kasa5

W przyszłym roku mieszkańcy Bukowna będą mogli po raz pierwszy zgłaszać wnioski do Budżetu Obywatelskiego (BO). Na realizację zadań zostanie przeznaczone co najmniej 200 tys. złotych.

Jak ma wyglądać premierowa edycja BO? Każdy z mieszkańców, który ukończył 16 lat i jest na stałe zameldowany w Bukownie może zgłosić dwie propozycje: jedną dotyczącą okręgu, w którym jest zameldowany na stałe, a drugą ogólnomiejską. Każdy z pomysłów musi poprzeć co najmniej dziesięcioro mieszkańców. Wszystkie złożone propozycje zostaną opublikowane na portalu www.bukowno.pl/budzetobywatelski.
– Budżet Obywatelski pozwoli nie tylko na realizację zadań wskazanych przez ich pomysłodawców. Da nam też prawdziwy obraz potrzeb bukowian. Projektowanie części lokalnych wydatków przez Mieszkańców  to naprawdę dobry pomysł. Mamy nadzieję, że BO sprawdzi się u nas i będzie realizowany co roku – mówi burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski.  

Radni zdecydowali, że na budżet obywatelski przeznaczą 220 tys. złotych, z czego co najmniej 200 tys. złotych na realizację wybranych zadań. Pozostała kwota ma pokryć koszty promocji i obsługi BO. Z całej puli BO 70 tys. złotych przewidziano na zadania ogólnomiejskie. Pozostała kwota zostanie podzielona na sześć okręgów: 30 proc. (około 39 tys. złotych) po równo na wszystkie okręgi (czyli po min. 6 tys. 5 złotych), a 70 proc. (około 91 tys. złotych) proporcjonalnie do liczby Mieszkańców zameldowanych w poszczególnych okręgach na pobyt stały według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego edycję BO.
W stosownej uchwale Rady Miejskiej określono sześć okręgów: Podlesie (ul. Ogrodowa i ul. Olkuska), Bór z Przeniem (ulice: Przeń, Sierszecka, Topolowa, Wiejska), Centrum Południe (ulice: 1 Maja, Borowska, Buczka, Cicha, Długa, Kościuszki, Krasickiego, Krótka, Księdza Zelka, Młyńska, Reymonta, Spacerowa, Polis, Podpolis, Miarki, Mostowa, Pocztowa, Sawickiej, Skwer, Słoneczna, Słowackiego, Wodna), Centrum Północ  (ulice: Brzozowa, Cynkowa, Gospodarcza, Górnicza, Grabowa, Gwarków, Hutnicza, Jodłowa, Kolejowa, Leśna, Manifestu Lipcowego, Mickiewicza, Niepodległości, Nowa, Olchowa, Poprzeczna, Powstańców Śląskich, Przemysłowa, Sienkiewicza, Składowa, Sosnowa, Starczynowska, Szkolna, Szybowa, Tłukienka, Urzędowa, Wiśniowa, Wojska Polskiego, Wygiełza, Wyzwolenia, Zwycięstwa), Wodąca (ulice: Graniczna, Wodąca, Zielona), Stare Bukowno z Przymiarkami (ulice: Międzygórze, Przymiarki, Puza, Sławkowska, Wapienna).

W regulaminie określono minimalne i maksymalne wartości zgłaszanych do realizacji zadań. W przypadku tych ogólnomiejskich są to odpowiednio: 5 tys. złotych i 70 tys. złotych, a okręgowych: 2 tys. złotych i 30 tys. złotych.

Powołana przez burmistrza komisja sprawdzi każdy wniosek pod kątem formalno – prawnym, oceni jego realną wartość i ustali możliwość wykonania danego zadania w ramach BO. W pracach komisji w charakterze obserwatorów będą mogli brać udział radni.
Po zweryfikowaniu wszystkich wniosków zostanie ogłoszona lista zadań do głosowania. Każdy uprawniony mieszkaniec może oddać trzy głosy: dwa na zadania z okręgu, w którym jest zameldowany oraz jeden na zadanie ogólnomiejskie. Wygrają pomysły, które uzyskają najwięcej głosów. Dopuszczono możliwość zrealizowania dodatkowych zadań, gdyby w danym okręgu pojawiły się oszczędności. Warunkiem jest nieprzekroczenie łącznej kwoty dla danego okręgu.

Zgodnie z założeniami wnioski do BO będzie można składać już w lutym i marcu przyszłego roku. Głosowanie miałoby się odbywać w kwietniu. Dokładne daty zostaną podane odpowiednio wcześniej. W maju radni dokonaliby wprowadzenia do budżetu miasta zwycięskich w głosowaniu zadań. Wtedy na ich realizację pozostałoby siedem miesięcy, do końca roku.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze