krzywopoty_2

Krzywopłoty – mała, niepozorna wioska w gminie Klucze, na pierwszy rzut oka niczym nie różniąca się od innych, okolicznych wsi. Jednak jest to miejsce o wyjątkowo bogatej historii. To właśnie na tym małym kawałku ziemi kluczewskiej w 1914 roku rozegrała się bitwa pod Krzwopłotami, Bydlinem i Załężem. Dowodzący I Pułkiem Legionów komendant Józef Piłsudski postanowił się przedrzeć ze swoimi żołnierzami w Beskidy, by przeczekać niepowodzenia wojsk austriackich w walce z Rosjanami. Siły polskie rozdzieliły się. W Krzywopłotach pozostały dwa bataliony I Pułku. Polacy okopali się na Wzgórzu Świętego Krzyża w Bydlinie  oraz pod Załężem. Na pamiątkę tego zdarzenia powstała ścieżka dydaktyczno-historyczna, związana ze szlakiem bojowym legionów Józefa Piłsudskiego.

Na szlaku stanęło pięć tablic informacyjnych przedstawiających krótki opis historyczny wraz ze zdjęciem obiektu oraz mapką, na której zaznaczone zostały kolejne punkty ścieżki. Trasa prowadzi od placu przy wjeździe do Krzywopłot – ulicą Paderewskiego do ulicy Leśnej, dalej biegnie do ulicy Hardego, następnie wiedzie obok kapliczki usytuowanej w centrum wsi i kończy się przy Domu Wiejskim na ulicy Partyzantów.

10 listopada odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki oraz poświęcenie pięciu pierwszych tablic. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi, wójt gminy Klucze Kazimierz Ściążko, zastępca wójta Ilona Szczęch, posłanka Lidia Gądek oraz dyrektor Biura Poselskiego posła Jacka Osucha – Łukasz Kmita, którzy dokonali tradycyjnego przecięcia wstęgi.krzywopoty

– Ścieżka skierowana jest do mieszkańców, uczniów jak również gości odwiedzających naszą wioskę, by mogli lepiej poznać historię miejsca, w którym żyjemy. Na tablicach przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń związanych z Krzywopłotami i okolicą. Mamy nadzieję, że ścieżka będzie przez szereg lat służyć nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim, którzy zechcą poznać piękne zakątki i historię naszej małej ojczyzny. Mamy nadzieję, że zachęcimy uczniów, mieszkańców wsi oraz turystów do uważnego rozejrzenia się wokół siebie i odkrycia miejsc, których nie dostrzegamy na co dzień – mówiła Alina Kuśmierska, sołtys Krzywopłot.

Warto dodać, że to nie jedyna taka pamiątka historyczna w Krzywopłotach. W 2009 roku w 95. rocznicę Bitwy pod Krzywopłotami odsłonięto pamiątkowy głaz z okolicznościową tablicą. Zrekonstruowano także gawry, w których chronili się legioniści podczas działań wojennych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze