Olkuska biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały regionalne. Są to zarówno unikatowe wydawnictwa historyczne (np. wydawana w latach 1916-1917 „Kronika Powiatu Olkuskiego”) jak i lokalna prasa, miesięczniki z gmin powiatu olkuskiego (np. „Bolesławskie Prezentacje”, „Głos Bukowna”, „Echo Klucz”), czasopisma wydawane przez poszczególne parafie, gazetki szkolne, ulotki i broszury o tematyce regionalnej, pamiątkowe medale, odznaczenia, monety itp.
Od 2005 roku tworzymy Bibliografię Regionalną Powiatu Olkuskiego, w której rejestrujemy wspomniane wyżej materiały. Bibliografia powstaje we współpracy z bibliotekami publicznymi powiatu olkuskiego. Bibliograficzna baza danych liczy obecnie 24305 rekordów i jest na bieżąco uzupełniania. Dokładamy wszelkich starań by nasza baza była bazą pełnotekstową, tzn. by odsyłała bezpośrednio do pełnych tekstów opisywanych materiałów. Jest to możliwe dzięki wieloletniej współpracy z Małopolską Biblioteką Cyfrową, która udostępnia zdigitalizowane przez nas materiały. Do tej pory udostępniliśmy 1068 publikacji, które są przeglądane ponad 10 000 razy rocznie. Kontynuujemy również digitalizację najstarszych książek znajdujących się w zbiorach olkuskiej Biblioteki.
PiMBP w Olkuszu udziela również informacji o charakterze regionalnym. Informacje są przygotowywane w oparciu o materiały zgromadzone przez bibliotekę i własne bazy danych.
Olkuska biblioteka jest wydawcą półrocznika „Ilcusiana” (w czerwcu b.r. ukazał się 12 numer). „Ilcusiana” to półrocznik historyczno – społeczno – kulturalny o zasięgu powiatowym. „Ilcusiana” zgromadziły wokół Biblioteki ciekawych ludzi, zainteresowanych historią i kulturą regionu – owocuje to nowymi pomysłami i projektami, dzięki którym wiedza o historii regionalnej będzie coraz bogatsza. Dzięki regionalistom, współpracującym z „Ilcusianami”, promujemy region także poprzez spotkania dla mieszkańców, poruszające tematy związane z Olkuszem i okolicą.
PiMBP w Olkuszu realizuje porozumienie zawarte z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie w zakresie edukacji historycznej oraz prowadzenia zajęć rozwijających nauki historyczne i wiedzę o kulturze ze szczególnym uwzględnieniem regionu. W ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie w olkuskiej Bibliotece odbyło się już wiele wykładów i warsztatów dla młodzieży i dorosłych prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii UP. Dzięki tej współpracy pracownicy Biblioteki mają możliwość brania udziału w konferencjach i szkoleniach organizowanych przez Instytut Historii.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu
To chyba jedyna instytucja w tym mieście, która działa na rzecz regionu w całkowitym profesjonalizmie i jedyna, która tak szybko się rozwija i idzie ku nowoczesności. Aż miło.