zgnilec 1

„Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony” – tablica z takim napisem pojawiła się przy wylocie z Olkusza na Żuradę i Bukowno. Ostrzeżenie jest niezwykle wymowne, ale uspokajamy, zgnilec nie jest groźny dla ludzi.

Alarm podnieśli nie tylko mieszkańcy Mazańca i Żurady, ale także inne osoby, które o chorobie dowiedziały się z drugiej ręki lub z tablic ustawionych na obszarze zagrożonym zgnilcem, wyznaczonym przez Żuradę, Bukowno i w stronę Trzebini. To właśnie w Trzebini w dwóch pasiekach potwierdzono obecność choroby. Szybko zapadła decyzja o całkowitej likwidacji obu hodowli. Spalono ule wraz z owadami. Wytyczono również obszar zapowietrzony obejmujący dwa powiaty – chrzanowski i częściowo olkuski. Decyzję taką podjął wojewoda małopolski.

Zgnilec amerykański często również nazywany zgnilcem złośliwym, jest zaraźliwą chorobą bakteryjną larw pszczół, wywołaną przez laseczkę larwy (paenibacillus larvae). Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Dlatego decyzje o likwidacji zarażonych pasiek poprzez spalenie to obecnie jedyny w pełni skuteczny sposób na zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się pszczelej zarazy. Zgodnie z lekturą naukową, szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata, kiedy to wysoka temperatura i częste przegrzewanie gniazda sprzyja rozkładającej się masie.

Objawy i leczenie zgnilca złośliwego

Zasklepy na zamarłym czerwiu stają się podziurkowane, ciemnieją i zapadają się. Z ula zaczyna wydobywać się charakterystyczny zapach kleju stolarskiego. Okres wylęgania choroby w pszczelej rodzinie trwa 45 dni. Pszczoły zaczynają produkować mniej miodu, aż w końcu wymierają. Zgnilec jest chorobą zwalczaną z urzędu. Dawniej w jego leczeniu używano syropu z dodatkiem sulfonamidów lub oksytetracyklinę. Syrop leczniczy podawano rodzinom przez pięć kolejnych dni. Obecnie stosowanie sulfonamidów w leczeniu pszczół jest zabronione. Teraz stosuje się różnego rodzaju olejki o działaniu bakteriobójczym, jednak te działania rzadko przynoszą pożądany efekt. Zazwyczaj trzeba zastosować radykalną metodę – wzniecić ogień i spalić zarażoną pasiekę.

Choroba nie jest groźna dla ludzi

– Mimo iż zgnilec amerykański jest niezwykle groźną chorobą u pszczół, ludzie nie muszą się jej obawiać. Jesteśmy bezpieczni – przekonują przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olkuszu. Powiatowy lekarz weterynarii Kazimierz Janik dostępny będzie dopiero w poniedziałek, jednak i on zapewnia, że nie ma powodu do niepokoju. Specjaliści radzą jednak, aby nie przenosić pasiek w inne miejsca, w szczególności na obszarze zagrożonym występowaniem choroby.

zgnilec 2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
...
...
7 lat temu

Jeśli pszczoły chorują na choroby, której finiszem jest ich eutanazja, to raczej ludzie nie powinni być spokojni. Chyba że autor bierze pod uwagę przy okazji likwidację bezrobocia poprzez zaopatrzenie ludzi w pędzelki którymi będą zapylać kwiatuszki, modląc się oby tylko i one nie uwiędły.

karolczyk
karolczyk
7 lat temu

[quote name=”wrażliwy nos”]cały olkusz zapowietrzony od bukowiańskiego śmietnika[/quote] tak ciężko zapamiętać, że wysypisko jest Bolesławiu, a nie w Bukownie? Tak ciężko zrozumieć, że to wójt Dudziński i prezes Nielaba raczą nas wszystkim takim smrodkiem? Ba, jestem nawet pewien, że gdyby to od Bukowna zależało, to już dawno ze smrodem i całym tym wysypiskiem byłby zrobiony porządek. A póki co, jest jak jest.

wrażliwy nos
wrażliwy nos
7 lat temu

cały olkusz zapowietrzony od bukowiańskiego śmietnika

iza
iza
7 lat temu

Dziękujemy za wyjaśnienia. Choć pozwolę sobie zauważyć, iż to nie artykuł Pana Kubiczka, a kalka z wikipedii. Nie mam nic przeciwko wikipedii, zresztą to „powszechna wolna encyklopedia” i jej treść jest ogólnodostępna dla wszystkich, ale może nie trzeba było fatygować się i kopiować nam całego tekstu stamtąd. Wystarczyło przekierować linkiem. Wtedy nie byłoby ryzyka, że ktoś zarzuci Panu, iż popełnia Pan plagiat. Polecam ostrożność w „dziennikarzeniu” 😉

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”PAłO interne niegryz”]Definicja terminu : obszar zapowietrzony
[/quote]

Czyli rozumiem, że każdy wjeżdżający do Żurady powinien mieć ze sobą Wielką Encyklopedię Powszechną bądź telefon z dostępem do internetu?

Młody
Młody
7 lat temu

Jak po wojnie biedny naród w socjaliźmie głodował i pragnął ziemniaków to podobno stonkę zrzucali a teraz w demokracji jak jesteśmy w krainie mlekiem i miodem płynącej to najpierw wściekłe krowy a teraz znowu ktoś zgnilec amerykański nam zaserwował …

PAłO interne niegryz
PAłO interne niegryz
7 lat temu

[quote name=”pavv”]Bardzo mądry ten komunikat na tablicach był!!! Gratuluję jakiemuś matołowi co go wymyślił! I to zdanie Obszar zapowietrzony!!! Co to ma oznaczać???[/quote]
Definicja terminu : obszar zapowietrzony

obszar bezpośrednio wokół ogniska choroby, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli, podejmowanym przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Rudy Piątek
Rudy Piątek
7 lat temu

Żurada 3 to jest taka dziura że…:
– tam już kawki pionowo startują
– tam psy dupami szczekają
– 200 m. dalej stoi tabliczka „UWAGA, KONIEC ŚWIATA !!!”
– w tym miejscu diabły się onanizują

pavv
pavv
7 lat temu

Bardzo mądry ten komunikat na tablicach był!!! Gratuluję jakiemuś matołowi co go wymyślił! I to zdanie Obszar zapowietrzony!!! Co to ma oznaczać???

wiki
wiki
7 lat temu

W Żuradzie do smrodu z wylewanych szamb i ogólnego bałaganu dołączył jeszcze zgnilec , wiec mamy komplet. Proponuję wyizolowanie najbardziej zaniedbanej wioski w powiecie.