busy2

W ubiegłym miesiącu prywatni przewoźnicy otrzymali od Zarządu Drogowego w Olkuszu informacje, że nie mogą korzystać z dwóch największych przystanków na ul. Króla Kazimierza Wielkiego (przy Banku Śląskim i Pawilonie Handlowym „Skarbek”). Sprawą wydawania zezwoleń na przewozy komunikacyjne zainteresowali się miejscy rajcy. Okazało się, że chociaż od wejścia w życie znowelizowanych przepisów o publicznym transporcie zbiorowym minęło kilka miesięcy, nie wszystkie kwestie zostały uregulowane.

– Od 1 marca na komunikację miejską, dotowaną z budżetów gmin, zezwolenia nie są wymagane. Zostały zastąpione zaświadczeniami, które po podpisaniu umowy z operatorem zawiera organizator, czyli Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Kto wykonuje analizy rynkowe przed wydaniem zezwolenia? Jaki wpływ na wydawanie zezwoleń przez burmistrza Olkusza mają gminy tworzące ZKG lub Zarząd ZKG? Jakie kroki podjął burmistrz wobec prywatnych przewoźników, którym Zarząd Drogowy cofnął zgody na korzystanie z dwóch przystanków? – pytał radny Janusz Dudkiewicz.

Dyrekcja Zarządu Drogowego wyjaśniała od początku całej sprawy, że pisma skierowane do przewoźników są tylko informacją, nie zakazem. Nie chciano rozróżniać poszczególnych firm transportowych, które powinny być traktowane jednakowo, ale nowe przepisy nakazały przesłanie takiej informacji.  – Do przewoźników wysłano wezwania do przedłożenia aktualnych uzgodnień na korzystanie z tych przystanków. Złożyli oni wnioski o wydanie takich uzgodnień. Gdyby jednak ich nie otrzymali, będą musieli wystąpić z wnioskiem o zmianę rozkładu jazdy, a tym samym o zmianę aktualnego zezwolenia. Z informacji uzyskanych z Zarządu Drogowego wynika, że przygotowany został projekt zmiany organizacji ruchu na ul. Króla Kazimierza Wielkiego, zgodnie z którym wykonujący regularny przewóz osób będą mieli możliwość korzystania z tych dwóch przystanków – odpowiedział burmistrz Dariusz Rzepka.Ta wiadomość z pewnością ucieszy pasażerów, którzy na jednym przystanku będą mogli oczekiwać zarówno na przewoźników ZKG, jak i prywatnych.

Burmistrz wyjaśnił, że przed wydaniem zezwolenia na regularny przewóz osób, który nie jest wykonywany na zlecenie ZKG, pracownicy Wydziału Spraw Społecznych olkuskiego magistratu dokonują stosownej analizy rynkowej. Aktualny statut ZKG nie pozwala tej instytucji na wydawanie zezwoleń na regularny przewóz osób. – Zarząd Związku został zobowiązany do przygotowania projektu zmiany statutu, który umożliwiałby m. in. wydawanie zezwoleń oraz wykonanie wcześniejszej analizy rynkowej. Do chwili obecnej Zarząd ZKG nie przedłożył propozycji zmiany statutu. Do lipca zgodę na korzystanie z przystanków przy drogach gminny wydawały władze tych samorządów, teraz to kompetencja Związku – wyjaśnił Dariusz Rzepka.

Od 1 marca, czyli od wejścia w życie znowelizowanej ustawy, burmistrz wydał dwa nowe zezwolenia na przewozy liniami regularnymi (Kwaśniów – Klucze – Olkusz, Olkusz – Zawada) i jedno na dowóz dzieci do szkoły (Bukowno Bór – Bukowno Podlesie). W tym czasie trzy zezwolenia zostały przedłużone (Bolesław – Bukowno, Olkusz osiedle Młodych Pętla – Olkusz Centrum Echo, Olkusz osiedle Młodych Pętla – Olkusz Hypernova). W tym okresie sześć zezwoleń wygasło.

Nadal nierozwiązana pozostaje kwestia ustalenia obowiązkowych opłat za korzystanie z przystanków. – Zarząd ZKG przygotował projekt uchwały o wysokości opłat, w którym zaproponował stawkę zerową. Do tej pory jednak Związek nie ustalił wysokości opłat za korzystanie przystanków zlokalizowanych przy drogach gminnych na obszarze gmin: Olkusz, Bolesław, Bukowno i Klucze – dodał Rzepka.

Największe zamieszanie dotyczy sprzątania przystanków. Ministerstwo Infrastruktury stoi na stanowisku, że to obowiązek gminy, gdy ta jest właścicielem lub zarządcą przystanku. W innym wypadku sprzątanie należy do zarządcy drogi, przy której przystanek się znajduje. Z kolei krakowski Zarząd Dróg Wojewódzkich uważa, że bez względu na okoliczności sprzątanie jest zadaniem gminy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
antybus
antybus
10 lat temu

jakbyscie byli rodziną z burmistrzem albo jego żoną to byscie dostali na wszystko, byscie sobie jezdzili gdzie chcecie.

coo
coo
10 lat temu

[quote name=”Logik 2″][quote name=”Olkuszanka20″]chyba pora zrobić porządek bo bałagan niesamowity :/ proponuje ustalić tak rozkłady aby busy nie jeździły jeden za drugim;/ bo albo jada 2 naraz albo czeka się rankiem z 30 min aż jakikolwiek pojedzie ;/ a jak już jest rozkład to albo jest przed czasem albo po czasie i w sumie nigdy nie wiadomo o której jakiś bus jest więc człowiek stoi na przystanku i myśli co robić a tak rozkład i bez problemu 🙂 to chyba jeden z licznych problemów naszej komunikacji :sigh:[/quote]
A wystarczy tylko, raz w roku jest taka procedura i nazywa się wydawanie zezwoleń dla linii i przystanków, porównać czasy odjazdów i nie wydawać zezwoleń na tych liniach gdzie czasy się dublują, ale to trzeba trochę pomyśleć.[/quote]

Ale po co to… Lepiej wydawać zezwolenia na prawo i lewo a potem dopłacać do komunikacji rok w rok… A busiarze niech trzepią kasiorkę dla siebie wożąc ludzi jak ziemniaki i urządzając sobie wyścigi między przystankami…

Logik 2
Logik 2
10 lat temu

[quote name=”Olkuszanka20″]chyba pora zrobić porządek bo bałagan niesamowity :/ proponuje ustalić tak rozkłady aby busy nie jeździły jeden za drugim;/ bo albo jada 2 naraz albo czeka się rankiem z 30 min aż jakikolwiek pojedzie ;/ a jak już jest rozkład to albo jest przed czasem albo po czasie i w sumie nigdy nie wiadomo o której jakiś bus jest więc człowiek stoi na przystanku i myśli co robić a tak rozkład i bez problemu 🙂 to chyba jeden z licznych problemów naszej komunikacji :sigh:[/quote]
A wystarczy tylko, raz w roku jest taka procedura i nazywa się wydawanie zezwoleń dla linii i przystanków, porównać czasy odjazdów i nie wydawać zezwoleń na tych liniach gdzie czasy się dublują, ale to trzeba trochę pomyśleć.

Pasażerek
Pasażerek
10 lat temu

[quote name=”Olkuszanka20″]chyba pora zrobić porządek bo bałagan niesamowity :/ proponuje ustalić tak rozkłady aby busy nie jeździły jeden za drugim;/ bo albo jada 2 naraz albo czeka się rankiem z 30 min aż jakikolwiek pojedzie ;/ a jak już jest rozkład to albo jest przed czasem albo po czasie i w sumie nigdy nie wiadomo o której jakiś bus jest więc człowiek stoi na przystanku i myśli co robić a tak rozkład i bez problemu 🙂 to chyba jeden z licznych problemów naszej komunikacji :sigh:[/quote]

Tylko kogo to obchodzi. Olkuska nieudolna władza modli się od rana do wieczora a nas mieszkańców ma gdzieś 🙂 .

Olkuszanka20
Olkuszanka20
10 lat temu

chyba pora zrobić porządek bo bałagan niesamowity :/ proponuje ustalić tak rozkłady aby busy nie jeździły jeden za drugim;/ bo albo jada 2 naraz albo czeka się rankiem z 30 min aż jakikolwiek pojedzie ;/ a jak już jest rozkład to albo jest przed czasem albo po czasie i w sumie nigdy nie wiadomo o której jakiś bus jest więc człowiek stoi na przystanku i myśli co robić a tak rozkład i bez problemu 🙂 to chyba jeden z licznych problemów naszej komunikacji :sigh:

Olkuszaninek
Olkuszaninek
10 lat temu

Zarząd Drogowy w Olkuszu ma g. do gadania. Drogi są publiczne i za podatki wszystkich mieszkańców, a nie z funduszu Zarządu!!! Zarząd Drogowy może sobie ustalać przystanki na swoim podwórku przy biurowcu, a od miasta wara!

Pasażerowie
Pasażerowie
10 lat temu

[quote name=”jacek.s”] Albo busy, albo autobusu, panie burmistrzu pora wybierać.[/quote]

WYBIERAMY BUSY, bo dobrze pamiętamy jak długo czekaliśmy na deszczu, na mrozie, w upały, aż łaskawy autobus zechce przyjechać, a łaskawy kierowca wpuścić nas do środka.

BUSIARZE przez lata ratowali nas przed nadętymi kierowcami WPK i ich systematycznie spóźniającymi się autobusami. Jakim kretynem trzeba być, aby tego wszystkiego nie pamiętać!!!

Wywalcie busiarzy, a za sprawą olkuskiej nieudolnej władzy będziemy mieli komunikację jak w RUMUNII, gdzie dzisiejszy autobus jest opóźnionym z zeszłego tygodnia.

W innych miastach wszystko się da, a u nas gdzie spojrzeć jest SYF! Pytanie: Jak długo jeszcze?

Ziuta
Ziuta
10 lat temu

.
Czy jest w Olkuszu choćby tylko JEDEN METR KWADRATOWY gdzie nie ma BAJZLU???!!!

mariuszek200
mariuszek200
10 lat temu

hmm szkoda bardzo.

jacek.s
jacek.s
10 lat temu

Ciekawe na czym polega dokonywanie analizy rynkowej przez pracowników Wydziału Spraw Społecznych?
Dostają podpisane zezwolenie i tyle.
Gmina zapewnia mieszkańcom komunikację dopłacając do linii autobusowej, a później wpuszcza minibusy. Efekt jest taki, że bus jedzie 5 minut przed autobusem i wiezie pasażerów, a autobus wiezie powietrze. DO tego powietrza dopłacamy wszyscy. Albo busy, albo autobusu, panie burmistrzu pora wybierać.