Olkusz

W ubiegłą niedzielę policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeprowadzili akcję pn. „Bezpieczny motocyklista”. Działania policjantów  miały na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych na drogach.

Wypadki drogowe, w których uczestniczą motocykliści, często pociągają za sobą poważne skutki. Stąd od wielu lat podejmowane są różne działania, w tym kontrolno-edukacyjne, których celem jest zmniejszenie tego zjawiska.  9 maja br., policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy podczas działań pn. „Bezpieczny motocyklista”, skontrolowali 76 miłośników jednośladów, w tym motocyklistów, motorowerzystów,  jak również kierowców guadów. Z czego  34 kierujących popełniło wykroczenia w ruchu drogowym. 5 kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania, a dwóm policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne.

Jak wskazują policyjne statystyki, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów. Motocyklista musi być świadomy, że jest narażony na większe ryzyko wypadku, niż kierowca samochodu osobowego, albowiem chroniony jest właściwie tylko przez kask. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, kierowca motocykla powinien czuć się dobrze i pewnie na drodze. Musi szanować innych użytkowników dróg. Znać  i przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz zasady bezpieczeństwa, jak również dbać o bezpieczeństwie osób przewożonych na motocyklu. Jazda motocyklem z pasażerem wymaga odpowiedniego przygotowania.

Apelujemy również do kierowców samochodów.  Zanim rozpoczną manewr wyprzedzania innego pojazdu, muszą upewnić się, że na drodze jest bezpiecznie. Motocykle często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Dlatego kierowca jest zobowiązany do obserwowania drogi i patrzenia w lusterka. Pamiętaj, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze