Od piątku w wolbromskim Kinie „Radość” można oglądać filmy w cyfrowej jakości, a niektóre z nich będą wyświetlane w 3D. Jest to pierwsze cyfrowe kino w powiecie olkuskim. Na inauguracji tego przedsięwzięcia wielbicielom dużego ekranu zaprezentowano kasowy przebój „Skyfall”, czyli 23. część przygód agenta James Bonda.

 

Piątkowa premiera była zwieńczeniem półtorarocznych działań mających na celu dostosowanie kina do korzystania nowoczesnych technologii, konkurencyjnych dla projekcji analogowych. Trzy lata temu odnowiono salę kinową, co rozpoczęło gruntowne zmiany w wolbromskim kinie. W dalszej kolejności wyremontowano zaplecze i zrobiono nową kasę biletową. Podstawą był zakup nagłośnienia cyfrowego, specjalnego ekranu i oczywiście cyfrowego projektora. Fundusze na ten cel zgromadzono z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, środków własnych Domu Kultury, pieniędzy z budżetu Wolbromia, a także z datków prywatnych sponsorów i mieszkańców miasta. Całość kosztowała około pół miliona złotych. Wolbromskie kino jako jedno z nielicznych lokalnych kin w Polsce ma projektor Sony o standardzie DCI i rozdzielczości 4K, który gwarantuje projekcje o idealnej jakości, również w trójwymiarze. W przypadku filmów w 3D mieszkańcy będą musieli jednorazowo kupić za 3 zł specjalne okulary, które będą ich prywatną własnością i będzie je można wykorzystywać wielokrotnie.

Na pewno jest to przełom w historii tego kina. Cyfrowa jakość jest już pewnego rodzaju standardem, ale niewiele kin lokalnych może sobie na to pozwolić. Nam się udało zgromadzić potrzebne fundusze i dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Domu Kultury w Wolbromiu i dobrej woli wielu instytucji, marzenie o cyfrowym kinie w 3D jest już faktem – komentuje Piotr Gamrot, dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu.

Trzeba przyznać, że jakość projekcji „Skyfall” to przepaść w porównaniu z analogicznymi projekcjami, do jakich byliśmy przyzwyczajeni w powiatowych kinach. Idealnie czysty dźwięk i doskonały obraz, wprowadzają nową jakość w oglądaniu filmów, bez konieczności wyjazdu do multipleksów. Dodatkowym udogodnieniem dla widzów jest możliwość kupienia biletów przez internet oraz możliwość zapłacenia za bilet w kasie kinowej przy użyciu karty płatniczej. W ciągu miesiąca na wolbromskim dużym ekranie będzie można obejrzeć siedem filmów. Ukłonem w stronę najmłodszych widzów, a pewnie też ich dorosłych rodziców, są animowane filmy w 3D – „Ralph Demolka”, „Krudowie”, „OZ: Wielki i Potężny”, a także „ Hobbit: niezwykła podróż”. Oprócz tego zaplanowano projekcje filmów: „Drogówka”, „Spring Breakers” i „Syberiada Polska”. Szczegółowy i aktualny repertuar znajdziecie jak zawsze w kalendarium „Przeglądu Olkuskiego” http://przeglad.olkuski.pl/index.php/kultura/wszystkie-kultura/kalendarium/categoriesdetailed.  

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Polak Patriota
Polak Patriota
9 lat temu

Jak to nic się nie dzieje? W Olkuszu od czasu do czasu rzężą organy Hummla! 🙂

felik100
felik100
9 lat temu

tylko w Olkuszu nic nie dzieje 🙁

Czarownica.
Czarownica.
9 lat temu

Odleciała.Dziekujemy.