Koronawirus zagraża życiu wielu ludzi.  Niestety, epidemia pośrednio wpływa również na los zwierząt domowych. Czego unikać spacerując z psem? Jak działają teraz gabinety weterynaryjne? Gdzie szukać pomocy, gdy jesteśmy poddani kwarantannie i nie mamy możliwości wyprowadzić naszego pupila?

Czy domowe zwierzęta przenoszą wirus? – Tak brzmi jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących naszych pupili w kontekście panującej epidemii. Jak wynika z badań, obecne rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 jest wynikiem przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe mogą zostać zarażone koronawirusem.  Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, które mogą przenikać między zwierzętami domowymi a ludźmi – czytamy w oficjalnym stanowisku WHO.

Pomoc w opiece nad psem

Właściciele psów nie mają jednak teraz łatwego życia. Zwłaszcza, gdy są objęci domową kwarantanną. W takim przypadku nie mogą bowiem wyprowadzać ich na spacery. Można o to poprosić rodzinę albo sąsiadów, jednak nie zawsze jest możliwość. Co, jeśli nie mamy nikogo, kto mógłby nas w tym wyręczyć? Wtedy z pomocą przychodzą wolontariusze i… Internet! Na portalu Facebook powstała grupa wsparcia pod nazwą „Pies w Koronie”.

– „Pies w Koronie” to grupa wsparcia w czasie zagrożenia chorobą COVID-19. Jesteś na przymusowej kwarantannie lub poddajesz się samoizolacji, obawiasz się wyjść z domu, jesteś przeziębiony, chory, niepełnosprawny, masz małe dziecko i brak rąk do pomocy, ale masz psa lub inne zwierzątko -nie bój się poprosić o pomoc. Chcesz i możesz pomóc wyprowadzić psa lub przejąć tymczasową opiekę nad zwierzęciem – napisz! Pomoc ma charakter nieodpłatny – czytamy na stronie grupy w portalu Facebook. Na portalu możemy już znaleźć pierwsze oferty pomocy z Olkusza i Klucz.

Ostrożnie na spacerach

W związku z pandemią koronawirusa Główny Inspektor Sanitarny wydał samorządom wytyczne dotyczące odkażania przestrzeni publicznych. Szczegółowe informacje zostały przesłane do wszystkich wojewodów z prośbą o przekazanie do samorządów terytorialnych wszelkiego szczebla. Zgodnie z jego rekomendacjami dezynfekcji poddawane są m.in. przystanki autobusowe i tramwajowe, przejścia podziemne, miejsca przy szpitalach czy zakładach pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie na COVID-19.

W trosce o zdrowie naszych psów, powinniśmy unikać spacerów z czworonogami w pobliżu takich miejsc. To, co ratuje ludzi, niekoniecznie musi być bowiem przyjazne dla naszych domowych zwierząt. Dlatego władze Gminy Olkusz proszą o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie spacerów z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi w okolicy wiat przystankowych.

A co z wizytami u weterynarza?

W związku z epidemią gabinety weterynaryjne nie mają zakazu prowadzenia swojej działalności. Większość z nich wprowadziła jednak szereg zasad, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo zarówno opiekunów zwierząt, jak i personelu. Weterynarze apelują do swoich klientów, aby tylko jeden opiekun przychodził ze zwierzęciem na wizyty. Podobnie do zwykłych przychodni, także gabinety weterynarii wprowadziły obsługiwanie klientów tylko po uprzedniej telefonicznej rejestracji.

– Jeśli nie chorujesz lub nie jesteś w kwarantannie, zadzwoń do lekarza weterynarii w celu umówienia wizyty. Jeśli chorujesz na COVID-19 lub inną chorobę zakaźną, w tym przeziębienie, pozostań w domu i ogranicz kontakt z ludźmi. Wizyty kontrolne, coroczne szczepienia, odrobaczanie, planowane zabiegi chirurgiczne oraz zakup suplementów i środków do pielęgnacji powinny poczekać. Do lekarza weterynarii udaj się tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia zwierzęcia lub wystąpienia niepokojących objawów. Najpierw należy upewnić się, że nie stanowisz ryzyka przeniesienia COVID-19 na innych ludzi – czytamy w komunikacie, wydanym przez Główny Inspektorat Weterynarii.

fot. pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze