Od 1. kwietnia mieszkańców obydwu olkuskich spółdzielni mieszkaniowych zacznie obowiązywać nowa taryfa za ciepło. Tym razem drożeje opłata stała, niezależna od ilości zużytego ciepła. W blokach Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej obowiązuje 12 taryf: 8 w Olkuszu, 3 w Wolbromiu i 1 w Kluczach. Zarząd OSM wyliczył stawki zaliczki za ogrzewanie za metr kwadratowy mieszkania, jakie prawdopodobnie będą wkrótce obowiązywać. Prawdopodobnie, bo nowe taryfy będą jeszcze porównywane z opłatami z kilku poprzednich lat. Poniższe stawki podane przez OSM zostały wyliczone na podstawie opłat sprzed roku. Taryfa drożeje średnio o 5,5 – 6 procent. Tam, gdzie są duże zwroty za ciepło, podwyżek na razie nie będzie, ponieważ obecnie obowiązująca stawka pokrywa z nawiązką planowany wzrost opłat.

Mieszkańcy spółdzielczych bloków przy ul. Bylicy, Skalskiej 13 i Nullo 21 zamiast 3,43 zł będą płacić 3,70 zł.  Na razie prawdopodobnie nie wzrosną stawki na osiedlu Centrum, gdzie pozostanie stawka 3,78 zł. W blokach nr 22,24,26,38,40 i 42 przy ul. Legionów Polskich dotychczasowa stawka 3,93 zł wzrośnie do 4,23 zł, natomiast w blokach od numeru 16 do 46 raczej nie przewiduje się podwyżek (3,93 zł). Stawki nie wzrosną też na Armii Krajowej (4,03 zł) i Strzelców Olkuskich (3,68 zł). W jedynym spółdzielczym bloku przy ul. Mickiewicza stawka idzie w górę z 5,44 zł do 5,80 zł. 

W blokach na osiedlu Młodych obowiązują dwie taryfy, ale w obydwu przypadkach na razie zaliczka nie pójdzie w górę. Dla bloków przy ul. Konopnickiej, Reja, Sosnowej, Krasińskiego, Tuwima, Nałkowskiej, Baczyńskiego 2 i Orzeszkowej nr 1,3,5 oraz 12-24 stawka pozostanie na poziomie 3,73 zł. Tutaj stanieje koszt podgrzania ciepłej wody, z 20 zł do 18,5 zł za metr sześcienny. Mieszkańcy bloków na Żeromskiego, Baczyńskiego 1 i 3, Nałkowskiej 9 i Orzeszkowej 2, 4 oraz 6 -11 dalej będą płacić 3,53 zł. Podrożeje stawka za ciepłą wodę, z 17,5 zł do 18,5 zł. –Tam, gdzie jest większe zużycie ciepłej wody, koszt podgrzania jest niższy i cena idzie w dół – wyjaśnia prezes OSM Mirosław Otwinowski.

Wszyscy lokatorzy OSM z Wolbromia zapłacą tyle, co do tej pory, czyli 3,33 zł. Pomimo jednakowej stawki, obowiązują tam trzy taryfy, które drożeją o 3,99 – 4,42 procent. Koszty za ciepłą wodę pozostaną również bez zmian choć zarząd OSM nie wyklucza, ze w przypadku ul. Skalskiej opłata za podgrzanie wzrośnie z 0,36 zł do 0,43 zł.  Nie wiadomo jeszcze, jakie stawki będą obowiązywać w Kluczach. –Na razie mamy pół taryfy, czyli stawki za przesył. Stawki za moc i opłatę zmienną za zużyte ciepło nie są nam jeszcze znane, bo ustala je produkująca ciepło dla kluczewskich bloków fabryka na Papierni – wyjaśnia prezes Otwinowski.

Na terenie osiedla Słowiki obowiązuje jedna taryfa. Tutaj podwyżka stałej części opłat wynosi 12,1 procenta. Nowa stawka zaliczki to 3,84 zł. Do tej pory mieszkańcy płacą 3,70 zł. Rośnie też cena ciepłej wody, z 19,39 zł do 19,70 zł.
– Nie mamy możliwości odwołania się od tych zmian. Taryfy na wniosek Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. To instytucja, która miała chronić obywateli, a mamy wrażenie, że tego nie robi. PEC powinien mieć świadomość, że jeśli przeholuje z cenami, to przestanie się opłacać kupowanie od nich ciepła. Nastepstwem tego bedzie wybudowanie kotłowni kontenerowych w leasingu – wyjątkowo zgodni są w tym temacie prezesi obydwu spółdzielni, Marian Seweryn i Mirosław Otwinowski.

Na razie w planach są rozmowy na temat cyklicznych wzrostów opłat za ciepło. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa” zaproponował spotkanie z przedstawicielami władz miasta, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Dąbrowy Górniczej oraz zainteresowanych instytucji. – Chcemy się zastanowić nad gospodarką cieplną na terenie miasta. Dlaczego zaliczki za ciepło w Krakowie są niższe niż u nas? Trzeba wypracować pewne rozwiązania, nie może być tak częstych podwyżek – mówi prezes „Nowej” Marian Seweryn. Do spotkania prawdopodobnie dojdzie jeszcze w tym miesiącu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
stary papiernik
stary papiernik
11 lat temu

„fabryka na Papierni” – czy prezes Otwinowski jest jeszcze w Polsce socjalistycznej ???