Takie pytanie zadaje sobie wielu olkuszan. Zabytkowy dworzec kolejowy w centrum miasta od kilku lat jest nieczynny i niszczeje na naszych oczach. Znajdujący się nieopodal dworzec PKS świeci pustkami. Jakie są szanse na zmianę tej sytuacji?

Przypomnijmy, że w październiku 2013 r. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania terenów dworca PKS w Olkuszu. Zgłoszono 32 prace o różnorodnym charakterze zaproponowanych rozwiązań przestrzeni placu dworcowego. Spośród nich, jury wybrało najlepsze koncepcje, które w przyszłości mają posłużyć przy opracowywaniu projektu inwestycji. Nie wiadomo jednak, kiedy znajdą się pieniądze na rewitalizację tego obszaru.

 

Teren dworca PKS administrowany jest przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Na dzień dzisiejszy służy on głównie celom obsługi autobusów Związku. To właśnie tutaj kończy się popularna linia „M”. 

 – W ciągu ostatnich lat liczba PKS-ów wjeżdżająca na olkuski dworzec bardzo mocno stopniała. Przewoźników odstraszała wysoka cena za zatrzymanie się na placu, która była wyższa niż ta w Krakowie. Dlatego większość z nich zrezygnowała z wjazdu i zatrzymuje się wyłącznie na przystanku zlokalizowanym na DK 94 przy banku PKO. Nowy zarząd w okresie wakacyjnym wystąpił do firm transportowych z propozycją ponownego wjazdu na olkuski dworzec – tłumaczy Łukasz Kmita, przewodniczący Zarządu ZKG KM.

Związek chce uporządkować ruch na placu dworcowym.  – Zleciliśmy już projekt organizacji ruchu. Chcemy, aby dworzec PKS stał się ponownie lokalnym centrum przesiadkowym. Jeszcze w tym roku zostaną namalowane perony przystankowe tak, aby autobusy poszczególnych linii odjeżdżały z konkretnego stanowiska na płycie.  Liczymy, że gmina Olkusz, która jest właścicielem terenu, będzie przychylnie nastawiona do naszej koncepcji – dodaje Kmita.

W sąsiedztwie dworca PKS znajduje się zabytkowy dworzec kolejowy PKP. Obiekt od kilku lat jest zamknięty, a jego stan techniczny z roku na rok gorszy. Dodatkowym problem jest fakt, że zlokalizowany jest on na działce o nieuregulowanym stanie prawnym. Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Decyzją Wojewody Małopolskiego działka została skomunalizowana i stała się własnością Gminy Olkusz. Obecnie rozpatrywany jest wniosek uwłaszczeniowy zarządcy dworca kolejowego (PKP S.A.) skierowany do Gminy Olkusz.

– Na tą chwilę trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Ewentualne inwestycje na terenie dworca PKS będą możliwe dopiero po ich zakończeniu. Jeżeli zaś chodzi o dworzec PKP, na chwilę obecną trwa proces uwłaszczeniowy pomiędzy Miastem i Gminą Olkusz i Polskimi Kolejami Państwowymi, wobec czego wstrzymamy się z komentarzem do jego zakończenia – informuje rzecznik UMiG Olkusz, Michał Latos.

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację posła Jacka Osucha, która została złożona w tej sprawie do ministra infrastruktury i rozwoju, na zlecenie PKP S.A. został opracowany projekt remontu dworca. Obejmować ma on renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz szereg prac zabezpieczających konstrukcję dachu wraz z przewodami kominowymi. Ze względu na komercyjne wykorzystanie obiektu planowane jest etapowe prowadzenie prac w latach 2015 i 2016.

– Infrastruktura kolejowa na terenie takich miejscowości jak Olkusz jest kwestią niezwykle ważną. Z perspektywy wysokich biurowców i wielkich aglomeracji nie widać problemów Polski powiatowej. Można o nich usłyszeć dopiero wtedy, kiedy wyjedzie się za rogatki metropolii. Dlatego też konieczna jest modernizacja budynku dworca PKP. Od 2012 roku spółka PKP S.A. wyremontowała dworce w Bochni, Brzesku-Okocim, Krakowie Głównym, Krzeszowicach, Nowym Sączu i Rabce-Zdrój. W 2016 roku planowany jest remont budynku w Miechowie. W ślad za tymi inwestycjami powinny być zrealizowane niezbędne prace w naszym mieście – informuje poseł Jacek Osuch.


