłałem zaproszenie na adres jego biura poselskiego. Nie otrzymałem żadnej informacji czy przyjdzie czy nie, kompletna cisza. Poniekąd się tego spodziewałem, bo mieszkańcy Olkusza, z którymi rozmawiałem ostatnio na targu, sami mówili, iż nie wierzą w to, że przyjdzie. Jest jednak przecież u siebie, mógł przyjść ze swoimi stronnikami i debatować z nami o sprawach Polski. Ja się naprawdę nie cieszę, że do takiej sytuacji doszło, bo ludzie potem mierzą wszystkich posłów tą samą miarą i mówią, że wszyscy jesteśmy tacy sami.” – rozpoczął natomiast Olkuską Debatę Wyborczą poseł Trzeciej Drogi.

Przybyli mieszkańcy podnosili różne tematy: jeden z nich poprosił przykładowo o lobbowanie w Sejmie RP za zmianą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, tak aby we wszystkich blokach zniknęły liczniki zbiorowe i funkcjonowały wyłącznie te indywidualne: „Ja liczyłem, że być może pan Osuch jednak przyjdzie, bo sam kiedyś mieszkał w bloku.” – nie krył swojego rozczarowania.

Do udziału w Olkuskiej Debacie Wyborczej stanął natomiast kandydat do Senatu RP Grzegorz Małodobry: „Mam nadzieję że w poniedziałek obudzimy się w nowej Polsce, która myśli o przyszłości, zamiast żyć sporem dotyczącym tego, kto przed rokiem 1989 był po której stronie barykady. Kiedy patrzę na działaczy PiS-u szczycących się tym, że walczyli z PRL-em, to zastawiam się, czy oni walczyli z systemem, czy tylko z władzą. Patrząc z dzisiejszej perspektywy wydaje mi się bowiem, że im się w gruncie rzeczy ten ustrój z centralnym planowaniem i silną pozycją pierwszego sekretarza podobał. Nie pasowali im jedynie ludzie, którzy stali na jego czele. Dla nich problemem było po prostu to, że to nie oni byli przy korycie.” – przekonywał.

Dyskusja dotyczyła także walki z nielegalną strzelnicą w Zimnodole: „Jacek Osuch to szef lokalnego PiS-u, a Łukasz Kmita i Bogumił Sobczyk to jego polityczni synowie. Dziwi mnie, że żaden z nich nie zabrał głosu w tej sprawie. Pan, który lobbuje za strzelnicą, ma widocznie błogosławieństwo z Nowogrodzkiej i nie może spaść mu włos z głowy. Być może gdyby ktoś z olkuskiego PiS-u go skrytykował, to nie znalazł by się na liście wyborczej. Łatwo jest reprezentować swój okręg w sprawach prostych i przyjemnych, jednak zajmowanie się sprawami trudnymi wymaga determinacji i odwagi, by działać na przekór swojemu politycznemu środowisku. Nie byłoby w Olkuszu aktywnego Rasia, gdyby byli tutaj aktywni lokalni politycy partii rządzącej.” – dodał poseł Ireneusz Raś.

Wiele uwagi poświęcono również kwestii komunikacji ze stolicą naszego województwa. Mieszkańcy sprzeciwili się bowiem wizji kilkuletniego remontu przebiegającej przez sam środek miasta DK94 oraz życia w korkach i „smrodzie spalin”. Zamiast tego, radny Rady Miejskiej w Olkuszu Grzegorz Tomsia wskazał np. koncepcję budowy obwodnicy, tak aby wyprowadzić ciężki ruch poza centrum. Jeszcze inny pomysł na osiągnięcie tego celu przedstawił poseł Ireneusz Raś: „W 2027 roku wygaśnie koncesja na zarządzanie autostradą A4 między Krakowem a Katowicami i wróci ona pod państwowy zarząd. Są plany jej rozbudowy do nawet czterech pasów w jedną stronę. Należy zatem ruszyć temat budowy drogi łączącej Olkusz z węzłem Balin, tak aby przekierować na ten odcinek cały ciężki ruch. Z drugiej strony, już teraz trzeba rozmawiać z władzami Krakowa na temat utworzenia połączeń autobusowych z Olkuszem, obsługiwanych przez krakowskie MPK.” – przekonywał parlamentarzysta Trzeciej Drogi.

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze