Powiat

Niedawno pisaliśmy na temat apelu bukowieńskich radnych w sprawie utworzenia „covidowych” łóżek w olkuskim szpitalu. Władze placówki tłumaczyły wtedy, że w lecznicy zorganizowano „kilka” dodatkowych miejsc dla osób chorych na COVID-19. Teraz okazuje się, że w sprawę zaangażował się wojewoda i kierownictwo resortu zdrowia, które nakazało Nowemu Szpitalowi zapewnienie opieki dla 30 pacjentów z SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Bukowna uchwalony został apel dotyczący niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do utworzenia na oddziale zakaźnym Nowego Szpitala w Olkuszu miejsc przeznaczonych do leczenia chorych z koronawirusem.

– Niezrozumiałym jest fakt, że dla powiatu liczącego ponad 110 tys. mieszkańców, w czasie pogarszającej się sytuacji epidemicznej, placówka nie dysponuje miejscami do leczenia chorych z wirusem – argumentowali swoją uchwałę radni.

Odgórny nakaz

Władze placówki komentowały wtedy, że lecznica realizuje swoje zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami i zabezpiecza pacjentów, którzy nie chorują na SARS-CoV-2, ale potrzebują leczenia szpitalnego w zakresie innych chorób zakaźnych. – Ze względu na sytuację i na prośbę starosty oraz wojewody zorganizowaliśmy w szpitalu kilka dodatkowych miejsc dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają leczenia szpitalnego – tłumaczyła Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A.

Urząd Miejski w Bukownie poinformował niedawno o tym, że w dniu 13 października br. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, działając na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, wydał z upoważnienia Ministra Zdrowia dla Nowego Szpitala w Olkuszu decyzję dotyczącą realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

30 łóżek dla pacjentów

Obliguje ona do zapewnienia w tym podmiocie leczniczym: 2 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażeniem SARS-CoV-2, 26 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz 2 łóżek intensywnej terapii dla dorosłych, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Jak podkreślają władze Bukowna, decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy prawa z chwilą jej doręczenia lub ogłoszenia i obowiązuje do odwołania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. – Dzięki niej mieszkańcy powiatu chorzy na COVID-19 w przypadku konieczności hospitalizacji nie będą już „skazani” na wielogodzinne oczekiwania na specjalistyczną ekipę pogotowia ratunkowego oraz transport do odległych placówek na terenie województwa małopolskiego lub sąsiedniego województwa śląskiego – czytamy w komunikacie prasowym przygotowanym przez samorząd.

Namiot przed budynkiem SOR

Nie jest to jedyna interwencja, jaka odbyła się na terenie olkuskiego szpitala na przestrzeni minionych dni. Jak poinformował w sobotę wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przed budynkiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego postawiony został specjalny namiot dla pacjentów.

– W ramach objazdu w Olkuszu zastałem zamknięty SOR. Był on czasowo niedostępny ze względu na badanie „covidowego” pacjenta. Pozostali chorzy oczekiwali na przyjęcie na oddział stojąc na zewnątrz w deszczu. Decyzja była natychmiastowa: kontakt z komendantem Państwowej Straży Pożarnej i rozłożenie nowego namiotu zakupionego w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Namiot został postawiony po godzinie od interwencji. Dziękuje strażakom za sprawność działania! – czytamy na facebookowym profilu Łukasza Kmity.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o