Olkusz

We wtorek (30.01. br.)   policjanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu  odnotowali 9 prób wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” żądali przekazania pieniędzy od mieszkańców powiatu olkuskiego. Tym razem świadomi zagrożenia seniorzy wykazali się czujnością i nie dali się zwieźć pozorom.

Wczoraj w godzinach od 12 do 20 oszuści podszywający się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy policji, dzwonili do mieszkańców Olkusza i tłumaczyli, że członkowie ich rodzin spowodowali wypadki, w których zostały ranne inne osoby. Najczęściej ofiarami wypadków miały być ciężarne. Prosili o przekazywanie pieniędzy na leczenie i „załatwienie” sprawy. Żądali 150 tysięcy złotych. Na szczęście wszystkie niedoszłe ofiary fałszywych wnuczków czy policjantów zachowały czujność i rozwagę, nie dając się nabrać.  

Przypomnijmy metodę  „Na wnuczka”

Oszuści dzwonią do osób postronnych i wymyślają historie. W ten sposób grają na emocjach ludzkich.  Ich działania są bardzo dynamiczne. Rozmówca nie ma czasu na skontaktowanie się  z rodziną i sprawdzenie takiej informacji. Głos w słuchawce jest celowo zniekształcony, nacechowany emocjami.  Dzwoniący udają, że są bardzo zdenerwowani, przestraszeni, że płaczą. Zdenerwowanie ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. W trakcie rozmowy telefonicznej oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, kuzyna i informuje, że spowodował wypadek i musi zapłacić pieniądze, aby uniknąć kary.  Następnie naciągacz  udziela instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informuje, że po pieniądze zgłosi się  jakiś znajomy.

Metoda „Na policjanta”

Schemat działania oszustów w metodzie na „policjanta” jest zwykle podobny. Oszust dzwoni  do przypadkowych osób, które wybiera często z książki telefonicznej, informuje o tym, że krewny spowodował wypadek, w którym są osoby ranne.  Prosił o przekazywanie pieniędzy na leczenie i „załatwienie” sprawy. Może być i tak, że fałszywy policjant namawia do udziału w policyjnej akcji i zachęca do współpracy  oraz przekazania pieniędzy.

Dlatego, bardzo ważne jest  zachowanie rozsądku i ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego…

Seniorze jeżeli dzwoni do Ciebie krewny lub inna osoba która informuje Cię, że:

jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy; uczestniczył w wypadku drogowym; prosi o pomoc finansową.

Rozłącz się – to może być oszust.

Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:

nie działaj w pośpiechu! upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny – zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim; poinformuj Policję o takiej sytuacji.

Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością uchroni cię od utraty oszczędności. 

KPP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Można wiedzieć co w związku z tymi sprawami dalej?