utw bezpieczny senior 24 01 2014 fot3

Niedawno pisaliśmy o niecodziennym wykładzie w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który przygotował nauczyciel historii Michał Masłowski wraz ze swymi uczniami z IV LO. W ubiegły czwartek słuchacze uczelni działającej w Miejskim Ośrodku Kultury znów  mieli okazję czerpać wiedzę od niezwykłych prelegentów. Tym razem od młodszej aspirant Katarzyny Matras i aspiranta Marcina Dzięcioła z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

 

Współpraca, jaką z Komendą Powiatową Policji podjął Uniwersytet Trzeciego Wieku,  służy poprawie bezpieczeństwa seniorów w różnych dziedzinach życia. Wykład, który odbył się 23 stycznia poświęcony był oszustwom i kradzieżom oraz unikaniu zagrożeń w ruchu drogowym. W pierwszej części słuchacze OUTW poznali w najdrobniejszych szczegółach metody działania przestępców oraz skuteczne sposoby obrony przed nimi. Omówione zostały nie tylko podstępy najczęściej stosowane przez złodziei w Polsce i w Powiecie Olkuskim, ale też najnowsze, jeszcze mało znane i coraz doskonalsze techniki oszustw i wyłudzeń. Z popularnymi do niedawna metodami „na wnuczka”, czy „na inkasenta”, każdy zetknął się dzięki nagłośnieniu ich przez telewizję, radio i prasę. Dlatego przestępcy wymyślają wciąż bardziej wyrafinowane techniki, posuwają się przy tym nawet do przekonującego udawania policjantów. Zagrożeniem stale obecnym na ulicach i targowiskach są kieszonkowcy, naciągacze oraz organizatorzy gier „w trzy kubki” lub „w trzy karty”. Mimo licznych apeli ci przestępcy wciąż znajdują w portfelach nieostrożnych osób źródło swego utrzymania.

Policjanci przygotowali również szereg cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa osób starszych w ruchu drogowym. Statystyki wypadków pokazują, że te z pozoru oczywiste zasady zachowania się na ulicach nie zawsze są przestrzegane. Dlatego tak ważne jest, by wykorzystywać każdą okazję do przypominania o tych zasadach i wskazywania na tragiczne skutki ich lekceważenia.

Tekst nadesłany przez MOK Olkusz

utw bezpieczny senior 24 01 2014 fot2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze