Olkusz

Pamiętacie, gdy jakiś czas temu pisaliśmy o pomyśle jednego z naszych Czytelników, aby w Olkuszu dostępne były kamery online? Minęły dwa lata, a my na prośbę mieszkańców zainteresowanych oglądaniem w sieci ciekawych miejsc w mieście wracamy do tematu.

Uruchamianie kamer online jest coraz powszechniejsze. Czy to zakopiańskie Krupówki, nadbałtyckie plaże, czy też deptaki większych i mniejszych miejscowości – śledzenie na żywo głównie turystycznych zakątków cieszy się sporym zainteresowaniem. Dlaczego takie rozwiązanie nie miałoby się pojawić w Olkuszu? 

W sierpniu 2020 roku magistrat odpowiadał, że pomysł jest brany pod uwagę, a taką możliwość stwarza rozbudowa sieci miejskiego monitoringu. Na pierwszym miejscu stawiano montaż kamer pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców. Warunkiem była dalsza rozbudowa monitoringu. W urzędzie stawiano na rynek, ale i być może miejsca, które uległy rewitalizacji.   

Od tamtego czasu minęły dwa lata. W tym czasie kamery pojawiły się na osiedlu Centrum, Słowikach, osiedlu Skalskie i Pakusce. Wcześniej sieć monitoringu objęła Dolinkę na osiedlu Młodych, uzupełniono tez system kamer na rynku. Najnowszą, tegoroczną inwestycją w tym zakresie był montaż kamer w parku miejskim przy ul. Mickiewicza.   

Co dziś władze miasta sądzą o uruchomieniu kamer online i jak ich zdaniem zmieniła się sytuacja od lata 2020 roku? -Od tego czasu znacząco poprawiliśmy istniejącą w mieście infrastrukturę, co rzeczywiście umożliwia nam konsekwentną rozbudowę miejskiego monitoringu. Wiemy również, jakie pozostałe warunku musimy spełnić, by udostępnić obraz na żywo. Biorąc pod uwagę trudne czasy pandemii, a teraz wojny w Ukrainie, skupiliśmy się na instalacji kamer z myślą o poprawie bezpieczeństwa wszystkich Mieszkańców. Kwestia podglądu na żywo przestrzeni miejskiej została odłożona w czasie. Przy ograniczonych środkach woleliśmy dołożyć jedną kamerę więcej z myślą o bezpieczeństwie, niż kupować kamerę w celu udostępnienia transmisji online do internetu. Jedna kamera to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych – im lepszy obraz chcemy uzyskać, tym droższa kamera. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że wykorzystanie kamer, które zostały zainstalowane w celu poprawy bezpieczeństwa przestrzeni miejskiej w innym celu, jak np. do transmisji obrazu w Internecie, byłoby nieroztropne. Temat jest jednak aktualny, jedynie odłożony nieco w czasie – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

A Wy jak oceniacie ten pomysł? Gdzie powinny być zamontowane kamery online?

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze