W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o pomyśle jednego z miejskich radnych, który zwrócił się do olkuskiego burmistrza z propozycją organizacji jadłodzielni i pchlego targu. W ten sposób radny Wojciech Ozdoba chce zachęcić mieszkańców do stosowania choć części zasad zero – waste (w dosłownym tłumaczeniu – „brak śmieci” lub „brak marnowania”).

Jadłodzielnia, tak jak w wielu miastach w kraju, polegałaby umieszczeniu w zakupionej na ten cel lodówce szczelnie zapakowanych, zdatnych do spożycia produktów (także potraw przygotowanych własnoręcznie). Dzięki temu można pomóc potrzebującym osobom i jednocześnie zmniejszyć liczbę śmieci.

Władze miasta odniosły się już do propozycji. – W sprawie zorganizowania w Olkuszu jadłodzielni poprosiliśmy o opinię Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu. O poinformował, że nie dysponuje odpowiednim miejscem, które byłoby ogólnodostępne w każdym dniu tygodnia i przez większość dnia. W związku z tym, iż propozycję utworzenia na terenie Olkusza jadłodzielni uważamy za bardzo cenną, będziemy poszukiwać partnerów społecznych – organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze — z którymi wspólnie moglibyśmy utworzyć na terenie Olkusza jadłodzielnię – odpowiada wiceburmistrz Łukasz Rychlewski.

Druga inicjatywa to cykliczne „pchle targi”, dzięki którym niepotrzebne rzeczy, które są w dobrym stanie i nadają się do użytku, zamiast na śmietnik mogłyby trafić do innych osób. Radny Ozdoba proponował, aby takie wydarzenia organizować na rynku i w Dolince na osiedlu Młodych w trzech terminach: na przełomie marca i kwietnia (przy okazji wiosennych porządków), pod koniec sierpnia (kiermasz książek i szkolnych artykułów) oraz jesienią (w okresie porządków przed zimą).

Wiceburmistrz Rychlewski informuje, że tym pomysłem od ubiegłego roku zainteresowany jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. – Namiastką takiego „pchlego targu” będą organizowane przez MOK targi płyt winylowych oraz targi staroci. Wymienić się lub kupić płyty używane będzie można w holu Domu Kultury 1 lutego 2020 roku, a targi staroci MOK planuje zorganizować w tym roku w marcu. Studentki Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotują natomiast tzw. „szafing”, czyli spotkanie, podczas którego będzie można wymienić się ubraniami. W styczniu br. w kawiarni Domu Kultury postawiony zostanie regał z książkami, z którego mieszkańcy będą mogli bezpłatnie zabierać interesujące ich książki i bezpłatnie oddawać książki innym czytelnikom – wymienia zastępca burmistrza Łukasz Rychlewski, dodając, że Miejski Ośrodek Kultury zadeklarował organizację w Olkuszu cyklicznych „pchlich targów”.

Podobają Wam się te pomysły? Weźmiecie udział w „pchlich targach”? Czekamy na Wasze opinie!

Fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze