Nadchodzący okres wakacyjny z pewnością zachęci  do wypoczynku nad wodą. Niestety, brak ludzkiej wyobraźni, lekkomyślność, brawura czy alkohol często są przyczynami nieszczęśliwych wypadków.

Pomimo wieloletnich działań edukacyjnych wciąż dochodzi do wielu utonięć. W ubiegłym sezonie wakacyjnym utonęło 201 osób. W tym roku od 1 kwietnia do 25 maja odnotowano już 57 przypadków utonięć (analogicznie do roku ubiegłego zanotowano 55 takich przypadków). Każdego roku policjanci w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie osób wypoczywających nad wodą prowadzą liczne kontrole takich miejsc. Niektóre z nich będą wymagały intensywnej służby policyjnych wodniaków. Musimy jednak pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co warto zapamiętać? Oto kilka porad policjantów:

Nad wodą:

– Kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych, bo bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Zwłaszcza w takich miejscach dochodzi do utonięć!!!

– Na basenach i kąpieliskach stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów.

– Nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego.

– Wchodząc do wody, stopniowo schładzaj  organizm. Nie pływaj w wodzie poniżej 14 stopni (optymalna to 22-25 stopni).

– Nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku, ponieważ zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu.

– Nie pływaj  również na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia organizm.

– Nie wchodź do wody po zmroku.

– Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.

– Nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Zabrania się  w takich miejscach skakać „na główkę”, ponieważ dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

– W żadnym wypadku nie wchodź do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach.

– Korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej.

– Dzieci do lat 7 korzystają z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Warto żeby miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą  utrzymać im się na wodzie.

– Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują tam zawirowania wody lub zimne prądy.

– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa może zakończyć się tragedią. To właśnie brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i możliwości, pływanie w miejscach zabronionych, skoki na „główkę”, czy alkohol należą do głównych przyczyn  utonięć. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych!

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze