Od 1 sierpnia do 30 listopada 2020 r. będzie obowiązywała zniżka w opłacie za wymianę dowodów rejestracyjnych pojazdów w związku z wprowadzeniem nazw ulic w miejscowości Trzyciąż. Rada Powiatu Olkuskiego podjęła stosowną uchwałę podczas XIX sesji, która odbyła się 24 czerwca 2020.

Przypomnijmy, że nazwy ulic w miejscowości Trzyciąż wprowadzone zostały na mocy uchwały Rady Gminy Trzyciąż, podjętej podczas XVIII sesji 20 listopada 2019 r. Wszyscy mieszkańcy otrzymali już urzędowe potwierdzenie zmiany adresu i chociaż część z nich w związku z tym musiała spełnić kilka urzędowych obowiązków, to korzyści zdecydowanie przewyższają te niedogodności. Uporządkowanie adresów zdecydowanie usprawniło trafienie pod konkretny adres przyjezdnym, a nade wszystko ratownikom, policji, kurierom i listonoszom.

Z obowiązujących przepisów wynika, że zmiana administracyjna adresu zameldowania nie powoduje konieczności wymiany dowodu osobistego ani starego prawa jazdy, w którym jeszcze zamieszczano adres (w nowych dokumentach adresu już nie ma). Trzeba natomiast wymienić dokumenty związane z rejestracją pojazdów. Na wniosek wójta Romana Żelaznego Rada Powiatu Olkuskiego wyraziła zgodę na czasowe obniżenie kwoty opłaty za wymianę tych dokumentów, podobnie zresztą jak było to w przypadku innych miejscowości.

Należy podkreślić, że uchwalone przez radnych powiatowych zmniejszenie opłaty do kwoty 42 zł dotyczy wyłącznie przypadków związanych z urzędową zmianą adresu, czyli wprowadzenia nazw ulic i nadania nowych numerów poszczególnym posesjom, a nie zmiany innych danych w dowodach rejestracyjnych lub utraty ważności dokumentu. Osoby, które przegapią termin, w którym obowiązuje obniżona opłata będą ponosić normalne koszty, bez ulgi.

Przypominamy, że zapisy uchwały nie dotyczą mieszkańców Jangrota, gdzie również niedawno wprowadzono nazwy ulic –  tam zmiana dokumentów nastąpi dopiero po zakończeniu innych procedur i otrzymaniu przez wszystkich mieszkańców oficjalnych powiadomień o nowym adresie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Czemu ja mam płacić nawet 1 grosz za ich zmianę? Nie zmieniam i jeżdżę dalej.