Caritas diecezji sosnowieckiej zwrócił się do gminy o przekazanie nieruchomości przy ul. Żuradzkiej w Olkuszu w wieczyste użytkowanie z bonifikatą w wysokości 99 proc. lub o przedłużenie umowy użyczenia na 30 lat. Władze miasta przystały na tę drugą propozycję.
Przypomnijmy, że umowa bezpłatnego użyczenia została podpisana we wrześniu 2004 roku. W budynku Caritas diecezji sosnowieckiej prowadzi działalność statutową. Zgodnie z zawartą wówczas umową działalność ta ma polegać na prowadzeniu jadłodajni dla osób bezdomnych i ubogich oraz świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Gmina Olkusz wyraziła zgodę na modernizację budynku wraz z dobudową części jadalno – kuchennej pod warunkiem zrzeczenia się przez Caritas prawa do wszelkich roszczeń związanych ze zwrotem nakładów poniesionych na te prace. W 2007 roku gmina zaakceptowała projekt budowlany. – Wobec przedłużania się prac modernizacyjnych w roku 2009 Gmina wezwała Caritas do rozpoczęcia działalności w nieruchomości i realizacji celu na jaki nieruchomość została przeznaczona. Począwszy od roku 2010 prowadzona jest tam jadłodajnia, gdzie według deklaracji Caritas wydawanych jest 100-160 ciepłych posiłków dziennie – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
W lipcu 2014 roku Caritas, chcąc poszerzyć działalność o utworzenie na poddaszu placówki dziennej opieki nad osobami starszymi oraz wspieranie centrów integracji społecznej, zwrócił się do gminy o darowanie nieruchomości. W stosownym wniosku podniesiono kwestię nakładów na budynek w wysokości 635 722,45 złotych, a także sprawę koordynowania działalności Parafialnych Zespołów Caritas z korzyścią dla najuboższych mieszkańców Olkusza. Uwzględniono również możliwość pozyskania unijnego dofinansowania na prowadzona działalność.
Odpowiedź na wniosek Caritasu była negatywna. Gmina uznała, że w myśl przepisów o gospodarce nieruchomościami darowizna jest możliwa jedynie na określone w ustawie cele publiczne. – Rodzaj działalności prowadzonej przez Caritas, jakkolwiek dotyczącej spraw sfery publicznej, nie spełnia przesłanek do przeniesienia własności nieruchomości nieodpłatnie – argumentowała gmina. W takiej sytuacji we wrześniu 2014 roku przedłużono umowę użyczenia na kolejnych 10 lat.
Pod koniec marca tego roku Caritas ponownie zwrócił się do gminy z prośbą o przekazanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie z bonifikatą w wysokości 99 proc. lub o przedłużenie umowy użyczenia na 30 lat. Burmistrz Roman Piaśnik przychylił się do wniosku, a miejscy radni przegłosowali stosowną uchwałę. W jej uzasadnieniu zaznaczono, że „(…) przedłużenie umowy z jednej strony pozwoli wnioskodawcy na realizowanie dotychczasowej działalności z pożytkiem dla społeczności lokalnej, a z drugiej nie ograniczy możliwości ubiegania się o finansowanie zewnętrzne na nowe projekty”.
paśnik kupczy i układa się z czarnymi. Ale nie wszystkimi.
ps. decyzje podjęła Rada a nie Pasnik. on nie miał nic do powiedzenia.