Straż Miejska to formacja, która budzi kontrowersje jak Polska długa i szeroka. Podobnie jest w Olkuszu. Wraz z rozpoczęciem sprawowania swojej funkcji, nowy burmistrz dokonał zmiany regulaminu olkuskiej Straży Miejskiej. Czym teraz zajmuje się ta formacja w naszym mieście? Jakie są koszty, które ponoszą samorządy z tytułu jej funkcjonowania?

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2013 roku w Polsce funkcjonowało 476 oddziałów straży miejskich i 117 oddziałów straży gminnych. W 2013 roku w strażach zatrudnione były 11 412 osoby, z czego 9 643 to strażnicy miejscy i gminni, a 1 796 to pracownicy cywilni. Stan zatrudnienia w strażach w przeciągu ostatnich 10 lat zwiększył się prawie dwukrotnie. W 1994 roku w Polsce było zaledwie 5 551 strażników.

Coraz więcej gmin w Polsce decyduje się jednak na likwidację straży miejskich. Są to decyzje podejmowane odgórnie przez Rady Miejskiej, bądź też oddolnie, przez samych mieszkańców, w drodze lokalnych referendów. Powody? – Niechęć mieszkańców oraz rzekoma mała efektywność służb, która nie jest adekwatna do ponoszonych przez gminy wydatków. Środki pieniężne zaoszczędzone w ten sposób samorządy mogą przeznaczać na dodatkowe patrole policji.

Straż Miejska w okolicznych gminach

Olkuska Straż miejska liczy dziewięciu pracowników. W 2014 roku koszty jej funkcjonowania wyniosły  ponad 760 tys. zł a przychody z tytułu nałożonych mandatów ponad 31 tys. zł. Dla porównania postanowiliśmy zapytać okoliczne samorządy o przychody i koszty związane z funkcjonowaniem Straży Miejskiej na ich terenie. Część z nich postanowiła zrezygnować z funkcjonowania tej formacji. Straż miejska w Chrzanowie została zlikwidowana już w 2007 roku. Także Trzebinia i Libiąż nie mają już swoich lokalnych służb mundurowych.

Największe wydatki na funkcjonowanie Straży Miejskiej w 2014 r. poniósł Oświęcim (1 mln 130 tys. zł) a najmniejsze Miechów (ponad 97,5 tys. zł). Najwięcej spośród okolicznych gmin Małopolski „zarobiła” straż miejska w Andrychowie (ponad 310 tys. zł), a najmniej funkcjonariusze z Miechowa (9900 zł). Dochody te to w przeważającej wielkości pieniądze pochodzące z mandatów (w przypadku Andrychowa doliczone zostały także przychody z tytułu opłat za strefę płatnego parkowania). Koszty funkcjonowania Straży Miejskiej to wynagrodzenia, paliwo, utrzymanie aut, etc.

O tym, że Straż Miejska może jednak być doskonałą maszynką do łatania gminnych finansów nie trzeba przekonywać włodarzy Sławkowa. W 2014 r. sławkowska Straż Miejska nałożyła 2667 mandatów karnych na kwotę 939 956,00 złotych. Wydatki z tytułu jej funkcjonowania wyniosły zaś 373 127,27 zł. Daje to grubo ponad pół miliona zysku dla miejskiego budżetu. A wszystko to za sprawą fotoradaru, który rejestruje kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle przez skrzyżowanie z drogą krajową nr 94.

Czym zajmuje się olkuska Straż Miejska?

Przed laty głośny wśród mieszkańców naszego miasta był przypadek włamania do jednego ze sklepów tuż przy Rynku, kiedy Straż Miejska nie zareagowała na odpowiednie sygnały argumentując to ograniczeniami w swoim działaniu. Sklep został okradziony. Czym teraz zajmuje się ta formacja w naszym mieście?

„W praktyce Straż Miejska wykonuje szereg zadań w uzupełnieniu Policji: obsługuje zgłoszenia związane m.in. z zakłócaniem spokoju, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, nielegalnym parkowaniem, zaśmiecaniem terenu. Dodatkowo, olkuska Straż Miejska zajmuje się obsługą monitoringu, towarzyszy pracownikom opieki społecznej w trakcie interwencji i prowadzi zajęcia z uczniami (m.in. z bezpieczeństwa na drodze „Bezpieczna droga do szkoły”). Wspólnie z Policją prowadzone są także nocne patrole” – komentuje Michał Latos, rzecznik UMiG w Olkuszu.

Wraz z objęciem urzędu, burmistrz Roman Piaśnik dokonał zmiany regulaminu Straży Miejskiej oraz wyraził oczekiwanie większego zaangażowania pracowników tej formacji w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku. Efekty nowej dyscypliny zostaną ocenione, a przyszłość Straży Miejskiej jest uzależniona od tej oceny. Ewentualna jej likwidacja leży w gestii olkuskiej Rady Miejskiej, która musiałaby podjąć w tej sprawie stosowną uchwałę.

Czy strażnicy zadbają o porządek w mieście, czy też skoncentrują się głównie na wystawianiu mandatów? To pokaże czas. 

Jak oceniacie funkcjonowanie olkuskiej Straży Miejskiej? Czy waszym zdaniem formacja ta powinna być zreformowana, czy też może zlikwidowana? Zapraszamy do dyskusji!

 

 

Dane dotyczące Straży Miejskich w okolicznych gminach w 2014 roku:

Sławków:
Pracownicy: 5 (mundurowi) + 4 (administracyjni)
Dochody: prawie 940 tys. zł
Wydatki: ponad 370 tys. zł

Wolbrom:
Pracownicy: 5 (mundurowi)
Dochody: niespełna 14 tys. zł
Wydatki: ponad 403 tys. zł

Miechów:
Pracownicy: 4 (mundurowi) + 1 (administracyjny)
Dochody: 9900 zł
Wydatki: ponad 97,5 tys. zł

Andrychów:
Pracownicy: 11 (mundurowi)
Dochody: ponad 310 tys. zł
Wydatki: ponad 715 tys. zł

Wadowice:
Pracownicy: 6 (mundurowi)
Dochody: ponad 19 tys. zł
Wydatki: ponad 300 tys. zł

Oświęcim:
Pracownicy: 20 (mundurowi) + 1 ((administracyjny)
Dochody: prawie 55 tys. zł
Wydatki: 1 mln 130 tys. zł

Olkusz:
Pracownicy: 9 (mundurowi)
Dochody: ponad 31 tys. zł
Wydatki: ponad 760 tys. zł

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
39 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
...
...
6 lat temu

Ech widzę że smakujesz się w śmierdzących kotletach.

Ech
Ech
6 lat temu

*Oczywiście miało być: SCENTRALIZOWANA (co do Policji)

Ech
Ech
6 lat temu

Doinwestować, zikeszyć etaty i dopiero rozliczać. Nie liczyć na wpływy z mandatów a oczekiwać zapewnienia bezpieczeństwa, jeśli nie sprostają temu zadaniu… ZLIKWIDOWAĆ. Ale żeby móc rozliczać, trzeba dać możliwości pracy, a nie zabrać 4 etaty i kazać robić dwa razy więcej, tu nie ma logiki, a pachnie Koreą i na pewno nie Południową. Jeśli się komukolwiek wydaje, że Policja będzie (przy obecnym stanie kadrowym) zajmować się sprawami, którymi zajmuje się SM, to się grubo myli, nie nie będą się zajmować, a odpowiedź będzie jasna: BRAK MOŻLIWOŚCI i już nikt z WAS na Policję nie wpłynie, bo to służba zdecentralizowana, a Olkusz może sobie co najwyżej do Komendanta Głównego list na Święto Policji wysłać. Więc jak Macie Swoją Straż Miejską i chcecie żeby sprawnie działała, to zainwestujcie w nią porządnie i postawcie swoje oczekiwania: 1. MA BYĆ BEZPIECZNIE WIECZOREM W DOLINCE – czas realizacji: 2 tygodnie, później analiza: JEST BEZPIECZNIE – ok, NIE JEST – PAPA. itd. itp.

Z ul.Krakowskiej
Z ul.Krakowskiej
6 lat temu

Do „ZBYSAZEK” Tego jak piszesz „niby komendanta” już nie ma. Ktoś o nim napisał na innej stronie „komendant,komediant,ignorant.

zbysazek
zbysazek
6 lat temu

Zlikwidować i to jak najszybciej bo to są moderacja i NIEROBY z tym ich niby komendantem!!!!!!!!!!!

Pan XYZ
Pan XYZ
6 lat temu

[quote name=”PXT”]Do Pana XYZ. Z tym zaangażowaniem w efekty to byłbym ostrożny póki jeszcze funkcjonują, bo chłopaki sobie wezmą za bardzo do serca i rozpaczliwie zaczną szukać „wyników” czego konsekwencją stanie się przekraczanie uprawnień. Miałem już do czynienia z takimi co prawda nie w SM a policji ale zapewniam Pana jeśli od niekumatego funkcjonariusza zacznie się wymagać efektów i wyników zachowuje się taki jak przysłowiowa małpa z brzytwą.[/quote]
W sumie masz Pan rację 🙂 Wezmą sobie do serca i jeszcze będą wyskakiwać z krzaków z okrzykiem HA HA!!! mam cię!!! Te jajka i pietruszka są tu sprzedawane nielegalnie!!! i jeb 500 zł.
P.S. Pytanie zagadka. Co daje strażnikowi miejskiemu czapka? Czapka daje +5 do srogości. 😆

internauta pospolity
internauta pospolity
6 lat temu

Posiadanie tej formacji przez takie miasto jak Olkusz to jak posiadanie łącza internetowego radiówki o przepływie 1 mb/s za stówę miesięcznie przy równoczesnym posiadaniu innego łącza światłowodowego 50 mb/s za 10 zł miesięcznie. To tak obrazowo z gospodarczego punktu widzenia.

czesio
czesio
6 lat temu

Zlikwidować i to jak najszybciej!!!

...
...
6 lat temu

Jak słusznie zauważył Pan Wolski skala ożywionego zainteresowania tym tematem na tle innych tematów raczej z martwymi rubrykami forum mówi sama za siebie, nie należy pomijać faktu spójności w myśleniu o tym problemie społeczeństwa olkuskiego, którego Pan Burmistrz nie powinien lekceważyć.

@
@
6 lat temu

Małpy za klawiaturami i z myszkami tu i klikają 🙂

PXT
PXT
6 lat temu

Do Pana XYZ. Z tym zaangażowaniem w efekty to byłbym ostrożny póki jeszcze funkcjonują, bo chłopaki sobie wezmą za bardzo do serca i rozpaczliwie zaczną szukać „wyników” czego konsekwencją stanie się przekraczanie uprawnień. Miałem już do czynienia z takimi co prawda nie w SM a policji ale zapewniam Pana jeśli od niekumatego funkcjonariusza zacznie się wymagać efektów i wyników zachowuje się taki jak przysłowiowa małpa z brzytwą.

Pan XYZ
Pan XYZ
6 lat temu

Jeżeli wynajęło by się prywatną firmę i przekazało kompetencję należące do SM, a pieniążki płaciło od efektów pracy to gwarantuję wam, że za te pieniądze co im dzisiaj płacimy to porządek z parkowaniem w mieście by zapanował jak jasny gwint!!! Jeżeli płacimy naszym ze SM za nic nie robienie to nie dziwmy się że dziadostwo odstawiają. Po co mają się angażować jak i tak co miesiąc mają zagwarantowaną pensje, bez względu na efekty pracy. Zmiana regulaminu tu nic nie da. Jak noga zgangreniała to się ją odcina. Jak coś nie funkcjonuje to Likwidacja. Po co marnować kasę? SM w Olkuszu po prostu trzeba Zlikwidować.

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
6 lat temu

Szanowny Panie Burmistrzu sądząc po nastrojach panujących tutaj na forum nie trzeba chyba mieć żadnych wątpliwości co do zasadności likwidacji straży miejskiej. Opinie forumowiczów są tylko wycinkiem ale jakże miarodajnym i oddającym nastroje mieszkańców naszego miasta. W mieście takim jak Olkusz policja jako służba porządkowa w zupełności wystarczy nie należy jej dublować kilkoma strażnikami miejskimi, którzy krótko mówiąc średnio dają radę z ogarnięciem samochodowego eldorado w centrum, a o zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa nie wspomnę. Może posterunek policji w ich miejsce to byłby dobry pomysł. Na pewno wart rozwagi. Ale utrzymywanie nieefektywnej formacji w naszym mieście jaką jest SM to po prostu marnotrawstwo naszych pieniędzy. Wierzę że jest Pan Panie Burmistrzu rozsądnym człowiekiem, a przede wszystkim odpowiedzialnym i nie pozwoli Pan na ładowanie pieniędzy w próżnię. Jak już wydajemy pieniądze to przynajmniej wymagajmy wysokiej jakości pracy i zaangażowania.

Blood
Blood
6 lat temu

Pytanie retoryczne! Oczywiście, że likwidować! Po co nam osoby, które nic nie wnoszą do naszego miasta, a tylko utrudniają życie? mało tego, każdy z nas musi płacić takiemu pensję…mamy policje i to z wypasionym komisariatem, jestem za likwidacją!

olkland
olkland
6 lat temu

PXT gdybym pracowal w takim zawodzie to pewnie bym tak zrobił. Też mam to samo zdanie odnośnie nacisków jak ty.

PXT
PXT
6 lat temu

[quote name=”Ołkland ołkland”]…W tym kraju to tylko opłaca się być grabażem… Może naciski polityczne są takie, jak w jednej z jednostek administracji samorządowej w Olkuszu , by robić to co każe Ci najwyżej postawiony stanowiskiem …[/quote]
Pisanie o NASZYM kraju „w tym kraju” trąci mi pogardą dla naszego kraju. Nawet grabarz zasługuje na szacunek jeśli tylko sumiennie wykonuje obowiązki. Ja zaś cenię sobie zdrowy rozsądek i żadne naciski żadnych zwierzchników nie są w stanie zburzyć mi tego porządku. Jeśli chcesz uzależniać się od zwierzchników i ich kaprycha, twoja sprawa. Jeśli masz zdrowy rozsądek bierz przykład z Pana sierżanta Kamila Całka z Warszawy.

Ołkland ołkland
Ołkland ołkland
6 lat temu

Mieszkam na OM jestem zdumiony tym, że około miesiąc temu z mych okien nie widać wreszcie śmieci koło TBS-u na Krasińskiego, gdzie 2 panów ze straży, zaprzęgło największego tak mniemam po programie wyborczym przeciwnika straży, właściciela gruntów za śmietnikami, pana C., do posprzątania swojego terenu gdzie nagminnie piły osiedlowe elementy, strach było tam córę puszczać na śmietnik, a teraz? Posprzątana, pozamiatane, nawet krzaki powycinane. Może w gąszczu tego złego PR jaki ma straż ja znajduje jakieś pozytywy, może to złudne ale lepiej budować społeczność lokalną poprzez zdrową dyskusje a nie tylko poprzez ośrodek decyzyjny, kierowany dziwnymi sposobami, które tu się nie sprawdziły za poprzednich burmistrzów. To nie Kraków, nie ma ich 400 jak w grodzie kraka ,a teren gminny nie należy do małych. Gdybym wiedział, którzy to panowie dokonali chętnie bym podziękował personalnie za dobrą robotę.

Ołkland ołkland
Ołkland ołkland
6 lat temu

Oczywiście masz takie prawo nie neguje go, najlepiej będzie oceniać innych,
Ciekawe co osoby o których jest ten artykuł mają do powiedzenia w tej kwestii zwykli szarzy pracownicy. W tym kraju to tylko opłaca się być grabażem… Może naciski polityczne są takie, jak w jednej z jednostek administracji samorządowej w Olkuszu , by robić to co każe Ci najwyżej postawiony stanowiskiem a wszystko inne dać na dalszy plan, by lokalna społeczność widziała tylko to, co ma widzieć by opinia publiczna nie mała pretensji.

PXT
PXT
6 lat temu

[quote name=”Ołkland ołkland”]PXT ty to biedny jesteś, zamiast na forum to zajmij się ogródkiem albo książką bo tylko narzekasz, tak Ci źle w Olkuszu?? Demokracja jest zmień sobie miejsce zamieszkania i po problemie :lol:[/quote]
Nie jest mi źle w Olkuszu i właśnie dzięki tej demokracji nie myślę wyjeżdżać a myślę konsekwentnie zmieniać Olkusz na lepsze i już to robię a nawet nie sam. Wystarczy już tych idiotycznych porad, już ci mówiłem osobiście, że g… ci do tego gdzie mam zamiar mieszkać. To forum jest też idealnym miejscem do zmiany Olkusza, więc również nie widzę powodów aby z niego nie korzystać. Może nawet go poszerzę o jakieś ogólnopolskie? Kto wie?

Ołkland ołkland
Ołkland ołkland
6 lat temu

PXT ty to biedny jesteś, zamiast na forum to zajmij się ogródkiem albo książką bo tylko narzekasz, tak Ci źle w Olkuszu?? Demokracja jest zmień sobie miejsce zamieszkania i po problemie 😆

pppp
pppp
6 lat temu

[quote name=”PXT”]Straż miejska przyczynili się do naruszenia nietykalności cielesnej i uszkodzenia mi stawu kolanowego za namową nieudolnych funkcjonariuszy policji, którzy podjęli bezpodstawną decyzję użycia tzw środków przymusu z którą nie mogąc sobie samym poradzić wezwali na pomoc strażników miejskich. W ten sposób w czteroosobowym składzie przyczynili się do uszkodzenia mojego zdrowia. Powód? Niepotwierdzone podejrzenie o prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu, spowodowane jedynie chęcią podniesienia statystyk. Jaki jest mój stosunek do likwidacji SM nie muszę chyba pisać. Nie piszę personaliów strażników ze względu na jednego z nich, który już tam nie pracuje.[/quote]
Napisz całą prawdę, nawet bolesną dla ciebie .

Mieszkaniec KKW
Mieszkaniec KKW
6 lat temu

Pewnie zlikwidujmy zobaczymy jak OPP w Olkuszu, będą się zajmować tym wszystkim co oni, pokaż mi patrol policji w centrum albo na świętokrzyskiej kiedy mamy targ. Śmieszne to jest. Policja się wypina na to bo Straż robi brudną robotę , a z tego co wiem od pewnych zaufanych ludzi siedzących w temacie to prewencja będzie robić mniej niż olkuska straż bo wolą natrzepać kontroli w weekend niż gonić ludzi na targu.
Polaczki tylko narzekać, róbta co chceta, nie będzie strażników to przynajmniej policja zostanie na cenzurowanym.

oświecony
oświecony
6 lat temu

[quote name=”edek”][quote name=”bolek”]9 osob przejada 760 tys. zł? ciekawe jak? zarobki np 3 tys,zl x 9 osob =
18 000zl x 12 miesiecy = 324 000 zl. a gdzie reszta??? :lol:[/quote]
Auto mają? To na paliwo :)[/quote]

300-400 000 zł rocznie na paliwo? chyba do samolotu 😆 😆 😆

edek
edek
6 lat temu

[quote name=”bolek”]9 osob przejada 760 tys. zł? ciekawe jak? zarobki np 3 tys,zl x 9 osob =
18 000zl x 12 miesiecy = 324 000 zl. a gdzie reszta??? :lol:[/quote]
Auto mają? To na paliwo 🙂

kolo
kolo
6 lat temu

Na szczęście fotoradaru nie mają bo i tak nie mieliby go gdzie ustawiac zgodnie z zasadami.. A w miejscach gdzie mogą nikogo by nie złapali..
Kto widział w ostatnim czasie pieszy patrol SM lub policji na OM lub pakusce niech rzuci kamieniem – no co, nie ma kamieni ?? Nie, to patroli nie ma..
Jakiś baran maluje swoje inicjały na blokach i sklepach a żaden funkcyjny go nie umie złapać – żenada !!!
Nie potrzebujemy SM !! W Chrzanowie się da bez nich żyć to i my przeżyjemy..

PXT
PXT
6 lat temu

Straż miejska przyczynili się do naruszenia nietykalności cielesnej i uszkodzenia mi stawu kolanowego za namową nieudolnych funkcjonariuszy policji, którzy podjęli bezpodstawną decyzję użycia tzw środków przymusu z którą nie mogąc sobie samym poradzić wezwali na pomoc strażników miejskich. W ten sposób w czteroosobowym składzie przyczynili się do uszkodzenia mojego zdrowia. Powód? Niepotwierdzone podejrzenie o prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu, spowodowane jedynie chęcią podniesienia statystyk. Jaki jest mój stosunek do likwidacji SM nie muszę chyba pisać. Nie piszę personaliów strażników ze względu na jednego z nich, który już tam nie pracuje.

