Olkusz

Jeszcze kilka dni temu był nieczynny, a wczoraj okazał się punktem przesiadkowym dla niemal 1,7 tysiąca osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Tylko dziś nad ranem przyjął ponad tysiąc pasażerów jadących ze Lwowa. Już niebawem olkuski peron LHS i jego okolice będą przygotowane do przyjmowania jeszcze większej liczby osób.

Linia LHS pozwala na uruchamianie specjalnych pociągów, które mają szerszy rozstaw szyn – dokładnie taki jak na terytorium Ukrainy. Transport tym odcinkiem umożliwia wyeliminowanie zmiany wózków w wagonach na przejściach granicznych. Nieczynny peron został w ekspresowym tempie zmodernizowany przez kolejarzy i w tym tygodniu stał się węzłem komunikacyjnym dla 4 pociągów ze Lwowa, w tym jednego 15-wagonowego.

Aby jeszcze szerzej wykorzystać tę możliwość, jaką daje peron LHS, w jego okolicy powstanie duży, profesjonalny punkt recepcyjny, który zastąpi miasteczko namiotowe.

Dzięki dobrej współpracy z marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim w Olkuszu od samego rana w rekordowym tempie budujemy specjalną halę namiotową, która pozwoli na przyjęcie uchodźców w jeszcze lepszych warunkachOkoło tysiąc metrów kwadratowych pozwoli na uruchomienie profesjonalnego punktu recepcyjnego, m.in. z wyżywieniem dla uchodźców, opieką medyczną i punktem informacyjnym Wydziału Spraw Cudzoziemców. Jak zwykle w świetnej organizacji pomoże nam powiat olkuski – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Zapewnienie bezpieczeństwa i jak najlepszych warunków osobom, które musiały porzucić domy, by chronić swoje życie, to nasz moralny obowiązek, dlatego samorząd województwa od razu zaangażował się w ten projekt. Pawilon, który powstaje dzięki wsparciu finansowemu województwa, pozwoli stworzyć warunki umożliwiające uchodźcom odpoczynek przed dalszą podróżą do miejsc docelowych. Cieszę się, że dzięki ścisłej współpracy z panem wojewodą oferowana przez nas pomoc trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – mówi marszałek Witold Kozłowski.

– Uciekający przed wojną Ukraińcy bez wątpienia mogą liczyć na pomoc Małopolan. Jako samorząd województwa jesteśmy w pełni zaangażowani, zmobilizowani i współpracujemy w tym zakresie z administracją rządową oraz organizacjami pozarządowymi. Powstająca w Olkuszu specjalna hala ma powierzchnię ok. 1000 m2 i pozwoli na przyjęcie uchodźców z Ukrainy w godnych warunkach. Będzie tam uruchomiony punkt recepcyjny, zapewniona opieka medyczna i będą wydawane posiłki – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
10 miesięcy temu

Pawilon, który powstaje dzięki wsparciu finansowemu województwa,…”. Czytaj PAWILON, KTÓRY POWSTAJE DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU PRACUJĄCYCH POLAKÓW.”
Były namioty, teraz pawilon… tylko patrzeć jak cichaczem powstaną 3 bloku 4-ro piętrowe.