komin1

Za nieco ponad dwa miesiące (30. listopada) minie termin przeprowadzenia obowiązkowej kontroli dużych budynków, jak szkoły czy markety. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przypomina również o sprawdzeniu przewodów kominowych we wszystkich obiektach, także domach jednorodzinnych.

Zgodnie z przepisami obowiązkowe kontrole powinny być wykonywane dwa razy w roku: do końca marca i do końca listopada. Obejmują one m. in. wielkopowierzchniowe sklepy, magazyny, obiekty przemysłowe i szkolne, domy kultury. Chodzi o budynki o powierzchni zabudowy większej niż 2 tys. mkw. lub o powierzchni dachów przekraczającej 1000 mkw. Zweryfikować należy przede wszystkim stan wszystkich instalacji, przewodów kominowych, a także narażenie budynku na wpływy atmosferyczne. Wszystkie kontrole muszą być wykonywane przez osoby uprawnione w danej specjalności budowlanej. Protokoły należy przekazać do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Pracownicy tej instytucji mogą sprawdzić, czy informacje zawarte w protokole odzwierciedlają faktyczny stan budynku. – Wyrywkowo sprawdzamy budynki zgłoszone do nas jako sprawdzone. Gdy natomiast nie dostaniemy protokołu, kontrola z naszej strony jest oczywiście obowiązkowa. Do tej pory na terenie powiatu olkuskiego nie notowaliśmy w tym zakresie przypadków, które wymuszałyby na nas drastyczne działania, jak nałożenie grzywny na właściciela czy zarządcę kontrolowanego obiektu – mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Grzegorz Swędzioł. PINB przypomina również o obowiązkowych kontrolach stanu instalacji elektrycznych i odgromowych, które powinny być przeprowadzane co pięć lat. Podobnie jak w przypadku stanu technicznego budynków, także i te wyniki kontroli muszą trafić do inspektoratu.

Właściciele wszelkiego rodzaju budynków, także domów jednorodzinnych, muszą pamiętać o sprawdzeniu przewodów kominowych. Zgodnie z prawem budowlanym, taka kontrola musi być przeprowadzona przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami przynajmniej raz w roku. Krajowa Izba Kominiarzy apeluje o regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza, co zabezpiecza przed powstaniem awarii, np. pożaru lub nawet wybuchu sadzy w kominie.
– W przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie jej temperatura przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców – czytamy w komunikacie Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków. Zgodnie z podanymi w piśmie danymi, w ubiegłym roku odnotowano 16 025 pożarów od urządzeń grzewczych. Z kolei w sezonie grzewczym 2017/2018 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 4 343 zdarzeń związanych z czadem (2651 osób zostało poszkodowanych, 71 ofiar śmiertelnych).

Co ważne, w przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i sprawdzenia kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
5 tys zł za smieci
5 tys zł za smieci
3 lat temu

art. 323 Prawa ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. Za spalanie śmieci grożą surowe kary – mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny oraz 30 dni aresztu, co reguluje z kolei ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. W Krakowie stosowane są nawet wyrywkowe kontrole i niezapowiedziane naloty w dzielnicach, w których przeważa zabudowa indywidualna.
Sasiedzie ogarnij sie.

Młody
Młody
3 lat temu

[quote name=”mandaty za palenie..”]sasiedzie/sasiadko powstrzymaj sie od spalania smieci poniewaz grozi ci mandat
https://finanse.wp.pl/sezon-grzewczy-dopiero-sie-zaczal-a-straz-miejska-juz-wystawia-mandaty-za-palenie-byle-czym-6301679100024961a%5B/quote%5D

A już myślałem ze to w Olkuszu a to w Olsztynie …

mandaty za palenie..
mandaty za palenie..
3 lat temu
Ernest
Ernest
3 lat temu

Prosiłbym uprzejmie na odpowiedzieć w zakresie kontroli i wydawania decyzji administracyjnych dotyczących nakazu remontu lub rozbiórki budynków z uwagi na zły lub bardzo zły ich stan techniczny. Budynków tych na naszym terenie jest coraz więcej. W większości są one niezamieszkałe i oprócz tego że szpecą krajobraz, zagrażają bezpieczeństwu. Kto ma obowiązek tym tematem się urzędowo zająć.

komin_aż-tylko
komin_aż-tylko
3 lat temu

Oprócz tego co jest spalane, ważne jest jak jest spalane. Jeden i ten sam węgiel z jednego komina będzie szkodliwy a z innego będzie obojętny w zależności czy proces spalania jest prawidłowy. Ten sam węgiel źle spalany tworzy w kominie ogromne pokłady czarnej puszystej sadzy na jego ściankach a po prawidłowo spalonym będzie go śladowe ilości o barwie ciemnoszarej bardziej przypominającej drobny żużel. Sadza z nieprawidłowo spalonego węgla jest na dodatek niebezpieczna- jak już autor wspomniał. A pozbycie się sadzy jest bardzo proste i nie potrzeba wielkiej ilości pojemników. Sadza bowiem, to węgiel w czystej postaci i można z niej wycisnąć dodatkowe kalorie ciepła, ale do tego trzeba mieć piec a nie jakiś tam żeliwny ruszt obspawany stalową blachą jakie się masowo produkowało jeszcze pod koniec XXw.
Produkt prawidłowo spalonego węgla jest dokładnie ten sam co i gazu a jest nim dwutlenek węgla. Różni się tylko tym, że gaz jest łatwiejszy w użyciu a przedewszystkim jego spalenie wygodniejsze bo prawie bezobsługowe. Cała obsługa to tylko kontrolowanie czy nie ma usterek, nieszczelności i czy jest sprawne wietrzenie.
Węgiel nie powinien być powszechnie udostępniany. Powinno się go sprzedawać za okazaniem świadectwa ukończenia kursu palacza.

Stabilizacja
Stabilizacja
3 lat temu

[quote name=”bobrorz zamiejscowy”]Młody wytęż trochę mózg kominy to trzeba przeczyścić tym Paniom z SANEPIDU,a przecież po kontroli pożaru wysypiska śmieci tzn.plastiku opon itp.Pani z Sanepidu wydała komunikat że dym z wysypiska w Kluczach JEST NIESZKODLIWY.
Z Sanatorium/SZPITALA w Jaroszowcu wszystkich chorych na płuca wynieśli pod ten dym i na drugi dzień byli chorzy na grużlicę zdrowi.[/quote]
cd. cytatu.. „BO PALĄ SIĘ ODPADY ZMIESZANE”

bobrorz zamiejscowy
bobrorz zamiejscowy
3 lat temu

Młody wytęż trochę mózg kominy to trzeba przeczyścić tym Paniom z SANEPIDU,a przecież po kontroli pożaru wysypiska śmieci tzn.plastiku opon itp.Pani z Sanepidu wydała komunikat że dym z wysypiska w Kluczach JEST NIESZKODLIWY.
Z Sanatorium/SZPITALA w Jaroszowcu wszystkich chorych na płuca wynieśli pod ten dym i na drugi dzień byli chorzy na grużlicę zdrowi.

dymek
dymek
3 lat temu

A kto będzie czuwał na tym,
gdzie te odpady po czyszczeniu
będą wyrzucane?
Wg mnie powinny być d tego oddzielne pojemniki

Młody
Młody
3 lat temu

A już myślałem że władze zdecydowały się na kontrolę tych palących w piecach oponami, miałem i wszelkimi odpadami, uruchamiając do tego straż miejską i urzędników a tu proszę kominy trzeba będzie przeczyścić tym, zasyfiaczom środowiska, zatruwaczom i zasmrodaczom …