tomek81
tomek81
6 lat temu

fotoradar im kupić 😆 😆 😆 😆 😆 😆

bolek
bolek
6 lat temu

9 osob przejada 760 tys. zł? ciekawe jak? zarobki np 3 tys,zl x 9 osob =
18 000zl x 12 miesiecy = 324 000 zl. a gdzie reszta??? 😆

tom
tom
6 lat temu

Nadajecie na kierowców, a zobaczcie co wyprawiają piesi. co się wyprawia na ulicy świętokrzyskiej? Ludzie tam chodzą jak święte krowy. Prawidłowo, aby wejść na targ powinni iść chodnikiem przy dawnym baso, aż do bramy i tam wchodzić na targ. Oczywiście ludzie muszą chodzić środkiem drogi za co powinni walić mandaty, każdemu kto wejdzie na drogę, oraz tym co handlują częściowo przy płocie, a częściowo na ulicy. Zrobić tam porządek z pieszymi, bo to jest kpina.

pavv
pavv
6 lat temu

Strażaków miejskich wraz z budżetem przenieść do policji pod warunkiem, że się nadają (a jako, że ich znam to szczerze w to wątpię).

chester1988
chester1988
6 lat temu

Nie mowiac juz o całych gangach romow ktorzy w dni targowe zaczepiaja przechodniów na parkingach pod kazdym marketem jeszcze ani razu nie widzialem aby straz sie nimi zajela

lslslslsls
lslslslsls
6 lat temu

Rozwiązać formację SM i pomieszczenia przeznaczyć z pewnym dofinansowaniem posterunku Policji – Rynek Centrum.

Ernest
Ernest
6 lat temu

Z L I K W I D O W A Ć !

Darmo jedzą.
Darmo jedzą.
6 lat temu

Koło Millenium przejść nie idzie w białym skafandrze,oba słupki wyrwane.4 samochody od lat parkują przed wejściem do Skarbka.Wzdłuż dawnego kina to już w dwu rzędach parkują, od lat,a na Bylicy ukośnie parkują nadal,na dole ul Słowackiego samochody jadą na „czołowe”bo pół jezdni jest zajęte przez tzw „mieszkańców”………wyliczać dalej?

Mieszczanin olkuski
Mieszczanin olkuski
6 lat temu

Zlikwidować straż miejską a w jej miejsce utworzyć posterunek policji Olkusz-centrum. To jest konkretna propozycja Panie burmistrzu. Przez to patrole na starym mieście i centrum były by bardziej efektywne. Straż miejska jako struż porządku wcale się nie sprawdza. Policja była by zdecydowane skuteczniejsza dla naszego bezpieczeństwa gdyby posterunek z kilkoma funkcjonariuszami ogniwa patrolowego był przy rynku. A tak jak się coś dzieje to na interwencje trzeba trochę poczekać. Straż miejska w oczach mieszkańców budzi nie szacunek a jedynie śmieszność…

XXXXX
XXXXX
6 lat temu

Na przestrzeni ostatnich lat 4 strażników czmychnęło na etaty urzędnika. A Ci co pozostali to z własnych obserwacji stwierdzam, że zajmują się przede wszystkim przeganianiem dzieci z fontanny na Rynku, w dalszym ciągu wożeniem Pań w okolice poczty lub banku, wlepianiem mandatów starszym kobietom próbującym dorobić parę groszy aby mieć na chleb. A ulicą Żuradzką jak nie można było przejść tak nadal jest. No cóż tej ulicy strażnicy z okna nie widza… Wniosek nasuwa się sam. LIKWIDACJA!

Jan Kowalski
Jan Kowalski
6 lat temu

Zlikwidować i to szybko! Efektywność tej służby jest znikoma. Jedyna słuszna decyzja to po prostu LIKWIDACJA!!!!

iTi
iTi
6 lat temu

Dokładnie ,siedzą i patrzą w monitory oglądając sobie małolaty na rynku ,która ma ładniejsze nogi.I biorą za to kasę.

felik100
felik100
6 lat temu

Bo jest ta Straż Miejska jak oni nic nie robią siedzie i paczą na rynek 🙂 😆