Olkusz

Dobiegł końca 23. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego hasło przewodnie brzmiało „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. Jak co roku w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom włącza się również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, która przygotowała dla najmłodszych Olkuszan szereg atrakcji promujących czytelnictwo.

Patronat honorowy nad wydarzeniami Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Patronat medialny objęły: „Gazeta Olkuska” i „Przegląd Olkuski”.

Akcję zainaugurował Powiatowy Konkurs Plastyczny „ZACZAROWANY ŚWIAT BAŚNI BRACI GRIMM”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego. Uczestnicy konkursu obejrzeli również spektakl teatralny pt. „Opowieści z teczki Profesora Książeczki” w wykonaniu Teatru Maska z Krakowa.

Uczniowie klas trzecich z olkuskich partnerskich Szkół Podstawowych Nr 1, 4 i 5 wzięli udział w spotkaniu autorskim z Wojciechem Cesarzem – pisarzem, artystą grafikiem i zwolennikiem ekologii.

27 maja br. w olkuskiej Bibliotece odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój dzień w Bibliotece”.

Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego. Prace małych artystów oceniało 3 – osobowe Jury pod przewodnictwem Pani Beaty Soboń – artysty plastyk, przedstawicielki Biura Promocji i Informacji Publicznej UMIG Olkusz.

Przybyli na uroczystą galę laureaci konkursu oraz uczniowie z Przedszkola Nr 4 w Olkuszu obejrzeli spektakl „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie” w wykonaniu krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”.

11 czerwca 2024 r. na zakończenie obchodów 23. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w przestrzeni wokół olkuskiej Biblioteki odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Międzynarodowa Akcja CZYTANIE NA POLANIE.

Przed południem spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie z partnerskich, olkuskich Szkół Podstawowych: Nr 1, 4, 5 i 10, rozpoczęło się od czytania przez Marcina Wierciocha – Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz książki Wypożyczalnia skrzydeł – Opowieść o magii czytania Iwony Pietrzak-Płachty.

Po rozmowie o lekturze, na dzieci czekało wiele kreatywnych zadań, gier i zabaw rozmieszczonych w czterech tematycznych strefach:

Bajkowy konkurs

Strefa zabaw – gry i zabawy z książkami

Kreatywny zakątek – malowanie na folii

Tworzenie wiosennych ramek z kwiatów i liści

W wydarzeniu wzięła również udział babcia Granny Fix z Centrum Helen Doron w Olkuszu – partnera imprezy.

Wszystkie dzieci biorące udział w wydarzeniu otrzymały drobne upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Po południu z kolei w ramach Międzynarodowej Akcji CZYTANIE NA POLANIE odbyło się kolejne, tym razem w plenerze spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem młodzi Klubowicze omówili książkę ,,Arystoteles i Dante przepadają w toni Życia” Benjamin’a Alire’a Sáenz’a.

W tegorocznym Tygodniu Czytania Dzieciom nie zabrakło również dodatkowych atrakcji. Uczniowie z olkuskich szkół i przedszkoli aktywnie brali udział w zajęciach edukacyjnych inspirowanych literaturą dziecięcą. Odbyły się też kolejne cykliczne warsztaty: UCZYMY SIĘ CZYTAĆ Z BIBLIOTEKĄ, Z BIBLIOTEKĄ W KRAINIE OZ(OBOTÓW)  oraz MŁODZIEŻOWY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to wielkie doroczne święto orgaznizowane w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza rodzicom, potrzebę codziennego czytania dzieciom ciekawych książek w serdecznej atmosferze. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze