Olkusz

Od kiedy na ulicach Olkusza ponownie pojawiła się możliwość wypożyczania hulajnóg elektrycznych, ich użytkowanie wywołuje coraz więcej kontrowersji: choć wielu mieszkańców docenia tę formę transportu jako wygodną oraz nowoczesną alternatywę wobec samochodów czy autobusów, to w naszej redakcji każdego tygodnia odbieramy nowe sygnały dotyczące nieprawidłowego korzystania z tych pojazdów. Co na to olkuscy policjanci?

Skargi, które do nas docierają, dotyczą przede wszystkim hulajnóg porzucanych w przypadkowych miejscach: na środku chodników, przy zjazdach dla wózków, a nawet na trawnikach. Mieszkańcy zwracają też uwagę na zbyt szybką jazdę, przejazdy przez przejścia dla pieszych bez zatrzymania czy niebezpieczne manewry wykonywane przez osoby poruszające się w parach na jednym pojeździe. W wielu relacjach pojawia się wspólny mianownik: kierującymi hulajnogami bardzo często są osoby nieletnie. Coraz częściej dochodzi również do groźnych zdarzeń z udziałem tych jednośladów.

Groźny trend

Przyjrzyjmy się ogólnopolskim statystykom: jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w ubiegłym roku w całej Polsce doszło do ponad 1 300 wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg. Najczęstsze przyczyny to utrata panowania nad pojazdem, zderzenia z pieszymi, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz jazda po zmroku bez oświetlenia.

Jeszcze bardziej alarmujące są dane dotyczące bieżącego roku: w ciągu zaledwie pierwszych pięciu miesięcy doszło już bowiem do 223 wypadków. W ich wyniku zginęła jedna osoba, a 242 zostały ranne. To znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy odnotowano 121 wypadków oraz 136 rannych. Z uwagi na skalę problemu, poprosiliśmy o komentarz rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu asp. sztab. Macieja Milczanowskiego.

Aspekty prawne

„Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, hulajnogami elektrycznymi mogą poruszać się dzieci w wieku poniżej 10 lat wyłącznie w strefach zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat musi posiadać kartę rowerową lub odpowiednie prawo jazdy. Dorośli nie potrzebują dodatkowych dokumentów, ale muszą przestrzegać przepisów.” – wyjaśnia.

Jak podkreśla asp. sztab. Milczanowski, hulajnoga elektryczna to pojazd przeznaczony dla jednej osoby, wyposażony w kierownicę, bez siedzenia i pedałów, napędzany silnikiem elektrycznym: „Użytkownikom zabrania się m.in. przewożenia pasażerów, zwierząt, jazdy bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy czy poruszania się pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających.”.

Działania mundurowych

Choć przepisy są jasne, codzienna praktyka pokazuje, że są one często ignorowane. Tylko od początku maja tego roku olkuscy policjanci interweniowali w czterech przypadkach dotyczących hulajnóg elektrycznych. Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło 26 maja przy ulicy Skalskiej w Olkuszu, gdzie kierujący hulajnogą nieletni z uprawnieniami zderzył się z samochodem osobowym. W tej sprawie, zgodnie z obowiązującym prawem, powiadomiony został Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olkuszu.

Kolejna interwencja miała miejsce 19 maja przy ulicy Witosa, gdzie zderzyły się dwie hulajnogi: sprawcą kolizji był nieletni z uprawnieniami, natomiast poszkodowany, również nieletni ,takich uprawnień nie posiadał. O zdarzeniu powiadomiony został Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olkuszu.” – wyjaśnia asp. sztab. Maciej Milczanowski.

Zdarzają się również przypadki naruszeń przez osoby dorosłe: 29 czerwca na Drodze Wojewódzkiej nr 783 w Zarzeczu funkcjonariusze ruchu drogowego ukarali mandatem mężczyznę, który poruszał się hulajnogą po jezdni, mimo iż obok dostępny był chodnik. Dzień później, 30 czerwca, w Chełmie (Gmina Wolbrom) nieletni użytkownik hulajnogi jadący jezdnią przewrócił się i doznał obrażeń: także w tym przypadku o incydencie został poinformowany sąd rodzinny.

Olkuscy stróże prawa nie zamierzają ograniczać się do działań interwencyjnych: jak zapowiedział rzecznik Milczanowski, funkcjonariusze planują działania edukacyjne w ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły”. Policjanci wygłoszą wówczas w szkołach prelekcje m.in. właśnie na temat problematyki hulajnóg elektrycznych.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze