Grupa sześciu radnych wystosowała do burmistrza Romana Piaśnika interpelację dotyczącą transmisji online z obrad rady miasta. Radni pytają w niej o szczegóły i termin wdrożenia takiego rozwiązania. Jak wynika z odpowiedzi, transmisje w Internecie mogą zostać wprowadzone już w marcu.

Przypomnijmy, że według obowiązującego prawa posiedzenia organów stanowiących, pochodzących z powszechnych wyborów są jawne i dostępne. Wstęp na sesję rady miasta, gminy czy powiatu jest więc wolny dla każdego. Nie wszyscy jednak mają możliwość przyjść w wyznaczone miejsce o danej porze. Dlatego część urzędów transmituje obrady swoich radnych przez Internet. 

Dzięki transmisjom internetowym każdy mieszkaniec posiadający dostęp do sieci może bez wychodzenia z domu śledzić poczynania swoich radnych. Ponadto, jeśli ktoś przeoczy transmisję lub z jakichś przyczyn nie może jej obejrzeć – zawsze ma możliwość ją później odtworzyć. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa tylko 10% samorządów prowadzi transmisje obrad online.

Takie rozwiązania funkcjonują w sąsiednich samorządach: powiatowym, miejskim w Bukownie oraz w  Wolbromiu. Radni Józef Filas, Michał Mrówka, Wojciech Ozdoba, Wojciech Panek, Grzegorz Tomsia oraz Tomasz Zaborowski postanowili spytać burmistrza, kiedy zamierza wprowadzić takie rozwiązanie w Olkuszu.

– Ze względu na brak informacji na stronie magistratu z pracy radnych, jak również niewystarczającej relacji z tego, co się dzieje na sesji w lokalnych mediach, wnosimy o umożliwienie dostępu obywateli do interesujących ich treści i informacji. Wyborcy mają prawo wiedzieć, jak aktywni są ich radni i jakie mają poglądy w wielu nurtujących społeczeństwo kwestiach. Olkuszanie chcieliby również poznać, jakie zdanie posiada ich burmistrz, szczególnie w kontrowersyjnych sprawach – piszą w swojej interpelacji radni.

Jak możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację, wraz z wprowadzeniem elektronicznego systemu głosowania radnych, zmodernizowano także system rejestracji dźwięku. Dzięki temu już w niedalekiej przyszłości na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy pojawi się możliwość odsłuchu nagrań z sesji. Wdrożenie takiego rozwiązania nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.

– System jest już niemal gotowy do stałego wdrożenia. Trwają jego ostatnie testy. Liczę, że nagranie marcowej sesji zostanie już opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu – pisze w swojej odpowiedzi burmistrz Roman Piaśnik.

Głównym argumentem autorów interpelacji jest teza, że mieszkańcy dzięki takiemu rozwiązaniu mogą w prosty sposób podejrzeć aktywność radnych w sieci. A jakie jest zdanie Czytelników? Czy chcielibyście słuchać obrad swoich rajców w Internecie?  Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

27
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
27 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
młody 33//////////////////Wektoreweeeeeeeesony Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
młody 33
młody 33

Najwyży czas przegonić populistów z Olkusza. Jeden to nawet wyniósł się do krusu . Może wreszcie będzie normalniej. A jego kompani, sami się załatwią nadmiarem ich tępego populizmu.

//////////////////
//////////////////

Pod gminą ćwierkają wróbelki, że młodzież lata za dobrze płatnymi posadkami najlepiej od razu jako szef.

Wektor
Wektor

Masz oczywiście na myśli tych młodych nieopierzonych gołodupców, co to niby chcą uprawiać wielką politykę bez nazwiska i wiedzy. Oni się układają ze szczwanymi lisami nie wiedząc, że to oni są małymi kurczakami. Ślepi jak małe kocięta i ten kocurek co to jest ich rówieśnikiem i mentorem wystawił ich do wiatru bo sam skoczył w górę a oni w dół.

eweeeeeeee
eweeeeeeee

to wszystko rękami z resztek pisiorków.

sony
sony

[quote name=”adie”][quote name=”Anty”]Moi kochani radni RM ! ja wam powiem tak , silicie się , wypisujecie bzdury jedni na drugich , a rzeczywistość będzie taka ze pisiory powrócą do tego ze nie będzie juz jednomandatowych okręgów wyborczych i nie wszyscy obecni radni znajda się na listach wyborczych , a szczególnie ci zdrajcy ,[/quote]Zdrajcy, którzy przyczynili się do odwołania przewodniczącej i uczestniczyli w „”dżentelmeńskich umowach”” przeciw innym 5 lutego 2016 roku to są zwykli g.o.ł.o.d.u.p.c.e.[/quote]Negocjowali z człowiekiem, który już niedługo będzie jednym z najbogatszych olkuszan. Oni w pewien sposób podziwiają tego człowieka, nie wiedząc jakich on używa metod do zdobywania zasobów… Czytaj więcej »

adie
adie

[quote name=”Anty”]Moi kochani radni RM ! ja wam powiem tak , silicie się , wypisujecie bzdury jedni na drugich , a rzeczywistość będzie taka ze pisiory powrócą do tego ze nie będzie juz jednomandatowych okręgów wyborczych i nie wszyscy obecni radni znajda się na listach wyborczych , a szczególnie ci zdrajcy ,[/quote]
Zdrajcy, którzy przyczynili się do odwołania przewodniczącej i uczestniczyli w „”dżentelmeńskich umowach”” przeciw innym 5 lutego 2016 roku to są zwykli g.o.ł.o.d.u.p.c.e.

farbowane lisy
farbowane lisy

Przecież za 2 lata to pis nie ma kogo wystawić. Chyba, że Kmita będzie wystawiony we wszystkich okręgach, to może chociaż w jednym będzie mandat.

Anty
Anty

Moi kochani radni RM ! ja wam powiem tak , silicie się , wypisujecie bzdury jedni na drugich , a rzeczywistość będzie taka ze pisiory powrócą do tego ze nie będzie juz jednomandatowych okręgów wyborczych i nie wszyscy obecni radni znajda się na listach wyborczych , a szczególnie ci zdrajcy ,

antyidiota
antyidiota

[quote name=”Piotruś Pan”][quote name=”hhha”]No cóż ta nieopieżona piątka pisowskich radnych uwierzyła w moc propagandy przeglądu olkuskiego i na siłę chcą pokazywać swój upadek na który bardzo zapracowali.Kmita powinien spalić się ze wstydu że takich nieudaczników desygnował na radnych.[/quote]
Upadli tak nisko, że już niżej nie można. I ciągną za sobą resztę, która jeszcze została.[/quote]
ciekawe czy jestes taki mądry poza klawiaturą. Nic w życiu nie osiągniesz i ciągle będzie rzygał nienawiścią na tych którym jest lepiej. Wspólczuję

Piotruś Pan
Piotruś Pan

[quote name=”hhha”]No cóż ta nieopieżona piątka pisowskich radnych uwierzyła w moc propagandy przeglądu olkuskiego i na siłę chcą pokazywać swój upadek na który bardzo zapracowali.Kmita powinien spalić się ze wstydu że takich nieudaczników desygnował na radnych.[/quote]
Upadli tak nisko, że już niżej nie można. I ciągną za sobą resztę, która jeszcze została.

hhha
hhha

No cóż ta nieopieżona piątka pisowskich radnych uwierzyła w moc propagandy przeglądu olkuskiego i na siłę chcą pokazywać swój upadek na który bardzo zapracowali.Kmita powinien spalić się ze wstydu że takich nieudaczników desygnował na radnych.

cvcvcv
cvcvcv

Ale się pisiorki naminusowali, a ludzie wiedzą swoje. I tak wam te minusy nic nie pomogą.

domesteles
domesteles

Pod interpelacją jest podpisanych sześciu, ale jeden z nich w ich klubie to chyba już nie jest bo w pulsie wymienili tylko piątkę jako klub. Oj topnieją szeregi, topnieją. A na koniec zostaną „związkowcy”, zaginiony i ten co „dobrowolnie” zrezygnował z komisji.

7328VIP4092
7328VIP4092

[quote name=”Miłosz L.”]Aktywność radnych ocenią mieszkańcy w swoich okręgach wyborczych po prawdziwych staraniach i zrealizowanych inwestycjach. Pieniactwo, niektórych na sesjach nie ma się nijak do codziennej pracy dobrych i sprawdzonych radnych, którzy szanują swoich wyborców i za pracę na ich rzecz wcale nie czekają na podziękowania. Mieszkańcy ocenią ich pracę przy urnach i wtedy jest prawdziwy obraz pracy radnego.[/quote]
I z tą oceną zgadzam się w zupełności.

Miłosz L.
Miłosz L.

Aktywność radnych ocenią mieszkańcy w swoich okręgach wyborczych po prawdziwych staraniach i zrealizowanych inwestycjach. Pieniactwo, niektórych na sesjach nie ma się nijak do codziennej pracy dobrych i sprawdzonych radnych, którzy szanują swoich wyborców i za pracę na ich rzecz wcale nie czekają na podziękowania. Mieszkańcy ocenią ich pracę przy urnach i wtedy jest prawdziwy obraz pracy radnego.

Proletariusz Olkuski
Proletariusz Olkuski

Dobrze, że się domagają bezpośredniej transmisji. Znawcy już mówią, że nie-pis-mienni będą punktowani ze swojej populistycznej i nic nie mającej wspólnego z dobrem społecznym działalności. Została ich licha piątka a zachowują się buńczucznie jakby niedługo chcieli dokonać „puczu” na organach rady. A wywiad pana z komisji mieszkaniowej w gazecie małopolskiej to jest szczytem uprawiania propagandy. Skąd, takie chłopki roztropki się biorą.

yes,yes,yes
yes,yes,yes

Nazwiska w tekście.

kanciaty stolik
kanciaty stolik

kuglowali i z chciwości nic nie „chapnęli” bo się ubabrali – bardzo dobre porównanie. Q, dopisz ich nazwiska.

wdowa
wdowa

[quote name=”QQQQQQQQQQ”]Pięciu nawiedzonych, co posądzają tylko innych o „nachapanie” tylko dlatego, że sami nic nie umieją i są nieudacznikami, ponieważ kuglowali i z chciwości nic nie „chapnęli” bo się ubabrali i już nikt im nie wierzy. I nie pomoże im nawet transmisja, bo pan D. przypomni im o dżentelmeńskiej umowie i porozumieniu z 5 lutego, której nie dotrzymali. Transmisja z dokończenia sesji z 5 lutego ( zamach na prezydium ) w PO.[/quote]wczoraj w tvp był taki mądry film. Pewien generał też mówił o „dżentelmeńskiej umowie” z tw bolkiem 😀Ale wiemy, ze UBecja dalej działa w Olkuszu, także spokojnie widmo komunizmu… Czytaj więcej »

QQQQQQQQQQ
QQQQQQQQQQ

Pięciu nawiedzonych, co posądzają tylko innych o „nachapanie” tylko dlatego, że sami nic nie umieją i są nieudacznikami, ponieważ kuglowali i z chciwości nic nie „chapnęli” bo się ubabrali i już nikt im nie wierzy. I nie pomoże im nawet transmisja, bo pan D. przypomni im o dżentelmeńskiej umowie i porozumieniu z 5 lutego, której nie dotrzymali. Transmisja z dokończenia sesji z 5 lutego ( zamach na prezydium ) w PO.

Ożżżżżżżżesz
Ożżżżżżżżesz

[quote name=”umowy spod stołu”][quote name=”mamma mia”]Dopiero radni od interpelacji będą się popisywać. Piar za darmo. Nie mogą się przebić do społeczeństwa bo mają z nim słaby kontakt to myślą, że telewizja za darmo im pomoże. Figa z makiem. Mieszkańcy nie są głupi i nie kupią tego cyrku, który im zgotują.[/quote]cyrk to wy dopiero będziecie mieli jesienią przy uchwalaniu nowego budzetu, a przez caly rok przy znikaniu obiektow nalezacych do gminy…[/quote]Jak wiesz o czymś o czym nie wiedzą inni to droga jest prosta – do Prokuratury. Ale ty nie pójdziesz, bo wolisz jątrzyć, oczerniać bez dowodów. Takich to czuć na kilometr… Czytaj więcej »

umowy spod stołu
umowy spod stołu

[quote name=”mamma mia”]Dopiero radni od interpelacji będą się popisywać. Piar za darmo. Nie mogą się przebić do społeczeństwa bo mają z nim słaby kontakt to myślą, że telewizja za darmo im pomoże. Figa z makiem. Mieszkańcy nie są głupi i nie kupią tego cyrku, który im zgotują.[/quote]
cyrk to wy dopiero będziecie mieli jesienią przy uchwalaniu nowego budzetu, a przez caly rok przy znikaniu obiektow nalezacych do gminy…

qurnachata
qurnachata

[quote name=”qwert”][quote name=”Jurek”]To nie interpelacja sprawiła, że sesja będzie transmitowana na żywo tylko dużo wcześniej burmistrz podjął taką decyzję bo już od dłuższego czasu .[/quote]
Masz „Jurek” przekichaną robotę – zamiast poczytać kryminał leżąc w wannie, musisz po godzinach tkwić przed kompem, żeby „monitorować informacje o mieście i gminie; reagować na krytykę wyrażoną w mediach”. Ból![/quote]
Przed kompem to siedzi grupa populistów co to założyli klub opozycyjny wobec wszystkiego co się rusza i na drzewo nie ucieka.

qwert
qwert

[quote name=”Jurek”]To nie interpelacja sprawiła, że sesja będzie transmitowana na żywo tylko dużo wcześniej burmistrz podjął taką decyzję bo już od dłuższego czasu .[/quote]
Masz „Jurek” przekichaną robotę – zamiast poczytać kryminał leżąc w wannie, musisz po godzinach tkwić przed kompem, żeby „monitorować informacje o mieście i gminie; reagować na krytykę wyrażoną w mediach”. Ból!

Jurek
Jurek

To nie interpelacja sprawiła, że sesja będzie transmitowana na żywo tylko dużo wcześniej burmistrz podjął taką decyzję bo już od dłuższego czasu się o tym mówiło. Panowie się tylko podpięli pod temat. Przecież praca radnych to powinna się odbywać wśród wyborców a na sesji to się podejmuje decyzje na dokumentach wcześniej przeanalizowanych, przedyskutowanych w komisjach i wymianie poglądów między radnymi.

2wwe2e
2wwe2e

Będą sieroty prężyć muskuły przed kamerą. Populiści tylko w ten sposób chcą zaistnieć. W następnych wyborach zostaną wyautowani.

mamma mia
mamma mia

Dopiero radni od interpelacji będą się popisywać. Piar za darmo. Nie mogą się przebić do społeczeństwa bo mają z nim słaby kontakt to myślą, że telewizja za darmo im pomoże. Figa z makiem. Mieszkańcy nie są głupi i nie kupią tego cyrku, który im zgotują.