Bukowno

Tężnie solankowe na przestrzeni ostatnich lat zyskały ogromną popularność. Coraz więcej gmin inwestuje w tego typu obiekty na swoim terenie. Władze Bukowna poinformowały niedawno, że również aplikują o środki na budowę nowej tężni w mieście. 

Tężnie solankowe to obiekty o drewnianej konstrukcji, wypełniane gałęziami tarniny nasączonymi solanką. Pozwala to na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków istotnych dla prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Gmina Bukowno złożyła niedawno wniosek o dofinansowanie budowy nowej tężni w ramach organizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego konkursu MAŁOPOLSKIE TĘŻNIE SOLANKOWE. Beneficjenci projektu mogą uzyskać dofinansowanie sięgające 70% kosztów budowy obiektu, jednak nie więcej niż 250 tys. zł. Łączna pula środków do rozdysponowania pomiędzy małopolskie gminy wynosi 2,5 mln zł.

Jak informują przedstawiciele magistratu, ich wniosek dotyczy obiektu zlokalizowanego na terenie skweru porośniętego sosnami pomiędzy zabudowaniami Komisariatu Policji (od strony północnej), Miejskiego Ośrodka Kultury (od strony północno-wschodniej), a traktem pieszym biegnącym od ulicy Zwycięstwa do ulicy Kolejowej.

– Opracowana przez warszawskie studio projektowe Arch Vis Studio koncepcja nowej tężni w Bukownie przewiduje wybudowanie obiektu na planie koła. Średnica trzonu tężni z tarniną wyniesie ok. 3,5 m. Dookoła tężni przewiduje się budowę chodnika wraz z ławkami oraz częściowe zadaszenie o zmiennej szerokości. Wysokość planowanej tężni wyniesie ok. 4 m. Orientacyjny koszt wybudowania takiego obiektu będzie sięgać kwoty ok. 400.000 zł – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Miejskiego w Bukownie.

Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to już druga tężnia w tym mieście. Mieszkańcy Bukowna od 2019 roku mogą bowiem korzystać z małej tężni, zlokalizowanej przy Domu Turysty „Tramp”. Powstała ona ze środków Budżetu Obywatelskiego. Jest ona wyposażona w 200 litrowy zbiornik na solankę, oświetlenie i urządzenie do pompowania. Projekt obejmował również położenie płytek chodnikowych wokół tężni oraz montaż 4 ławek.

fot. UM Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam Kieltyka
3 lat temu

Uważajcie tam w Bukownie, bo zgodnie z logiką naszego burMistrza jak tężnia to nie basen 🙂