parkowanie

Kierowcy parkujące swoje „cztery kółka” na chodnikach to zmora nie tylko dla pieszych, ale i zmotoryzowanych. Nie dość, że utrudniają swobodne poruszanie się przechodniom, to jeszcze często ograniczają widoczność innym kierowcom. Jak poradzić sobie z tym problemem w Olkuszu? O to zapytaliśmy komendanta Straży Miejskiej i starostę.

Najgorzej jest w centrum
Gdzie kierowcy najczęściej zostawiają swoje pojazdy na chodnikach? Straż Miejska najwięcej nieprawidłowo zaparkowanych w ten sposób samochodów notuje na ulicach: Świętokrzyskiej (pod znakiem zakazu zatrzymywania się), Szpitalnej (po lewej stronie pod znakiem zakazu zatrzymywania się), Króla Kazimierza Wielkiego (na różnych odcinkach), Kościuszki. – Kierowcy nagminnie parkują również na całej szerokości chodnika przy ul. Łukasińskiego, chociaż w pobliżu jest parking, gdzie za godzinę postoju płaci się złotówkę. Kolejnym przykładem jest koniec ul. Górniczej – tam auta pozostawiane są za znakiem informującym o końcu miejsc wyznaczonych do parkowania, co zmusza innych kierowców do najeżdżania na linię ciągłą przed skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza, co czasem powoduje tam spore „korki” – wylicza komendant olkuskiej Straży Miejskiej Marek Lasek.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku strażnicy udzielili pouczeń 366 kierowcom, a 92 ukarano mandatem. W 6 przypadkach skierowano wnioski do sądu.

Dobrze, że jest więcej aut, ale…
Problem nieprawidłowego parkowania dotyczy również powiatowych traktów. Starosta Paweł Piasny z jednej strony cieszy się, że aut jest coraz więcej, ale zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków sporej liczby pojazdów. – Naszym pragnieniem jest, by nasze zarobki były porównywalne z dochodami mieszkańców Europy Zachodniej. Wraz ze wzrostem wynagrodzeń – co jest zupełnie normalne – zaczynamy realizować swoje marzenia, wzrastają nasze potrzeby. Jedną z nich jest niewątpliwie posiadanie swojego auta. Z roku na rok pojazdów przybywa także i u nas. Cieszę się z tego, bo jest to oznaka, że wiedzie nam się coraz lepiej. Niestety, możliwości rozbudowy infrastruktury do wzrastającej liczby aut, są mocno ograniczone. Szczególnie w centrach miast, gdzie zwarta zabudowa skutecznie ogranicza możliwości zwiększenia miejsc parkingowych, dlatego też często kierowcy parkują na chodnikach. I z tym problemem musimy się zmierzyć, czy tego chcemy, czy nie chcemy. Przypomnę, że oddaliśmy do dyspozycji kierowców plac postojowy przy „Ekonomiku”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest non stop zapełniony. Niestety jest to kropla w morzu potrzeb, a powiat wolnymi przestrzeniami już nie dysponuje – uważa starosta Paweł Piasny.

Wypracujmy kompromis
Lawinowo rosnąca liczba pojazdów oraz zwarta miejska zabudowa – to zdaniem szefa Straży Miejskiej główne przyczyny parkowania na chodnikach w większości polskich miast. – Podobnie to wygląda w Olkuszu. Trudno jest mówić o pomysłach, które szybko, tanio i skutecznie rozwiążą ten problem. Aktualnie skłaniałbym się raczej do systematycznego porządkowania oznakowania naszych ulic w celu dopuszczenia parkowania pojazdów na chodnikach tam, gdzie obecnie obowiązuje „zakaz zatrzymywania się” a istnieje możliwość wyznaczenia miejsc postojowych. Tak zrobiono na przykład w Krakowie. Jednocześnie widzę potrzebę ochrony pewnych odcinków chodnika np. poprzez montaż słupków. Z jednej strony pozwoli to pieszym swobodnie poruszać się chodnikiem bez slalomu pomiędzy pojazdami, z drugiej strony uchroni kierowców przed pokusą pozostawienia samochodu na chodniku i narażanie się na mandat. Gmina już prowadzi działania, które dostosowują oznakowanie do potrzeb mieszkańców na poszczególnych osiedlach, tzw. krótkiej Szpitalnej czy ul. Górniczej. Będą też kontynuowane rozmowy dotyczące powiatowej ulicy Króla Kazimierza Wielkiego – mówi komendant Marek Lasek.

Rewolucja jest konieczna
Szef powiatu uważa, że rewolucyjne podejście do zmiany organizacji ruchu w centrum Olkusza pozwoli zwiększyć liczbę miejsc postojowych, a tym samym pozostawić chodniki dla pieszych. Co to znaczy? W obrębie centrum, czyli na ul. Króla Kazimierza Wielkiego (od ul. Bylicy w kierunku ul. Kościuszki), na ul. Nullo (na tym samym odcinku), na ul. ul. Mickiewicza (od DK 94 do ul. Szpitalnej) oraz na ul. Kościuszki (od ul. Szpitalnej do DK 94, z wyłączeniem buspasa od Supersamu do ul. Króla Kazimierza Wielkiego) mógłby zostać wprowadzony ruch jednokierunkowy. – Wówczas byłaby możliwość parkowania na drugiej połowie jezdni oraz z wyodrębnieniem drogi dla rowerów. W ścisłym centrum powinny zostać wprowadzone darmowe karty parkingowe, które w naturalny sposób wymuszałyby rotację aut. Składałem już kiedyś takie propozycje burmistrzowi, jednak przeszły one bez echa. Proszę pamiętać, że z miejsc parkingowych korzystają potencjalni klienci, którzy robią zakupy w naszych sklepach, które z kolei dają miejsca pracy naszym mieszkańcom. To jest bardzo ważne. Jeżeli nie zatrzymamy kupujących w lokalnych sklepach, to kierowcy pojadą do centrów handlowych – twierdzi Paweł Piasny.

Jak oceniacie pomysły dotyczące zlikwidowania problemu zastawiania chodników samochodami? Czy przedstawione propozycje się sprawdzą? A może chodnikową kwestię można inaczej rozwiązać? Zapraszamy do dyskusji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Al.
Al.
7 lat temu

A nawiązując do policji i straży miejskiej… Milion razy wzywana na nullo do geniuszy parkowania… i co? jajco. Pieniądze leżą na ulicy, a oni maja to w nosie.

Al.
Al.
7 lat temu

Nullo jednokierunkowa ? No way. 😡 wgl co za pomysł z jednokierunkowymi na głównych ulicach Olkusza? i ten gosc sie dziwi, że olali jego pomysł?!
Nie będe z domu/do domu jezdzić dookoła. Mam lepszy pomysł : szkoła muzyczna, prokuratura niech sobie zrobi parking na ogródku swoim, a nie na drodze, taxi niech spadają z Nullo, przy taxi przybrać ogródka przyblokowego na rzecz poszerzenia drogi albo zrobienia zatoczek parkingowych ( zeby taxiarze sie nie obrazili to dac im ze trzy msc parkingowe) i już będzie pięknie.
Ale żodyn nie pomyśli… tylko będą wymyślać pasy dla rowerzystów, drogi jednokierunkowe… boze boze boze.

Olkuszanin 1
Olkuszanin 1
7 lat temu

I jeszcze jedno (mowa tu do wszystkich władz Olkusza): WPROWADŹCIE W KOŃCU ZAKAZ RUCHU WOKÓŁ RYNKU!!! Rynku tak ładnego, tak długo wyczekiwanego, naszej wizytówki i chluby, która w tym momencie jest niczym innym jak tylko jednym wielkim parkingiem.
ZERO TOLERANCJI DLA PARKUJĄCYCH W NIEDOZWOLONYCH MIEJSCACH!!!
JEST WINA – MUSI BYĆ KARA!!! JEST SAMOCHÓD (W TAKIM MIEJSCU) – JEST MANDAT!!!
Policja i straż miejska: OPAMIĘTAJCIE SIĘ, Wy jesteście dla nas, dla mieszkańców, kasę macie z naszych podatków i macie nas chronić, również przed samochodami!!!!

Olkuszanin 1
Olkuszanin 1
7 lat temu

Przede wszystkim: gdzie jest policja i straż miejska w Olkuszu? Przecież Olkusz jest chyba jedynym miastem w Polsce gdzie jawnie i bez żadnych konsekwencji można łamać przepisy ruchu drogowego!!! Jest ustawa, są przepisy mówiące jak i gdzie można pozostawić samochód na chodniku, i jeżeli te przepisy są złamane, to zawsze, ale to zawsze policja lub straż miejska powinna (ma obowiązek) wystawić mandat, czyli ukarać za złamanie przepisów. A w Olkuszu nigdy nikt w centrum nie dostał mandatu za nieprzepisowe zaparkowanie na chodniku, nawet jak się do tych służb dzwoni i o to prosi. PANIE BURMISTRZU, PANIE STAROSTO DLACZEGO W OLKUSZU SŁUŻBY MUNDUROWE TAK DZIAŁAJĄ? KTO IM NA TO POZWALA? DLACZEGO I ONI I KOMENDANT NIE PONOSI ZA TO ŻADNYCH KONSEKWENCJI? DLACZEGO W OLKUSZU NIE MOŻE BYĆ PORZĄDKU? DLACZEGO NIE MOŻNA NORMALNIE CHODZIĆ PO CHODNIKACH?

Eloelo
Eloelo
7 lat temu

[quote name=”Arek”]Policja uczy rozumu.Niedawno zatrzymałem samochód w Bolesławiu by wyładować towar raptem 3 paczki do sklepu wjechałem trochę na chodnik by nie blokować ruchu na ulicy,podjechała policja i zaczęli się czepiać że łamie przepisy bo tak zaparkowałem że będzie mandat,teraz już jestem mądrzejszy auto zatrzymuję na drodze,włączam światła awaryjne i spokojnie sobie wyładowuje towar,a że robi się korek z tego powodu to mnie to……….Nie warto być dobrym kierowcą.[/quote]
Nie jesteś dobrym kierowcą! Samochód dostawczy nie może stać na światłach awaryjnych jeśli jest sprawny.Tak prawo o ruchu drogowym mówi.A Wy stajecie gdzie Wam się podoba i w du..e macie innych kierowców,cwaniakiem jesteś i burakiem,ale dobrze,że się pochwaliłeś.

Kierowca odrzutowca
Kierowca odrzutowca
7 lat temu

Dodatkowy problem to parkingi umieszczone przy chodnikach, bez słupków, a to powoduje, że często auto jest dopchnięte kołami do samego krawężnika, tym samym jego część blokuje chodnik, choć pojazd de facto zaparkowany jest poprawnie.

Janis
Janis
7 lat temu

Parking piętrowy powinien być wybudowany na miejscu parkingu przy ul. Szpitalnej.
Krótka ul. Szpitalna powinna być z jednej strony parkingiem – w Krakowie na wąskich uliczkach się da a u nas nie?
Na ul. Kościuszki pomiędzy ul. Augustiańską a Krakowską jest kilka miejsc do parkowania, ale z tak wysokim krawężnikiem, że masakra – kto to robił?
A propos artykułu: czy bezpłatne karty parkingowe mogą zwiększyć rotację? Chyba jakaś pomyłka. Jak nie płacę za parking to parkuję – jak znajdę miejsce – i wcale nie będę się spieszyć.
Z targiem przy Świętokrzyskiej, że powinien być udostępniony w poza targowe dni – świetny pomysł!
I na Nullo wypadałoby zrobić porządek, bo droga często zapchana jest przez parkujących obustronnie szczególnie przy skrzyżowaniu z ul. Bylicy!
Parking przy Skarbku – może i tam byłaby szansa na coś piętrowego.

Neron
Neron
7 lat temu

Ale mi porównanie – zapyziałej wsi do turystycznego miasta. Już od paru lat na rynku większość lokali ma jednakowy szyld „DO WYNAJĘCIA” pomimo tego, że rynek, ul. Górnicza czy parking na ul. Sławkowskiej są cały zastawione samochodami[/quote]

W porządku porównujmy i bierzmy przykład np. żeby nikogo nie obrazić nie napisze. Żeby iść do przodu trzeba brać przykład z lepszych, czyż nie? A to, że w rynku większość lokali jest do wynajęcia to potwierdza moją tezę że należy tam wprowadzić zakaz ruchu, bo dla kogo jest tam parking, chyba nie dla klientów ? To że lokale są puste to sprawa ich właścicieli, może czynsze są za wysokie,może podatki nie takie, a może po prostu jak to w Olkuszu sam nie zje i drugiemu nie da. Podam może jeszcze jedną propozycję na ożywienie rynku, przenieść likwidowany ruski targ na rynek i będzie jak przed wojną.

iTi
iTi
7 lat temu

Masz rację cinek ten handel to już rozbój w biały dzień,raz pytałem policji czy tak wolno sobie na parkingu handlować z samochodu to się uśmiali i powiedzieli że tu w Olkuszu można wszystko,gdzie jest skarbówka te stare wredne baby co łażą po sklepach i mandaty walą po 500 zł jak nie położysz paragonu na ladzie tylko do kosza wyrzucisz,tam na targowisku 99% handlu z reki do ręki się odbywa omijanie fiskusa na całego żadnej kasy fiskalnej nie mają,im wolno tak handlować.

Arek
Arek
7 lat temu

Policja uczy rozumu.Niedawno zatrzymałem samochód w Bolesławiu by wyładować towar raptem 3 paczki do sklepu wjechałem trochę na chodnik by nie blokować ruchu na ulicy,podjechała policja i zaczęli się czepiać że łamie przepisy bo tak zaparkowałem że będzie mandat,teraz już jestem mądrzejszy auto zatrzymuję na drodze,włączam światła awaryjne i spokojnie sobie wyładowuje towar,a że robi się korek z tego powodu to mnie to……….Nie warto być dobrym kierowcą.

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”Neron”]Jakoś w Krakowie na Floriańskiej, Basztowej, Grodzkiej i innych handel ma się świetnie, a ruchu samochodowego nie ma i nikt nie parkuje na rynku nawet tramwaje przestały tam jeździć.[/quote]

Ale mi porównanie – zapyziałej wsi do turystycznego miasta. Już od paru lat na rynku większość lokali ma jednakowy szyld „DO WYNAJĘCIA” pomimo tego, że rynek, ul. Górnicza czy parking na ul. Sławkowskiej są cały zastawione samochodami

a ja się pytam
a ja się pytam
7 lat temu

dlaczego plac targowy przy swiętokrzyskiej jest zamkniety w dni beztargowe? Zrobić tam parking i po kłopocie.Miastu wpadnie trochę grosza a KKW opustoszeje.

Neron
Neron
7 lat temu

Proponuję wprowadzić w życie metodę cesarza rzymskiego, spalić miasto i wybudować na nowo dostosowując do obecnych i przyszłych potrzeb. A tak na poważnie, to w centrum wyłączyć ruch całkowicie z poszerzającą się strefą w czasie następnych lat. Dawniej wszędzie się DOSZŁO i było dobrze, na czas, zdrowo i ekologicznie. Ile to zrównoważy śmieciarek na CNG. A co do handlu i usług to gmina ma zapewnić miejsca postojowe??? Jakoś Biedronkom, Lidlom i innym tego nie robi, dlaczego? Jakoś w Krakowie na Floriańskiej, Basztowej, Grodzkiej i innych handel ma się świetnie, a ruchu samochodowego nie ma i nikt nie parkuje na rynku nawet tramwaje przestały tam jeździć.

Romuald
Romuald
7 lat temu

Panie Starosto. Miejsc parkingowych mało, ale dla swoich urzędników przy Starostwie ma Pan parking przedni i zamykany w godzinach wolnych od pracy urzędników, aby ktoś inny nie wjechał. Czy urzędnicy wybudowali parking za własne pieniądze, czy za pieniądze podatników?????

kinia
kinia
7 lat temu

[quote name=”Pieszy.”]A co z parkowaniem przy „Skarbku” na KKW ? O tym nieszczęsnym miejscu pisze się (Przegląd Olkuski, Gazeta Krakowska) i mówi od przynajmniej 15 lat. (sic) I co i nic ! Kiedy zostanie zlikwidowany znak „Parking” tuż za zatoką autobusową od strony wschodniej. Przecież znak w tym miejscu to jest jakieś nieporozumienie. Ten znak jest dezinformacją dla kierowców. Nie można wejść do Apteki,nie można przejść chodnikiem w obu kierunkach to jest do Rynku lub w kierunku Dworca itd.Na dodatek samochody jeżdżą nawet za wiatą przystanku od strony wejścia do „Skarbka” i innych sklepów. Blokują często zatokę autobusową. Czy nikt ze Straży Miejskiej ,Policji, urzędnicy Burmistrza, nie dostrzegają tych nieprawidłowości istniejących od lat ? Pieszy na chodniku w obrębie tego przystanku na KKW czuje się intruzem bo musi ustępować samochodom.Tak nie może być .[/quote]
Jest wiecej takich miejsc jak napisales/as w Olkuszu. Gdzie te słuzby nasze kochane z naszych podatkow oplacane?Procent od mandatow i bede miala niezla pensje za mandaciki,20% procent wystarczy. 😆

Pieszy.
Pieszy.
7 lat temu

A co z parkowaniem przy „Skarbku” na KKW ? O tym nieszczęsnym miejscu pisze się (Przegląd Olkuski, Gazeta Krakowska) i mówi od przynajmniej 15 lat. (sic) I co i nic ! Kiedy zostanie zlikwidowany znak „Parking” tuż za zatoką autobusową od strony wschodniej. Przecież znak w tym miejscu to jest jakieś nieporozumienie. Ten znak jest dezinformacją dla kierowców. Nie można wejść do Apteki,nie można przejść chodnikiem w obu kierunkach to jest do Rynku lub w kierunku Dworca itd.Na dodatek samochody jeżdżą nawet za wiatą przystanku od strony wejścia do „Skarbka” i innych sklepów. Blokują często zatokę autobusową. Czy nikt ze Straży Miejskiej ,Policji, urzędnicy Burmistrza, nie dostrzegają tych nieprawidłowości istniejących od lat ? Pieszy na chodniku w obrębie tego przystanku na KKW czuje się intruzem bo musi ustępować samochodom.Tak nie może być .

valdez76
valdez76
7 lat temu

[quote name=”ramirez”][quote name=”valdez76″] Ale jak po 22-ej do dyżurującej apteki po lekarstwo dla dzieciaka wjedziesz do rynku to mandat murowany,monitoring.Czyli kobieta ma zaparkować na Szpitalnej i ryzykować spotkanie z podpitym towarzystwem?A chciała tylko dla dziecka lekarstwo kupić.[/quote]

Co ty nawijasz ? Gdzie w rynku masz aptekę ? No chyba, że 76 w nicku to twój wiek i wspominasz stare czasy. Zmień chłopie dealera, bo cię kantuje, a ty robisz z siebie …………….[/quote]
Rynek 26.To jest skrót myślowy z apteką,kolegę z imprezy też nie mogę odwieźć,mieszkańcy rynku to jacyś lepsi,że nie można wjeżdżać?A jeśli do nicka pijesz to tak.Mam o te 76 klepek więcej od Ciebie.Czytaj ze zrozumieniem,wakacje są.Możesz braki w wiedzy uzupełnić.Może się dowiesz co to sarkazm,i dyskusja.W Pubie powiedz,to riposta gwarantowana.Ale jaj nie masz i na necie piszesz.Bohater w necie,piz..a w świecie.Mi osobiście to wisi.Chcesz mnie obrażać?Proszę bardzo.Jeśli Ci to ma ulżyć.Czemu nie.A teksty to masz oklepane,nie błyszczysz koleś.

ramirez
ramirez
7 lat temu

[quote name=”valdez76″] Ale jak po 22-ej do dyżurującej apteki po lekarstwo dla dzieciaka wjedziesz do rynku to mandat murowany,monitoring.Czyli kobieta ma zaparkować na Szpitalnej i ryzykować spotkanie z podpitym towarzystwem?A chciała tylko dla dziecka lekarstwo kupić.[/quote]

Co ty nawijasz ? Gdzie w rynku masz aptekę ? No chyba, że 76 w nicku to twój wiek i wspominasz stare czasy. Zmień chłopie dealera, bo cię kantuje, a ty robisz z siebie …………….

cinek
cinek
7 lat temu

Po co nam służby,które nie potrafią opanować sytuacji nawet w dzień targowy?Beeemki i mercedesy parkują prawie pod straganami przy starej poczcie.Notariuszkę widziałem,dentystkę,żonę radnego.Co to ma być?Towarzystwo wzajemnej adoracji?I weźcie się za tych sprzedających z auta i co blokują parkingi!I gdzie jest Straż Miejska?

valdez76
valdez76
7 lat temu

Na Górniczej są wydzielone miejsca parkingowe,które się kończą.Mimo to buraki,bo tak trzeba tych kierowców nazwać,notorycznie parkują na pasie do skrętu w lewo na Sławkowską.Obok parking koło Victorii mają,ale to daleko pewnie?. Policja i Straż Miejska nie reagują na to czego byłem świadkiem kilkukrotnie,przejechali obok bez zainteresowania.To samo z autami ciężarowymi z towarem na awaryjnych na Mickiewicza,przed i za pasami.Wszyscy omijają,bo co mają robić?.Ale jak po 22-ej do dyżurującej apteki po lekarstwo dla dzieciaka wjedziesz do rynku to mandat murowany,monitoring.Czyli kobieta ma zaparkować na Szpitalnej i ryzykować spotkanie z podpitym towarzystwem?A chciała tylko dla dziecka lekarstwo kupić.

kolo
kolo
7 lat temu

A moze by tak wybudować parking piętrowy ……..? ale Nie , po co ? u nas nic się nie da i zawsze brakuje pieniędzy……

stinek
stinek
7 lat temu

Przede wszystkim na Górniczej należy wprowadzić parkowanie skośne na części chodnika zamiast równoległego. Wtedy zwiększy się ilość miejsc parkingowych