W dniach 18,19,20 marca 2013r. w ZESPOLE SZKÓŁ NR 4 IM. KOMISIJ EDUKACJI NARODOWEJ w Olkuszu została przeprowadzona zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pod hasłem „Mniej złomu w szkole i domu”. Akcja ta jest jednym z etapów konkursu „Świadomy wie co robić z ZSEE” oraz częścią kampanii edukacyjnej pt. „ Elektroodpady – proste zasady”.
Biorąc udział w akcji szerzymy wśród uczniów i mieszkańców Miasta świadomość szkodliwości zalegania sprzętu elektronicznego w domach i na śmietnikach, a także wpływu złego gospodarowania tymi odpadami na środowisko przyrodnicze. Część elektroodpadów ląduje w zwykłych koszach na śmieci a następnie na wysypiskach, część w lasach. Tymczasem zawierają one szkodliwe substancje, takie jak rtęć, kadm czy ołów, których związki przenikają do wód, gleby i powietrza a następnie akumulują się w roślinach i organizmach zwierząt. Spożywając skażoną żywność narażamy się na szereg chorób m.in.: uszkodzenie nerek, mózgu, bezpłodność czy choroby nowotworowe.

Elektrośmieci zawierają też wiele cennych metali, takich jak złoto, srebro, miedź, aluminium. Materiały odzyskane w wyniku recyklingu w specjalnych zakładach mogą zostać ponownie zastosowane w nowych urządzeniach. Każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektrośmieci  na środowisko – oddając go do wyznaczonych punktów zbiórki.

Okazało się, że ilość zebranego przez nas zużytego sprzętu elektronicznego została oszacowana na 525 kg! Osobami najbardziej zaangażowanymi w przeprowadzenie akcji byli uczniowie z kl. IIIc technikum ochrony środowiska: Bartek Artiuchow, Barbara Dąbek, Nina Jarecka, Kamil Kobiński, Grzegorz Kutek, Anna Lewik, Mariola Rosołek, Tomasz  Rybczyński, Kamil Sośnierz, Żaneta Sosur, Dorota Szarota i Magdalena Wdowik.

Tekst: Agnieszka Gumułka

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze