tbso

W przyszłym roku kilkadziesiąt osób oczekujących na mieszkanie wprowadzi się do nowego bloku Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Osieckiej. Na liście oczekujących pozostanie jeszcze około 200 osób. Nadal nie nie wiadomo, czy będzie to ostatni budynek powstający w takim systemie. Wszystko zależy od nowelizacji ustawy, nad którą pracują obecnie parlamentarzyści.

W nowym budynku zaplanowano 49 mieszkań o powierzchni od 30 do 66 mkw. Prace idą zgodnie z harmonogramem. – Generalny wykonawca, katowicka spółka „Kombud”, podtrzymuje termin oddania budynku do użytku pod koniec lutego przyszłego roku. Mamy już podpisane wszystkie umowy partycypacji z lokatorami – zapewnia członek zarządu olkuskiego TBS-u Krzysztof Soborski. Koszt całej inwestycji, wraz z działką przekazaną przez gminę, wynosi 6 mln 677 tys. złotych.

W sejmie trwają prace nad zmianą przepisów o TBS-ach. Projekt ustawy autorstwa Platformy Obywatelskiej zakłada, że najemcy będą mogli wykupić swoje mieszkania na podstawie ceny rynkowej. Od całej wartości odliczany byłby wkład lokatora, który musiałby dopłacić różnicę. Pieniądze miałyby trafić do Banku Gospodarstwa Krajowego i z tej puli finansowane byłyby kolejne budynki TBS-ów. Z takim rozwiązaniem nie do końca zgadzają się władze OTBS-u. – To sprawdzi się raczej w dużych miastach. Przy sprzedaży po cenach rynkowych mogłoby się okazać, że te mieszkania będą droższe niż na rynku wtórnym – uważa Krzysztof Soborski.

Do tej pory OTBS wybudował pięć bloków. Oczekiwanie na budowę przy ul. Osieckiej trwało najdłużej, bo ponad dwa lata od złożenia wysoko ocenionego wniosku. Było to spowodowane likwidacją Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, z którego pochodziły środki na TBS-owskie inwestycje. W miejsce Funduszu nie powołano innej instytucji.  Kredyt w komercyjnym banku raczej nie wchodził w grę, bo znacznie wzrosłaby wartość mieszkań i koszty partycypacji, a zgodę na zaciągnięcie kredytu musiałby wyrazić BGK. – Jesteśmy chyba jednym z ostatnich TBS-ów w Polsce, które buduje blok przy Osieckiej na starych zasadach. Ościenne Towarzystwa, jak Oświęcim czy Chrzanów, budują już jako deweloperzy mieszkania na sprzedaż. Musimy poczekać na zakończenie prac nad ustawą. Rozważamy  też możliwość budowania mieszkań na zasadach deweloperskich, jeśli nie pojawia się inne źródła finansowania – dodaje Krzysztof Soborski.

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
adelajdaTynuśJolahonkaMłody Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

Czy nasi parlamentarzyści wiedzą nad czym pracują, czy też zmienią ustawę a później będą interpelować …

honka
honka

Wszystko o tbsach jest tutaj http://tbs24.pl
O nowej ustawie też 😉

Jola
Jola

Przeciez mamy dwóch ludzi którzy wreszcie coś dla Olkusza mogą zrobić Pan Ryszka i Pan Osuch. Do dzieła.

Młody
Młody

[quote name=”Jola”]Przeciez mamy dwóch ludzi którzy wreszcie coś dla Olkusza mogą zrobić Pan Ryszka i Pan Osuch. Do dzieła.[/quote]

Jako posłowie właśnie pracują nad zmianą ustawy jak w artykule i to oni nakreślą przyszłość TBS -ów …

Tynuś
Tynuś

[quote name=”Młody”][quote name=”Jola”]Przeciez mamy dwóch ludzi którzy wreszcie coś dla Olkusza mogą zrobić Pan Ryszka i Pan Osuch. Do dzieła.[/quote]

Jako posłowie właśnie pracują nad zmianą ustawy jak w artykule i to oni nakreślą przyszłość TBS -ów …[/quote]

Może i Ryszka zmieni ustawę, ale Osuch przecież nie jest w koalicji rządzącej, wiec nie ma wpływu na kształt ustawy.

Młody
Młody

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Art. 119.
1. Sejm rozpatruje projekt ustawy w trzech czytaniach.

2. Prawo wnoszenia poprawek do projektu ustawy w czasie rozpatrywania go przez Sejm przysługuje wnioskodawcy projektu, posłom i Radzie Ministrów.

adelajda
adelajda

[quote name=”Tynuś”]Może i Ryszka zmieni ustawę, ale Osuch przecież nie jest w koalicji rządzącej, wiec nie ma wpływu na kształt ustawy.[/quote]
Osuch może za nią zagłosować albo nie. To jego wpływ na ustawę, może też popracować nad nią w komisjach.