Mieszkańcy bloku nr 6 przy ul. Skalskiej do końca marca będą mieli  zainstalowane centralne ogrzewanie.  Założenie takiego ogrzewania planowane jest na całym osiedlu.
Bez centralnego pozostaje obecnie kilkanaście bloków na osiedlu Skalskie oraz po jednym bloku przy ul. Nullo i Krakowskim Przedmieściu. Stare instalacje, jakie są w tych blokach, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla lokatorów. Rok temu doszło tam do pożaru, były też przypadki wysokiego stężenia tlenku węgla.

– W ostatnim czasie w rejonie osiedla Skalskie nie odnotowujemy takich zdarzeń, ale ogólnie ich liczba wzrosła, także w skali województwa. Najczęstszą przyczyną są niesprawne piecyki, instalacje spalinowe bądź wentylacyjne. Ważne jest, aby regularnie wietrzyć mieszkania, to niby błaha sprawa, ale wiele może pomóc. Zwłaszcza w takich lokalach powinno się zakupić czujki wykrywające dym oraz tlenek węgla – uważa zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, st. kpt. Dariusz Wilk.
Prace, jakie trwają teraz w mieszkaniach komunalnych, czyli tych, gdzie inwestorem jest gmina, powinny zakończyć się w marcu. Inwestycję, która kosztuje nieco ponad 94 tys. złotych, wykonuje wyłoniona w przetargu firma P.H.U. Komplex z Rabki – Zdroju. W mieszkaniach prywatnych montaż centralnego pokrywają właściciele, a za części wspólne, jak klatka schodowa, płaci Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które administruje osiedlem. Za pozostałą infrastrukturę odpowiada Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Firma z Rabki wygrała też przetarg głoszony przez PGK. – Wszystko idzie zgodnie z planem. Nasza część prac, dotycząca części wspólnych, została już zakończona. Inwestycja kosztowała ok. 90 tys. złotych. Co do instalacji centralnego ogrzewania w innych blokach, jesteśmy jak najbardziej za. Możliwości techniczne są, wola PEC-u i wspólnot mieszkaniowych również. Jeśli tylko będą środki finansowe, na pewno chętnie będziemy realizować takie inwestycje  – mówi wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Olkuszu, Mirosław Kamionka.
Gmina i PEC mają przygotowany plan uciepłownienia całego osiedla. Realizacja tego przedsięwzięcia przebiegać będzie stopniowo. – W miarę możliwości finansowych gminy zamierzamy kontynuować uciepłownianie tych komunalnych budynków wielorodzinnych, w których wciąż jeszcze funkcjonuje ogrzewanie piecowe. Przemawiają za tym nie tylko argumenty związane z ochroną środowiska, ale również bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. W Olkuszu problemem jest wciąż niska emisja spalin, związana w dużej mierze z ogrzewaniem piecowym, ale ciągle także mamy do czynienia z przypadkami zatruć tlenkiem węgla, których przyczyną mogą być wady przewodów kominowych przy starego typu ogrzewaniach – dodaje rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze