404 dzieci urodzonych w 2011 roku zostało zaszczepionych przeciwko meningokokom z grupy C w ramach programu profilaktycznego darmowych szczepień, którą przeprowadzili wspólnie Powiat Olkuski, ZOZ Olkusz oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu przy współpracy z ośrodkami zdrowia w czterech gminach. W tym roku do akcji przystąpił Olkusz, Klucze, Bukowno i Bolesław.

Do programu zakwalifikowano wstępnie 769 dwulatków z powiatu, z których do szczepienia zgłosiła się przeszło połowa. Podobnie jak w zeszłym roku rekordzistą jest ośrodek zdrowia w Kluczach, gdzie na 124 maluchów w NZOZ Zdrowie zaszczepiono 96 z nich (77%). W olkuskich czterech przychodniach biorących udział w programie zostało zaszczepionych 268 dzieci z rocznika 2011 na 520 zakwalifikowanych (51%). W bolesławskim ośrodku z programu skorzystało 39% (20 z 51), a najmniej w Bukownie – 27% (20 z 74).

W porównaniu do ubiegłego roku z możliwości bezpłatnego zaszczepienia przeciwko meningokokom skorzystało 2% dzieci mniej. Biorąc pod uwagę, że szczepionka ta jest dość droga, jeśli chciałoby się ją kupić na własną rękę, dziwi fakt, że wielu rodziców nie chciało z akcji skorzystać. Tym bardziej, że zakażenie meningokokami może mieć fatalne skutki dla zdrowia małego dziecka, a nawet prowadzić do zagrożenia życia. Wirus dość łatwo przenosi się drogą kropelkową, a wielu nosicieli tej choroby nie wie, że są zakażeni.

Akcję prowadzono od lipca do grudnia, więc było sporo czasu na to, żeby zgłosić się z dzieckiem na szczepienie. – W początkowym okresie akcji rodzice zgłaszali się z dziećmi z dużą intensywnością, jednak w okresie późniejszym zanotowano w placówkach spowolnienie szczepień, pomimo namawiania przez lekarzy i pielęgniarki do udziału w przedsięwzięciu – uważa Mariusz Łaskawiec, dyrektor olkuskiego ZOZ-u. – Biorąc pod uwagę fakt, iż w placówkach POZ pozostało 56 sztuk niewykorzystanych szczepionek, których okres ważności upływa w 2015 roku, celowym jest kontynuacja szczepień w roku przyszłym – dodaje.

Olkuskie Starostwo również nie wyklucza, że taka akcja odbędzie się po raz trzeci, a skorzystać mogłyby dzieci z rocznika 2012. Konkrety zostaną przedstawione niebawem. W tym roku akcja szczepień przeciwko meningokokom z grupy C kosztowała 43 632 zł, z czego połowa została pokryta z budżetu powiatu olkuskiego, a pozostałą część podzieliły proporcjonalnie partycypujące w programie gminy. Oznacza to, że jednorazowe szczepienie kosztowało samorządy 108 zł. Jest to nawet o połowę mniej niż koszt zaszczepienia dziecka na własną rękę.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze