Trzyciąż

Gmina Trzyciąż skorzystała z możliwości pozyskania środków na likwidację „białych plam” komunikacyjnych, czyli ogłoszonego przez Wojewodę Małopolskiego konkursu na dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Dzięki dopłacie z budżetu państwa i skutecznym negocjacjom wójta Romana Żelaznego z przewoźnikami, 15 listopada  br. busy, które zaspokoją potrzeby w zakresie publicznego transportu mieszkańców kolejnych miejscowości,  wyjechały na dwie nowe trasy.

Wniosek o dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej może złożyć właściwy organizator publicznego transportu zbiorowego, tj. gmina, związek międzygminny, związek powiatowo-gminny, powiat, związek powiatów i województwo (przez teren gminy Trzyciąż jeździ już od kilkunastu miesięcy tzw. „bus marszałkowski” z Olkusza do Krakowa, którego trasa biegnie przez kilka powiatów).

Dzięki pozytywnie rozpatrzonemu wnioskowi, wybrani przez Gminę Trzyciąż przedsiębiorcy przewozowi otrzymają dopłatę  do kosztów utrzymania komunikacji publicznej na dwóch liniach wytyczonych na jej terenie. 15 listopada 2021 na trasę wyjechały busy linii Tarnawa-Trzyciąż-Olkusz, która została wzbogacona w stosunku do wcześniejszego przebiegu o postulowany przez mieszkańców wjazd do miejscowości Zagórowa. Ponadto, pomimo braku porozumienia z burmistrzem Miasta i Gminy Wolbrom, który nie był zainteresowany współpracą z sąsiadem w sprawie połączenia sił w postaci wniosku o dofinansowanie na odcinku trasy z Wolbromia przez Chełm, Porębę Górną, Budzyń do granicy z gminą Trzyciąż i wystąpił o dofinansowanie innych tras, wójt Roman Żelazny przekonał przewoźnika, który przed pandemią obsługiwał przewozy na zawieszonej w czasie pandemii linii komunikacyjnej z Wolbromia przez gminę Trzyciąż do Olkusza, aby podjął ryzyko i wznowił przewozy pasażerskie na całej trasie, tylko z dopłatą pozyskaną za przejazd przez gminę Trzyciąż.

Umowa podpisana z wojewodą na dopłaty do dwóch nowych linii obowiązuje na razie tylko do końca bieżącego roku, ale – jeżeli tylko zostanie ogłoszony kolejny konkurs na dopłaty na rok 2022, co zgodnie z zapowiedziami ma nastąpić wkrótce – Gmina Trzyciąż do niego przystąpi z zamiarem kontynuacji rozpoczętego 15 listopada 2021 r. zadania przewozu osób na obu liniach.

AKTUALIZACJA

Zainteresowanych pojawieniem się na nowych liniach transportu publicznego na terenie gminy Wolbrom informujemy za UMiG Wolbrom, że wciąż jeszcze trwają tam procedury związane z wyborem przewoźników i w związku z tym nie ma jeszcze żadnych konkretów co do tras, rozkładów jazdy, ani nawet daty rozpoczęcia kursowania tych busów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze