ziemniak 2018

Znamy już wagę najcięższej bulwy ziemniaczanej 2018 r. zgłoszonej i spełniającej wymogi ogłaszanego przed dorocznym Świętem Ziemniaka w Trzyciążu konkursu na najcięższą bulwę ziemniaczaną” Ziemniak Rekordzista 2018″. Ziemniak z gatunku „Red Sonia”, którego zgłosili hodowcy ziemniaków – państwo  Sylwia i Mariusz Knapikowie z Tarnawy – jest najcięższy w historii konkursu i waży aż 1,986 kg!

Podczas pierwszego „ziemniaczanego” konkursu w 2007 r. zwyciężyła bulwa dostarczona przez mieszkańca Imbramowic Eugeniusza Szopę, która ważyła 1650 g. Zwycięzca konkursu z 2008 r., wykopany przez Jerzego Kmitę z Imbramowic był mniejszy i osiągnął 1390 g. Największy okaz roku 2009 wyhodowany przez Mirosława Grzankę z tej samej wsi ważył 1350 g, a największy ziemniak w roku 2010 miał 1360 g, a na konkurs przyniósł go również rolnik z Imbramowic Marcin Gorgoń. W kolejnym roku znów zwycięzca ważący 1480 g wyrósł na tym samym polu w Imbramowicach i wykopał go ojciec pana Marcina, Adam Gorgoń, którego w 2012 r. pokonał kolejny ziemniak Gorgoniów zgłoszony do konkursu tym razem przez drugiego z braci – Łukasza, ważący 1660 g. Passę mieszkańców Imbramowic przerwał w kolejnym roku konkursu mieszkaniec Jangrota Jan Kuś, którego ziemniak ważył 1450 g, a w roku 2014 wygrał ziemniaczany olbrzym Agnieszki Myszor z Glanowa, ważący 1750 g. Zwycięzca z roku 2015 ważył 1570 g i został wykopany przez Marka Woźniaka z Tarnawy. Wyjątkowym rekordzistą był ważący 1935 g ziemniak roku 2016 – wyhodował go Adam Kowal również z Jangrota. Ubiegłoroczny rekordzista odmiany „Bellarosa” ważący 1650 g, pokonał w konkursie 7 zgłoszonych konkurentów, ale nie przebił wagą wcześniejszego zwycięzcy. Ziemniak roku 2017 wyrósł na polu w Jangrocie.

Największe bulwy ziemniaczane będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej podczas festynu gminnego „XII Święta  Ziemniaka w Gminie Trzyciąż ”, zaplanowanego na najbliższą niedzielę – 30 września 2018 r. Na świątecznej scenie zostanie też wręczona nagroda dla tegorocznych zwycięzców konkursu. 

Społeczność gminy Trzyciąż zaprasza na swoje święto plonów

ziemniakplakat

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
pavvMłodyDotyczy autochton1autochton Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pavv
pavv

Będzie wszamany czy pójdzie na zacier?

Młody
Młody

wygrał brzydki, czerwony, upasiony, taki trochę zielony …

aby każdy chłop zrozumiał na kogo głosować …

Dotyczy autochton
Dotyczy autochton

Jak sięgam pamięcią to swego czasu Pan Marszałek Sejmu Marek BOROWSKI z partii czerwonych powiedział oficjalnie w programie telewizyjnymTVn,że poseł Jarosław i Lech Kaczyński byli i są uczciwi i nawet najuczciwsi.Tak,że szkoda że nie ma takich gości więcej w POLSCE,bo by trochę tych łobuzów zniwelowali i POsłali na darmowe kurację z kratami w oknach.

1
1

[quote name=”autochton”]”Największy” (choć niektórzy nazywają go „szczerbatym karłem”) „Kartofel” mieszka we Wolsce, we Warszawie na Żoliborzu i we współpracy z niejakim „Grzybkiem” „trzęsie” Wolską niemiłosiernie, aż cała Europa się z nas naśmiewa !! Długo to jeszcze tego upokorzenia ??? Żeby go tak „wykopać” na jesieni, to o ile w zimie „nie zostanie zjedzony”, może uda się go na wiosnę „wsadzić” ??!!![/quote]No i wreszcie się następny Nasz olkuski idol POjawił.Bardzo Nam brakowało tego wiecie co mam na myśli a miałem się zapytać o niego,bo nie był na rynku POdczas prezentacji przez panią poseł radnych do rady powiatu z Kał-O.Znajomy mi POwiedział… Czytaj więcej »

autochton
autochton

„Największy” (choć niektórzy nazywają go „szczerbatym karłem”) „Kartofel” mieszka we Wolsce, we Warszawie na Żoliborzu i we współpracy z niejakim „Grzybkiem” „trzęsie” Wolską niemiłosiernie, aż cała Europa się z nas naśmiewa !! Długo to jeszcze tego upokorzenia ??? Żeby go tak „wykopać” na jesieni, to o ile w zimie „nie zostanie zjedzony”, może uda się go na wiosnę „wsadzić” ??!!!