A jakie jest wasze zdanie odnośnie wykorzystania terenu dworców PKP i PKS? Zapraszamy do dyskusji!

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr Paweł
Piotr Paweł
8 lat temu

zaprosić na posiedzenie rządu EK (z własnymi krzesłami, rzecz jasna) niech przyjedzie, za przeproszeniem pierdolino, zatrzyma się w Olkuszu i na pewno premierka cóś wymyśli; pojawi się tablica, że tu, dnia tego a tego, odbyło się wyjazdowe posiedzenie ŻONDU i budynek nabierze statusu zabytku;

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”Józek”]Jak czytamy sprawą zainteresował się Osuch i Kmita – to bardzo źle wróży sprawie. Możemy spodziewać się tylko wielkiego dymu i zamieszania a efektów żadnych.A po wyborach sprawę się wyciszy i status quo.[/quote]

Ten dworzec, połączenia kolejowe Olkusza no i szybka kolej to od ponad ośmiu lat ich wyborczy króliczek …

Józek
Józek
8 lat temu

Jak czytamy sprawą zainteresował się Osuch i Kmita – to bardzo źle wróży sprawie. Możemy spodziewać się tylko wielkiego dymu i zamieszania a efektów żadnych.A po wyborach sprawę się wyciszy i status quo.

Ernest
Ernest
8 lat temu

Może ktoś zrobiłby zestawienie, ile w Olkuszu zlikwidowano dobrze funkcjonujących rzeczy, a ile w to miejsce utworzono nowych, z których społeczeństwo jest niekoniecznie zadowolone.
Kto podejmował takie decyzje.
Proponuję zacząć od decyzji wyburzenia w rynku wieży ciśnień.

Czytelnik
Czytelnik
8 lat temu

Szkoda, że tory do Krakowa to pomysł na dziś nierealny. Przy dzisiejszej dobrej jakości pociągów kolei regionalnych (wojewódzkich) śmiem twierdzić, że akurat w tym kierunku PKP/Koleje Małopolskie miałyby pełne składy kilka(naście?) razy dziennie

mlody_olkuszanin
mlody_olkuszanin
8 lat temu

Powinni uporządkować sprawę dworca PKS. Ogarnąć budynek wyznaczyć stanowiska i do Krakowa, Katowic , Dąbrowy, Wolbromia,Chrzanowa itp tylko z dworca a nie z supersamów

forty4
forty4
8 lat temu

do Katowic szybciej zajade na rowerze niz pociagiem.

KOLA
KOLA
8 lat temu

WLASNIE WRACAM Z DWORCA W MIECHOWIE I FAKTYCZNIE SA PRZEPROWADZANE TAM PRACE-REMONT. SAM PERON JEST JUZ ODREMONTOWANY I LUDZIE KORZYSTAJĄ NORMALNIE Z ZATRZYMUJĄCYCH SIĘ TAM POCIĄGÓW. SAM BUDYNEK JEST W STRASZNYM STANIE -ALE TEZ IDA ZA NIM PRACE. SZKODA BARDZO DWORCA OLKUSKIEGO -MA BARDZO DOBRA LOKALIZACJE A LUDZIE CHĘTNIE KORZYSTALI BY W POCIĄGÓW -NAPRAWDĘ ŻAŁOSNE JEST TO ZE OLKUSZ POZOSTAJE NA TYM TLE ZABITA DECHAMI DZIURA BO INNE DWORCE W INNYCH MIEJSCOWOŚCIACH OŚCIENNYCH DZIAŁAJĄ DOBRZE.
JESTEM BARDZO ZA POWROTEM POŁĄCZEŃ KLEJOWYCH I NIE TRZEBA NAWET OTWIERAĆ KAS-BO WYSTARCZY KUPIĆ BILET PRZEZ INTERNET!!!