Opór wśród mieszkańców Olkusza wobec budowy nadajników sieci 5G jest coraz większy. Do protestu dołączają mieszkańcy osiedla Glinianki, którzy sprzeciwiają się budowie kolejnego masztu telefonii komórkowej na Podgrabiu. Jak informuje olkuskie Starostwo, aktualnie nie toczy się jednak żadne postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę nowego nadajnika w tej lokalizacji.

Rośnie grono przeciwników budowy nadajników sieci 5G w naszym mieście. Do mieszkańców ulic: Stary Olkusz, Gwarków i Pomorskiej, dołączają mieszkańcy osiedla Glinianki. Ponad 440 osób wystosowało apel do olkuskiego Starosty, dotyczący poparcia ich sprzeciwu wobec budowy masztu telefonii komórkowej na Podgrabiu. – Jako właściciele nieruchomości bezpośrednio sąsiadujących z działką, na której planowana jest inwestycja, oraz mieszkańcy Osiedla Glinianki zamieszkali w strefie oddziaływania wspomnianego masztu sieci Play, jesteśmy zaniepokojeni faktem planowanej budowy wspomnianej stacji – czytamy w liście, skierowanym do olkuskiego Starosty.

Zdaniem inicjatorów protestu budowa stacji bazowej sieci komórkowej w okolicy budynków mieszkalnych stanowi naruszenie zasad dobrego sąsiedztwa, o której mowa w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. – W sytuacji, gdy budowa masztu ma się odbyć w bliskim sąsiedztwie domów jednorodzinnych w niskiej zabudowie, wybudowanie masztu o wysokości 56 metrów, obwieszonego antenami emitującymi szkodliwe wiązki, jest naszym zdaniem obiektem zakłócającym istniejącą już zabudowę. Budowa tak dużej konstrukcji zakłóci obecny ład przestrzenny i stanie się sama w swojej postaci zabudową o charakterze uciążliwym – argumentują mieszkańcy.

Sygnatariusze listu wyrażają również obawy o zdrowie własne i swoich rodzin w związku z ewentualnym negatywnym wpływem promieniowania emitowanego przez nadajniki i możliwym zagrożeniem występowania chorób nowotworowych u ludzi mieszkających w pobliżu takich stacji. – Obawiamy się, że mino faktu iż parametry tej inwestycji w chwili obecnej spełniają normy potrzebne do uzyskania pozwolenia na usytuowanie stacji bazowej, to za jakiś czas liczba nadajników może zostać zwiększona, a co za tym idzie dopuszczalne normy zostaną przekroczone. W związku z powyższym prosimy o niewyrażenie zgody na lokalizację wyżej wymienionej inwestycji na obszarze Podgrabia – apelują uczestnicy akcji.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie adresata listu. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, iż w chwili obecnej w Starostwie Powiatowym w Olkuszu nie toczy się żadne postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę dla nadajnika sieci 5G w dzielnicy Podgrabie. – Natomiast w miejscowościach Braciejówka, Olewin, Zederman oraz przy ul. Stary Olkusz w Olkuszu procedowane są postępowania administracyjne w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej , lecz są one na etapie nie pozwalającym na potwierdzenie poprawności dokumentacji załączonych do wniosków – tłumaczy Bogumił Sobczyk, Starosta Powiatu Olkuskiego.

fot. pixabay

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adamn@op.pl
3 lat temu

Oczywiście najwięcej przeciwników jest w gronie sympatyków rydzyka oraz tych, co potrafią większość dnia napier****ć na Facebooku poza domem i chcą mieć szybki internet. Niech mi wyjaśnią, dlaczego pasmo, na którym jeszcze nadaje tv naziemna, a które ma być docelowo przeznaczone na potrzeby sieci 5G do tej pory nikomu nie przeszkadzało, bo można było za jego pomocą oglądać propagandy tvp, nudne seriale i masę reklam? Nagle to samo pasmo jest problemem… Najlepiej cofnąć się do średniowiecza.

Łukasz Czyleko
3 lat temu

Szanowni Państwo, osoby zainteresowane tematyką stacji bazowych telefonii komórkowej, ich kwalifikacją środowiskową oraz przepisami w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym zapraszam na moją stronę internetową https://www.czyleko.pl/