Blisko 5,9 mln zł unijnych dotacji trafi do trzech zakładów opiekuńczych z terenu naszego powiatu. Środki zostały przyznane w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Mają one zostać przeznaczone na wsparcie działalności placówek zapewniających opiekę i aktywizację osób niesamodzielnych.

Podmioty z terenu powiatu olkuskiego uzyskają kolejne dofinansowanie pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Wsparcie finansowe otrzymają podmioty świadczące usługi zapewniające opiekę zastępczą dla osób niesamodzielnych, odciążające częściowo opiekunów od ich codziennych obowiązków. 

W ramach inicjatywy władz województwa tworzone będą centra wsparcia opiekunów. Mają one za zadanie zapewniać możliwość przebywania osobom niesamodzielnym pod profesjonalną opieką, dając wytchnienie członkom rodziny czy przyjaciołom, którzy na co dzień się nimi zajmują. Opiekunowie otrzymają także wsparcie edukacyjne, doradcze oraz psychologiczne. Uzyskają też ułatwiony dostęp do sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego.

Dofinansowane zostaną również projekty związane z tworzeniem lub rozwojem placówek zapewniających dzienną opiekę i aktywizację osób starszych. Dzięki temu będą mogły one prowadzić zajęcia terapeutyczne dla osób niesamodzielnych w zakresie poprawy ich stanu psychofizycznego, samodzielności i aktywności.

Osoby takie mają zostać objęte fachową opieką w miejscach spełniających odpowiednie warunki lokalowe, będą do takich miejsc dowożone, otrzymają ciepły posiłek, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych oraz opiekę higieniczną. Zyskają także możliwość udziału w zajęciach podnoszących sprawność psychiczną i fizyczną aktywizującą do uczestnictwa w życiu społecznym.

O dofinansowanie projektów w ramach konkursu mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy. I to właśnie ta ostatnia grupa została głównym beneficjentem programu w naszym powiecie.

Centrum Medyczne SKAŁKA Sp. z o.o. w Bukownie na projekt pod tytułem „Życie zaczyna się po 60-tce” otrzymało dofinansowanie w wysokości 1 714 284,00 zł. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” na realizację projektu pod nazwą „Ośrodek „ZACISZE – dzienne wsparcie dla niesamodzielnych seniorów 60+ z terenu gminy Klucze” otrzymało 1 704 750,84 zł wsparcia. Firma Usługowo – Handlowa „Dadak” na projekt „SENIOR Z PASJĄ”- dzienna opieka i aktywizacja osób niesamodzielnych w Laskach uzyskało dofinansowanie w wysokości: 2 464 053,67 zł.

Ogólna pula środków przeznaczona przez Zarząd Województwa na dofinansowanie projektów wyniosła 63 614 767,41 zł. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania  projektu mógł wynieść 92,7% wydatków kwalifikowalnych. Za organizację konkursu odpowiadało Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
w WOLBROMIU
w WOLBROMIU
5 lat temu

to są takie placówki dziennego pobytu ludzi starszych i gdzie one są .chętnie ludzie ze wsi by skorzystali i z pewnością wyszli by do ludzi a ne robili by za kłódki domowe.