Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja unijnego programu „Równe szanse – aktywizacja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych”, w którym wzięło udział 40 osób z gminy Olkusz. Po wielu miesiącach szkoleń i spotkań przyszła pora na podsumowanie.
Program był skierowany do osób, które od dłuższego czasu mają problemy ze znalezieniem pracy. Tym, co często stoi na przeszkodzie, jest nie zawsze brak ofert zatrudnienia, ale również brak pożądanych na rynku umiejętności, wiary we własne siły i determinacji na znalezienie wymarzonej pracy. Naprzeciw tym problemom wyszedł Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu. W poprzednich latach udało się pomóc 44 osobom. W tym roku na zasadzie równości płci i miejsca zamieszkania zakwalifikowano do programu kolejnych 40 bezrobotnych. Wszyscy uczestnicy mogli korzystać z fachowych porad specjalistów, których zadaniem było przygotować kandydatów do efektywnego szukania pracy. Z pomocą przyszli: kosmetyczka, wizażystka, psycholog, prawnik, lekarz i doradca zawodowy. Uczestnicy brali udział w zajęciach indywidualnie i zbiorowo, co pozwoliło z jednej strony na nieskrępowane zadawanie pytań i rozwiązywanie osobistych problemów, a z drugiej strony na integrację i znalezienie wsparcia u osób w podobnej sytuacji życiowej. Dzięki różnym wycieczkom i warsztatom wyjazdowym członkowie grupy bardzo się zintegrowali i polubili. Był to więc czas nie tylko nauki nowego zawodu, ale również okres nabywania umiejętności psychospołecznych, na co projekt kładł duży nacisk.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani tym projektem. Wiele się nauczyliśmy i wierzymy, że znajdziemy wreszcie wymarzoną pracę – relacjonują uczestnicy projektu. Każdy z nich mógł wybrać sobie kurs zawodowy, którego ukończenie podniosłoby jego kwalifikacje i atrakcyjność na rynku pracy. Najwięcej osób zdecydowało się na kurs nowoczesnego sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej i komputera. Uczestnicy wybierali również kursy florystyki, pracownika administracyjno-biurowego, opiekuna, spawacza, operatora widłowego, kosmetyczki czy fryzjera. Sporym udogodnieniem, szczególnie dla młodych mam, była możliwość skorzystania z pomocy opiekunki do dzieci na czas zajęć oraz zwrot kosztów dojazdów na szkolenia i warsztaty dla wszystkich uczestników projektu. – Udało nam się zrealizować wszystkie założone cele i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się pomóc tylu ludziom – podkreśla Agnieszka Będkowska, koordynatorka projektu. Z propozycji olkuskiego OPS będą mogli skorzystać kolejni bezrobotni. – W kolejnych dwóch latach do projektu zostanie zaproszonych 80 osób, z czego połowa w 2011 roku. Rekrutacja zostanie przeprowadzona przez nasz ośrodek już na początku roku – informuje Danuta Pietraszewska, dyrektorka OPS. Więcej informacji można uzyskać w siedzibie ośrodka oraz na stronie internetowej www.ops.olkusz.pl.
Udział w projekcie jest dla osób bezrobotnych całkowicie bezpłatny. Pieniądze na jego realizację w dużej mierze pozyskano z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja unijnego programu „Równe szanse – aktywizacja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych”, w którym wzięło udział 40 osób z gminy Olkusz. Po wielu miesiącach szkoleń i spotkań przyszła pora na podsumowanie.
Program był skierowany do osób, które od dłuższego czasu mają problemy ze znalezieniem pracy. Tym, co często stoi na przeszkodzie, jest nie zawsze brak ofert zatrudnienia, ale również brak pożądanych na rynku umiejętności, wiary we własne siły i determinacji w znalezieniu wymarzonej pracy. Naprzeciw tym problemom wyszedł Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu. W poprzednich latach udało się pomóc 44 osobom. W tym roku na zasadzie równości płci i miejsca zamieszkania zakwalifikowano do programu kolejnych 40 bezrobotnych. Wszyscy uczestnicy mogli korzystać z fachowych porad specjalistów, których zadaniem było przygotować kandydatów do efektywnego szukania pracy. Z pomocą przyszli: kosmetyczka, wizażystka, psycholog, prawnik, lekarz i doradca zawodowy. Uczestnicy brali udział w zajęciach indywidualnych i zbiorowych, co pozwoliło z jednej strony na nieskrępowane zadawanie pytań i rozwiązywanie osobistych problemów, a z drugiej na integrację i znalezienie wsparcia u osób w podobnej sytuacji życiowej. Dzięki różnym wycieczkom i warsztatom wyjazdowym członkowie grupy bardzo się zintegrowali i polubili. Był to więc czas nie tylko nauki nowego zawodu, ale również okres nabywania umiejętności psychospołecznych, na co projekt kładł duży nacisk.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani tym projektem. Wiele się nauczyliśmy i wierzymy, że znajdziemy wreszcie wymarzoną pracę – relacjonują uczestnicy projektu. Każdy z nich mógł wybrać sobie kurs zawodowy, którego ukończenie podniosłoby jego kwalifikacje i atrakcyjność na rynku pracy. Najwięcej osób zdecydowało się na kurs nowoczesnego sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej i komputera. Uczestnicy wybierali również kursy florystyki, pracownika administracyjno-biurowego, opiekuna, spawacza, operatora widłowego, kosmetyczki czy fryzjera. Sporym udogodnieniem, szczególnie dla młodych mam, była możliwość skorzystania z pomocy opiekunki do dzieci. – Udało nam się zrealizować wszystkie założone cele i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się pomóc tylu ludziom – podkreśla Agnieszka Będkowska, koordynatorka projektu. Z propozycji olkuskiego OPS będą mogli skorzystać kolejni bezrobotni. – W ciągu następnych dwóch latach do projektu zostanie zaproszonych 80 osób, z czego połowa w 2011 roku. Rekrutacja zostanie przeprowadzona przez nasz ośrodek już na początku roku – informuje Danuta Pietraszewska, dyrektorka OPS. Więcej informacji można uzyskać w siedzibie ośrodka oraz na stronie internetowej www.ops.olkusz.pl.
Udział w projekcie jest dla osób bezrobotnych całkowicie bezpłatny. Pieniądze na jego realizację w dużej mierze pozyskano z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zaleźli :sigh: Pracę marzeń. Za 1000zł na umowę zlecenie do końca roku. Czyli niewolnictwa ciąg dalszy.