Powiat
14 maja ruszy głosowanie na zadania Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na zmianę harmonogramu zdecydowano się w związku z sytuacją epidemiologiczną.
Trwająca od ponad roku pandemia pokrzyżowała wiele planów. Pierwotnie zgłaszanie projektów do BO Małopolski miało rozpocząć się 1 kwietnia ubiegłego roku. Epidemia spowodowała, że termin przesunięto na jesień, a w ślad za tym zmianie uległa reszta harmonogramu – w tym termin głosowania, które teraz zaplanowano na okres od 14 maja do 14 czerwca. Jak wyjaśnia Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, chodzi o „(…) zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski, którzy będą chcieli oddać swój głos na zadania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego”. -Obserwując obecny wzrost zachorowań na COVID-19, zarówno w całej Polsce jak i na terenie naszego województwa, nieustannie monitorujemy sytuację i na bieżąco modyfikujemy nasze działania w taki sposób, aby w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego wzięła udział jak największa liczba Małopolan. Mamy nadzieję, że do rozpoczęcia głosowania sytuacja unormuje się i że wszyscy chętni mieszkańcy naszego Województwa będą mogli oddać swoje głosy na wybrane przez siebie inicjatywy w bezpieczny sposób. W razie konieczności wprowadzania kolejnych zmian w harmonogramie 5. edycji Budżetu Obywatelskiego, niezwłocznie powiadomimy o tym fakcie naszych mieszkańców – informuje Iwona Gibas, która w Zarządzie Województwa Małopolskiego odpowiada m.in. za koordynowanie prac nad Budżetem Obywatelskim.
Ostateczną listę zadań dopuszczonych do głosowania poznamy do 30 kwietnia. Te z powiatu olkuskiego tradycyjnie przedstawimy na naszych łamach. Głosowanie ma trwać od 14 maja do 14 czerwca, a ogłoszenie wyników nastąpi do 22 października 2021 roku.
Czy BO to fajny pomysł?
W poprzednich czterech edycjach BO Małopolski w powiecie olkuskim zwyciężyło łącznie 17 zadań. Wśród nich był szereg projektów dotyczących różnorakiej pomocy osobom niepełnosprawnym (dzieciom i dorosłym), zadania związane z organizacją warsztatów i dodatkowych zajęć dla uczniów, reaktywacja zespołu „Małe Zedermianki”, udział uczniów w zespołach folklorystycznych, wsparcie szkółek siatkarskich czy wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny i zakup kriokomory dla Wojewódzkiego Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Nasi mieszkańcy głosowali chętnie – na przykład w edycji 2019 powiat olkuski znalazł się na szóstym miejscu w skali województwa pod względem liczby oddanych głosów.
W naszym powiecie od kilku lat budżety obywatelskie są realizowane w dwóch gminach: Olkuszu i Bukownie. W ubiegłym roku obydwa samorządy zrezygnowały z bieżących edycji. Powód? Pandemia, a co za tym idzie – związaną z nią sytuacja finansowa gmin.
Gdy w Bukownie zawieszono BO 2020, wówczas pojawiła się ze strony radnych propozycja, aby pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski zostały wydane na modernizację placów zabaw. Z kolei w Olkuszu realizację większości zadań z BO 2020 przesunięto z ubiegłego roku na ten rok. Decyzję o rezygnacji z ogłoszenia kolejnej edycji tłumaczono dużym uszczerbkiem dochodów Gminy Olkusz, wynikającym z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Powodem była również konieczność dokończenia dużych inwestycji współfinansowanych ze środków zewnętrznych, które musiały być wydatkowane zgodnie z uzgodnionymi harmonogramami.
Na naszych łamach na bieżąco informujemy o kolejnych etapach obywatelskich budżetów, które dotyczą powiatu olkuskiego. Pisaliśmy także o sugestiach mieszkańców dotyczących zasad BO. A te się zmieniały. W Olkuszu po konsultacjach z mieszkańcami, po premierowej edycji wprowadzono na przykład podział zgłaszanych projektów na trzy grupy, w zależności od ich wartości, aby mniejsze zadania też miały szansę na zwycięstwo. Ciekawą zmianę wprowadziło Bukowno w 2019 roku – zamiast zadań ogólnomiejskich wprowadzono możliwość zgłaszania „zielonych” projektów (dotyczących propozycji nasadzeń zieleni w pasach drogowych; tworzenia skwerów, łąk kwietnych, rabat, ogrodów społecznych, parkletów; rewitalizacji nieużytków; koncepcji zagospodarowania dolin rzecznych i wąwozów; ochrony zieleni przed parkującymi samochodami).
Ilekroć pisaliśmy o BO, mieszkańcy chętnie wyrażali swoje opinie. Większość twierdziła, że możliwość decydowania o wydatkowaniu publicznych środków to dobry pomysł. Pojawiały się głosy, że budżety obywatelskie to także swoisty sondaż dla lokalnych władz, które w ten sposób mogą dowiedzieć się, jakich inwestycji czy inicjatyw oczekują mieszkańcy.
Jak wszyscy wiedzą, pandemia to trudny czas, gdzie w wielu dziedzinach sytuacja zmienia się czasem z dnia na dzień. Gdy nasze lokalne samorządy zdecydują o ogłoszeniu naboru zadań do kolejnej edycji obywatelskich budżetów, jak zwykle poinformujemy o tym na naszych łamach.
A jak oceniacie budżety obywatelskie? Bierzecie w nich udział? Uważacie, że można udoskonalić zasady czy też może w Waszej ocenie to w ogóle niepotrzebna inicjatywa? Piszcie do nas!
fot. Kancelaria Zarządu/Zespół Wspierania Inicjatyw Obywatelskich