Miejscy radni nie byli jednomyślni w głosowaniu nad tegorocznym budżetem, ale dość podobnie oceniali finansowe plany gminy. W tym roku najwięcej kosztować będą rozpoczęte już inwestycje. Gmina planuje też sporo pozyskać ze sprzedaży mienia. 130 mln złotych to tegoroczne dochody, wydatki natomiast oszacowano na 147 mln złotych. Deficyt w wysokości ponad 17 mln 800 tys. złotych ma być pokryty z kredytów, sprzedaży papierów wartościowych i nadwyżek.

Tradycyjnie najwięcej wydatków pochłonie oświata – ponad 64,5 mln złotych, z czego subwencja z budżetu państwa wynosi 24 mln 572 tys. złotych. W porównaniu z ubiegłym rokiem całość oświatowych wydatków wzrosła o ponad 12 mln złotych. Rekordową kwotę, 14 mln złotych, zaplanowano na termomodernizację szkół, która jest dofinansowana z Unii (9 mln 876 tys. złotych).
Jakie inwestycje zaplanowano na ten rok? Najdroższa będzie rewitalizacja starówki – ponad 14 mln 600 tys. złotych, z czego 8 mln 800 tys. złotych stanowi unijna dotacja. Kolejnym kontynuowanym zadaniem jest termomodernizacja szkół – z 9 mln 876 tys. złotych przeznaczonych na to przedsięwzięcie 4 mln 180 tys. złotych pochodzi z Unii. Ze środków własnych władze gminy planują przebudować drogę w Rabsztynie. Na budowę przedszkola przy SP nr 5 w Olkuszu przeznaczono 2 mln 5757 tys. złotych. Budowa ulic Kopernika i Dygasińskiego pochłonie 1 mln 120 tys. złotych. Sporo kosztować będzie komunikacja – na lokalny transport zbiorowy zapisano 3 mln złotych.

– Wydatki w porównaniu z 2005 rokiem wzrosły prawie dwukrotnie. Również w górę poszły dochody, pięć lat temu wynosiły ok. 73 mln złotych. Zadłużenie gminy na poziomie 147 mln złotych jest bezpieczne. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to 783 złote, co daje nam 135 miejsce w Małopolsce – mówił burmistrz Dariusz Rzepka.
Zanim radni przegłosowali budżet, odnieśli się do tegorocznych wydatków i dochodów. – Wątpliwości w tym budżecie budzą dochody, wydaje mi się – niezbyt realnie oszacowane. 9,5 mln złotych ze sprzedaży mienia – takiej kwoty nigdy nie udało się osiągnąć w jednym roku i sądzę, że i teraz będzie to trudne. Niepokojący jest wzrost wydatków na oświatę. Poza tym chciałbym, aby realizowane były nie tylko duże inwestycje, ale i te małe, bardziej „przyziemne”, za kilka tys. złotych – uważa radny Janusz Dudkiewicz.

W budżetowych zamierzeniach dostrzegano również szanse na rozwój gminy. – Wydaje mi się, że gminy nie stać na to, aby mieszkańcy się wyprowadzali w stronę Krakowa. To raczej stamtąd powinni się do nas przeprowadzać. Dbając o rozwój budownictwa jednorodzinnego, przez sprzedaż działek, dajemy gminie szanse na zmniejszenie bezrobocia i wpływy z podatków – mówi Józef Stach.
– To nie jest budżet z marzeń, czy taki, w którym zawarte byłyby nasze wszystkie oczekiwania.  W tej kadencji warto zwrócić uwagę, aby burmistrz „pilnował” wykonywania inwestycji, m. in. drogowych, aby nie powtórzyła się sytuacja z „Zedermanki”. Na pewno trzeba będzie podyskutować o oświacie. Trudno sobie wyobrazić, by likwidować szkoły, skoro mamy sprzedawać działki pod budownictwo jednorodzinne – można wysnuć z tego wniosek, że dzieci będzie u nas więcej. Pieniędzy mamy tyle, ile mamy i trzeba je racjonalnie wydawać – podsumował radny Łukasz Kmita.

