krwiodawcy1

Czy punkt krwiodawstwa w Olkuszu zostanie ponownie otwarty? Zapadły ostateczne decyzje.

Niestety, dla tych, którzy mieli nadzieję, że olkuski Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Krakowie zostanie ponownie otwarty, nie mamy dobrych wiadomości. W październiku 2017 roku, zgodnie z Zarządzeniem Ministra Zdrowia z 25 września 2017 w sprawie zmiany w Statucie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, zakończył działalność Oddział Terenowy w Olkuszu. Tym samym stacjonarne pobieranie krwi w powiecie olkuskim zostało zastąpione systemem ekipowym, polegającym na uruchomieniu mobilnego punktu pobrań.

Gdzie można oddać krew?

Ekipowe akcje pobierania krwi przeprowadzane są w Olkuszu i w Wolbromiu. – Mieszkańcy powiatu olkuskiego mogą oddawać krew w każdy poniedziałek, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olkuszu przy ul. Mickiewicza 2, w godzinach 9:00-12:00 oraz w każdy piątek w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu przy ul. 3 Maja 59, w godzinach 9:00-12:00 – mówi Jolanta Zatorska, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. – Ponadto istnieje możliwość oddawania krwi w czasie akcji krwiodawstwa, organizowanych w olkuskich szkołach. Ich terminy ustalane są sukcesywnie. Informacje o wszystkich wymienionych powyżej akcjach są z miesięcznym wyprzedzeniem publikowane na stronie RCKiK w Krakowie – dodaje.

Czy ekipowy systemem pobierania krwi się sprawdza?

Jak podaje krakowskie RCKiK, w ramach wymienionych akcji organizowanych na terenie powiatu olkuskiego, w okresie od 6 marca do 30 września 2017 roku do oddania krwi zgłosiło się 757 krwiodawców, a krew oddało 629 dawców. Z kolei w ramach szkolnych akcji ekipowych zgłosiło się 194 krwiodawców, a 144 krwiodawców oddało krew. Krwiodawcy z powiatu olkuskiego zgłaszają się również do oddania krwi w Oddziale Terenowym w Chrzanowie oraz w siedzibie RCKiK w Krakowie, przy ul. Rzeźniczej 11.

– W okresie od 1 stycznia 2017 do 30 września 2017 odnotowaliśmy wzrost pobrań krwi pełnej w województwie małopolskim o 1626 donacji w porównaniu do takiego samego okresu w roku ubiegłym – informuje Jolanta Zatorska.

Przypomnijmy

Olkuski Oddział Terenowy RCKiK został zamknięty w połowie grudnia 2016 roku. Powodem były problemy z personelem – lekarz i pielęgniarka w grudniu ubiegłego roku przebywali na zwolnieniu lekarskim. Krwiodawcy, którzy regularnie oddawali krew, zostali wówczas przekierowani do Chrzanowa i do Krakowa, niemniej odległości zniechęcały. Po pierwsze nie każdy miał przecież czas dojeżdżać około 30-40 km, by oddać krew. Po drugie – nie wszyscy po oddaniu krwi czują się na tyle dobrze, by wracać autobusem do domu, nie mówiąc już o podróżowaniu samochodem.

Przypuszczano, że początkiem stycznia oddział zostanie na nowo otwarty, jednak tak się nie stało. Co było powodem? Niestety – czysta matematyka. Zbyt mała liczba krwiodawców i ilości pobieranej krwi. Zaczęto więc analizować, czy dalsze funkcjonowanie oddziału ma sens, czy koszty utrzymania placówki (lokal, media, wynagrodzenie dla personelu) nie są za wysokie itd. Ostateczne decyzje w sprawie oddziału miały być podjęte już w pierwszym kwartale tego roku, jednak dopiero w połowie października RCKiK w Krakowie podał oficjalne informacje.

 

Najbliższe wizyty ekip wyjazdowych w powiecie olkuskim

Olkusz:
– Starostwo Powiatowe (ul. Mickiewicza 2): 6.11, 13.11, 20.11, 27.11, 4.12, 11.12, 18.12
– Zespół Szkół (ul. Górnicza): 7.11

Wolbrom:
– Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (ul. 1 Maja 59): 3.11, 10.11, 17.11, 24.11, 1.12, 8.12, 15.12

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Władek
Władek
5 lat temu

W Olkuszu przeliczali koszty że trzeba opłacić lokal, media, wynagrodzenie dla personelu i wyszło że się nie opłaci . A w Wolbromiu mniejszym mieście i gdzie przypuszczam jest mniej krwiodawców jednak się opłaca. Gdzie tu logika. ŻAL PL.

KOLA
KOLA
5 lat temu

JESTEM OBURZONA !!!
MOGLIBYŚCIE CHOCIAŻ ODDANE KRWI W STAROSTWIE PRZENIESC NA PIĄTEK A NIE NA POCZĄTEK TYGODNIA!!!! ZYSKALIBYŚCIE WIĘCEJ KRWIODAWCÓW!!! KTO W PONIEDZIAŁEK BIERZE L4???A W OGÓLE DAJECIE L4 U STAROSTY????

DZIĘKUJEMY ZA DOBRA ZMIANĘ!! !FUCK

misiek
misiek
5 lat temu

Energia elektryczna -biura obsługi Kraków, Chrzanów, gaz to samo, krwiodawstwo też. Ciekawe co jeszcze będziemy załatwiać na sesjach wyjazdowych.