Niektórzy radni zgłaszali dość oryginalne uwagi. – Duża dynamika wydatków z ubiegłego roku nie jest dla nas pocieszająca, bo większość inwestycji wsparta była i jest unijnymi dotacjami. Byłoby lepiej, gdyby to było pokryte z dochodów własnych – takie zdanie wyraził Andrzej Drapacz. Do zamierzeń finansowych odnoszono się również z wiarą i optymizmem. – Budżet jest bardzo ostrożny, ale realny. Ostrożny, bo brak w nim optymistycznych dochodów czy „przerośniętych” inwestycji. Widzę w nim też ślad odszkodowania dla parafii. Wierzę, że budżet będzie dynamiczny tak po stronie dochodów, jak i wydatków. Jest w nim także nuta nadziei na dobrą współpracę z powiatem. Udzielamy burmistrzowi kredytu zaufania – mówił w imieniu klubu Wspólnoty Samorządowej radny Wojciech Gleń.

Do uwag rajców odniósł się szef gminy. – Rzeczywiście w tym roku sporo planujemy osiągnąć ze sprzedaży mienia, trochę się tego uzbierało. Same działki przy Rabsztyńskiej oszacowano na prawie 4 mln złotych. Jest naprawdę duża szansa na realizację tych dochodów. Mam też nadzieję, że ruszy sprzedaż działek przy ul. Biema, po byłej spółdzielni Laski – podsumował dyskusję burmistrz Rzepka.

Radni budżet przyjęli – 17 opowiedziało się „za”, natomiast lewica, czyli sześciu radnych, wstrzymało się od głosu, zgodnie z zapowiedzią jej lidera, Janusza Dudkiewicza.
– Ten budżet może nie zawiera tego, co byśmy chcieli, mieliśmy na niego niewielki wpływ, ale nie będziemy przeszkadzać w jego realizacji – dodał przed głosowaniem.

50
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
50 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
lancet555ObiektywnySaikolożkaurzedas miasta i wsiObserver Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lancet555
lancet555

Parafrazując można powiedzieć:[b]”To nie jest Rada z marzeń” [/b]nie zapominając o burmistrzu.Miało być ściąganie inwestorów a zaczęło się jak zwykle wyprzedażą resztek majątku miasta. Następnemu burmistrzowi będzie tylko świecił goły tyłek przez dziurawe portki budżetowe. Po drugie facet który sprzedał cudzy majątek ( nie pamiętam jak się nazywa ktoś handlujący cudzym mieniem)i naraził gminę na ponad 1,8 mln złotych strat przyczepił się do OŚWIATY i poucza co on by chciał, żenada.Jedynie dobrze wypadł radny Drapacz chyba podbudowany tematem na forum „KTO ZARABIA NA DOMU POGRZEBOWYM” powiedział „Byłoby lepiej, gdyby to było pokryte z dochodów własnych”. Brawo panie radny koniecznie należy… Czytaj więcej »

felik100
felik100

sprzedali chyba jakieś działki Gmina planuje też sporo pozyskać ze sprzedaży mienia. 130 mln złotych 😆

Obiektywny
Obiektywny

.
Gej to dobry człowiek, a ksiądz pedofil to bardzo zły człowiek!
.

śmieszka
śmieszka

Najbardziej bezczelna była i jest Parafia, która wyłudziła od miasta dwa razy za to samo! Od Dutkiewicza się odwal 😕
.[/quote]

Tumanie-Parafianinie już kilka razy (tylko dla ciebie kilka razy) tłumaczyli na tym forum , że była taka ustawa na podstawie której właściciele odbierali swoje odsprzedane za bezcen pod naciskiem komunistycznej władzy działki. Na tej ustawie oparł się tumanie niezależny sąd. Jak nie rozumiesz co czytasz to nie odpisuj na forum, podłub raczej w nosie , będzie z pożytkiem. Dotlenisz płuca.

urzedas miasta i wsi
urzedas miasta i wsi

propaganda gejowska i antykościelna zrobiła ci z mózgu wapno gaszone 😆

urzedas miasta i wsi
urzedas miasta i wsi

twój mąż pedofil je molestował i dlatego sie moczą w nocy a ty myślałaś że to zakonnice… 😆

Saikolożka
Saikolożka

[quote name=”Zuzia”]Małe dzieci mojej koleżanki chodziły do przedszkola prowadzonego przez zakonnice. Nie wiem co one z tymi dziećmi tam wyprawiały, ale dziewczynka moczyła się w nocy miała zwidy i koszmary 😕 .[/quote]

Dzieci są bezbronne i można im łatwo wmawiać różne bzdury, a potem w nocy męczą je nocne koszmary.

Zuzia
Zuzia

Małe dzieci mojej koleżanki chodziły do przedszkola prowadzonego przez zakonnice. Nie wiem co one z tymi dziećmi tam wyprawiały, ale dziewczynka moczyła się w nocy miała zwidy i koszmary 😕 .

urzedas miasta i wsi
urzedas miasta i wsi

śmiejecie sie z parafii to ja sie teraz pośmieje z urzedu miasta…utopili 600 tys.zł odsetek bo mogli sie dogadać ale woleli sie sądzić…ale co to jest dla nich 600 tysiaków albo nawet 2 miliony? Nic! To drobne na waciki 😆
Przecież oni na same szkoły wydają 60 milionów Haha 😆

Observer
Observer

[quote name=”Parafianin”]
Najbardziej bezczelna była i jest Parafia, która wyłudziła od miasta dwa razy za to samo! Od Dutkiewicza się odwal 😕
.[/quote]

Parafię zżera to, że ludzie zamiast do kościółka chodzą w niedziele na zakupy do hipermarketu 😀
I zostawiają kasę w kasach a nie na tacy 😀 😀
Teraz parafia weźmie się za grunty pod Miejskim Ośrodkiem Kultury, według Parafii to jest olkuskie gniazdo ateizmu bo dzieci i młodzież nie bawią się na kolanach 😀 😀 😀

Parafianin
Parafianin

[quote name=”śmieszka”]Bezczelność radnego Dutkiewicza przekracza wszelkie granice przyzwoitości.Za swoich rządów sprzedając cudzą własność naraził gminę na ogromne koszty a dziś udaje cwaniaka.
Zwyczajny pasożyt.[/quote]

Najbardziej bezczelna była i jest Parafia, która wyłudziła od miasta dwa razy za to samo! Od Dutkiewicza się odwal 😕
.

śmieszka
śmieszka

Bezczelność radnego Dutkiewicza przekracza wszelkie granice przyzwoitości.Za swoich rządów sprzedając cudzą własność naraził gminę na ogromne koszty a dziś udaje cwaniaka.
Zwyczajny pasożyt.

felik100
felik100

jestem tym roku będzie robić centralne na skalskiej 😉

GANG
GANG

[quote name=”Zuzia”]Do GANGU!
Podobno w kościele straszy, myślicie, że to Olsen?[/quote]

Jak straszy to napewno Olsen, uspokoiłaś nas, idziemy spać.

Zuzia
Zuzia

Do GANGU!
Podobno w kościele straszy, myślicie, że to Olsen?

GANG
GANG

[quote name=”Sonsiad parafii”][quote name=”Caritas”]
Nie wmówisz mi, że Olsen pomylił się o 1 kilometr, to był Caritas![/quote]

Olsen myli się z dokładnością do pięciu kilometrów więc to nie był Caritas, ale my sami nie wiemy co bo jeszcze nie wrócił! 😕

Wolbromiok
Wolbromiok

No Wy to macie problemy .!!! przyjrzeć się Wolbromiowi i Olkusz od razu wydaje się prawie rajem na ziemi,nowy budżet tragiczny(to oczywiście prawie eufemizm) a nowa „władza „co robi podwyżki sobie funduje 1600 zł i dla radnych 100%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!i to się nazywa demokracja

Sonsiad parafii
Sonsiad parafii

[quote name=”Caritas”]
To mi raczej wyglądało na parafię, u nas nie ma tyle kasy :P[/quote]

Nie wmówisz mi, że Olsen pomylił się o 1 kilometr, to był Caritas!

Caritas
Caritas

[quote name=”somsiad Przeglądu”]To Caritasssssss[/quote]

To mi raczej wyglądało na parafię, u nas nie ma tyle kasy 😛

somsiad Przeglądu
somsiad Przeglądu

To Caritasssssss

Olsen
Olsen

Mamusiu jedyna!

Kwinto
Kwinto

TO NIE TA KASA! DAJEMY NOGĘ!

Arsene Lupin
Arsene Lupin

Myślicie???

Olsen
Olsen

???

Kwinto
Kwinto

UH! Co tak sadzi po oczach? Reflektor jaki, czy co?! Gdzie my są?!

Arsene Lupin
Arsene Lupin

TYLE KASY! Będzie z półtora miliona!

Kwinto
Kwinto

WOW!

Olosen
Olosen

WOW!

Arsene Lupin
Arsene Lupin

Co ta podłoga tak skrzypi? Ciszej! Ciszej! Świeć tu!

Kwinto
Kwinto

Schody, ale ślisko! Jeszcze jedne drzwi? Dawaj wytrych!

Arsene Lupin
Arsene Lupin

Drzwi jakieś stare, dawajcie latarkę!

Olsen
Olsen

Tak wam się zdaje! Idziemy! Idziemy! Spoko!

Kwinto
Kwinto

Coś długi ten podkop? „Przegląd” powinien być już nad nami!

Olsen
Olsen

Wow! Gotowy podkop! Ale miałem nosa! Wchodzimy!

Arsene Lupin
Arsene Lupin

Patrzcie! Co to!

Kwinto
Kwinto

Idziemy!

Olsen
Olsen

No to podkop!

Kwinto
Kwinto

W „Przeglądzie” nie ma kominów!

Arsene Lupin
Arsene Lupin

Ja wolę dyskretnie przez komin 8)

Kwinto
Kwinto

Może być podkop!

Olsen
Olsen

[quote name=”Olsen”]Spoko spoko mam plan! :-*[/quote]

Podkop?

Olsen
Olsen

Spoko spoko mam plan! :-*

Arsene Lupin
Arsene Lupin

[quote name=”Olsen”]Wow! Już liczę![/quote]

Policzyłem, mnie wyszło cztery razy więcej! Kiedy zamykają Przegląd!

Olsen
Olsen

Wow! Już liczę!

Kwinto
Kwinto

Wejdźcie na główna stronę, tam jest dwa razy więcej!

Arsene Lupin
Arsene Lupin

[quote name=”Olsen”][quote name=”Kwinto”]Ciekawe czy Przegląd ma tyle kasy co na obrazku czy to tylko fotomontaż?![/quote]

Już od pół godziny usiłuję dokładnie policzyć ale coś nie mogę bo za każdym razem wychodzi mi inna kwota 😕 .
.[/quote]

Uh durnie! Ja już dawno policzyłem. Każdą stówkę zaznaczyłem pisakiem na monitorze… o k! takim do płyt CD… no dobra, udało się zmazać, uh!
Wyszło mi 16, 16 stówek.
.

Olsen
Olsen

[quote name=”Kwinto”]Ciekawe czy Przegląd ma tyle kasy co na obrazku czy to tylko fotomontaż?![/quote]

Już od pół godziny usiłuję dokładnie policzyć ale coś nie mogę bo za każdym razem wychodzi mi inna kwota 😕 .
.

Kwinto
Kwinto

Ciekawe czy Przegląd ma tyle kasy co na obrazku czy to tylko fotomontaż?!

trzy grosze
trzy grosze

.
czy olkuska starówka kilka miesięcy po rewitalizacji będzie tak samo wyglądała jak dziury na wyremontowanych ulicy króla kazimierza wielkiego i na alei tysiąclecia?
.

Oszczędny
Oszczędny

Prąd jest coraz droższy. Na całym świecie wdrażane są programy oszczędnościowe, o oszczędzaniu przekonują nas media. Mam pytanie:

Jaka kwota z budżetu miasta jest marnotrawiona na ILUMINACJĘ kościoła św. Andrzeja i komu ta iluminacja jest potrzebna?
.