knowledge 1052010 1920

Lektoraty z języków obcych, warsztaty multimedialne, pływanie, pilates – to tylko jedne z wielu zajęć, w których mogą brać udział słuchacze Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Bezpieczeństwo, zdrowie, rozwój zainteresowań

Co tydzień, w każdy czwartek o godzinie 17:00, w sali widowiskowej MOK-u odbywają się wykłady otwarte. Ich tematyka jest dostosowana do potrzeb seniorów.

– Spory nacisk kładziemy na bezpieczeństwo osób starszych i nie chodzi tu tylko o przechodzenie przez ulicę, ale też o takie sprawy jak bezpieczna obsługa bankowa, wszelkiego rodzaju oszustwa, np. „na wnuczka”. Takie wykłady często prowadzą policjanci. Poza tym staramy się też dobierać odpowiednich specjalistów z różnych dziedzin – wyjaśnia Zdzisława Gardeła, koordynatorka OUTW. Przykładowo, na koniec listopada zaplanowano wykład zatytułowany „Zagrożenia płynące z sieci Internet! Świadomy = bezpieczny”.

Ważne dla słuchaczy są także wykłady poświęcone zdrowiu, profilaktyce chorób i dietom. W ubiegłym roku akademickim poruszano np. tematy związane z leczeniem zaćmy, problemami urologicznymi, profilaktyką chorób układu trawienia, związkiem cukrzycy z niedosłuchem, a nawet z wpływem stresu na zdrowie.

Oczywiście, poza wspomnianymi, są też wykłady z dziedziny literatury, filmu, fotografii, komunikacji społecznej czy historii (np. na temat działań mieszkańców ziemi olkuskiej w drodze do niepodległości). Ciekawe są również te poświęcone podróżom po świecie.

Chcą uczyć się języków

Od samego początku sporym zainteresowaniem cieszą się lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego. Są grupy początkujące i zaawansowane. Jeśli ktoś w jednym roku poznał już podstawy języka, w kolejnym może kontynuować naukę na wyższym poziomie. – Wielu naszych słuchaczy ma rodziny za granicą. Szlifują więc język, by w momencie, gdy pojadą do swoich bliskich w odwiedziny, nie stać się dla nich ciężarem. Chcą znać angielski czy niemiecki, by zrobić zakupy w sklepie, bez problemu przemieszczać się komunikacją, jak i niejednokrotnie po prostu porozmawiać ze swoimi wnukami, którzy urodzili się już w innym państwie i często słabo mówią po polsku – wyjaśnia Zdzisława Gardeła, koordynatorka OUTW.

Są też i tacy, którzy chcą poznawać nowy język, by „ćwiczyć” mózg, a tym samym opóźnić proces starzenia. Jest to jak najbardziej uzasadnione. Naukowcy potwierdzili bowiem, że proces starzenia się mózgu można zatrzymać, po prostu stawiając mu coraz to nowe wyzwania. Jeśli komórki mózgowe będą ciągle pobudzane i mózg przez cały czas będzie pracował „na wysokich obrotach”, to na pewno będzie starzał się wolniej.

Komputer nie jest im obcy

– Mamy zajęcia komputerowe dla grup początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. W tym semestrze uczęszcza na nie pięćdziesiąt osób (w pięciu grupach) – mówi Zdzisława Gardeła. Czego się uczą? Przede wszystkim korzystać z Internetu (pisać maile, używać komunikatorów, wyszukiwać potrzebne informacje itd.) i obsługiwać różne programy. Dzięki tym zajęciom seniorzy bez problemu komunikują się na odległość z rodziną, płacą rachunki przez Internet, a nawet mogą robić zakupy online.

hands 545394 1920

Ruch najlepszym lekarstwem

Słuchacze OUTW mają do wyboru mnóstwo zajęć ruchowych – od gimnastyki, przez pilates, jogę, pływanie, kinezjologię, po taniec towarzyski, a nawet Tai Chi. W dojrzałym wieku ważne jest, by się ruszać, cały czas być aktywnym. To pozwala zapobiegać wielu chorobom, chociażby układu krążenia czy metabolicznym. Do tego systematyczna aktywność fizyczna wpływa również na poprawę kondycji psychicznej organizmu. – Ruch jest niewątpliwie najlepszym lekarstwem dla naszych studentów – podkreśla Zdzisława Gardeła.

Artystyczne dusze

Swój talent artystyczny i umiejętności słuchacze OUTW mogą rozwijać na kreatywnych zajęciach z malarstwa, warsztatach rękodzieła, podczas kursu kroju i szycia, a nawet w czasie warsztatów multimedialnych. Na czym polegają te ostatnie? – Najpierw ich uczestniczy uczą się fotografować, spoglądać na coś okiem fachowca, dobierać odpowiedni kadr, ujęcie. Następnie z wykonanych przez siebie zdjęć tworzą prezentację multimedialną, podkładają do niej dźwięk itd. – tłumaczy Zdzisława Gardeła. Miłośnicy muzyki mogą z kolei śpiewać w chórze.

Rodzą się przyjaźnie

Trzeba też pamiętać, że ideą Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest nie tylko nauka. Dla seniorów równie ważna jest możliwość spotkania się z innymi, po prostu – okazja, by „wyrwać” się z domu. Dla niektórych wyjście na zajęcia czy wykłady to jedyne wyjście w tygodniu. Są tacy, którzy z utęsknieniem czekają na ten dzień.

Nawiązują się znajomości, a nawet przyjaźnie. Często odbudowują się też te już zapomniane. – To jest cudowne, gdy spotykają się u nas koleżanki ze szkolnej ławy. Nie widziały się całe lata, a teraz spotykają się na uniwersytecie, przyjaźnie ożywają na nowo – mówi Zdzisława Gardeła, koordynatorka OUTW.

– Organizujemy też wycieczki, wspólne pieczenie ziemniaków, zabawy andrzejkowe i karnawałowe, imprezy na zakończenie roku. Często spotykam się z bardzo pozytywnymi opiniami. Przychodzą na przykład panie, które mówią, że nigdy by nie przypuszczały, że w tym wieku pójdą jeszcze na bal karnawałowy. Widać, że takie wydarzenia są potrzebne. Niestety w Olkuszu, podobnie zresztą jak w wielu innych miastach, nie ma praktycznie miejsc, gdzie starsze osoby mogłyby pójść potańczyć. A wbrew pozorom, seniorzy nadal chcą się bawić i potrafią to robić! – dodaje Zdzisława Gardeła.

Bezterminowo

Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w strukturze Miejskiego Ośrodka Kultury. Według regulaminu, słuchaczami mogą być emeryci, renciści, osoby starsze i inne osoby zainteresowane własnym rozwojem intelektualnym, bez względu na wykształcenie. Mogą oni uczestniczyć w wykładach otwartych, seminariach i warsztatach oraz we wszystkich organizowanych przez OUTW imprezach i wyjazdach.

 

– Ilość chętnych z roku na rok wzrasta, jednak z uwagi na warunki lokalowe, jesteśmy w stanie przyjąć ograniczoną ilość osób, dokładnie około trzystu – mówi Zdzisława Gardeła. – To bardzo przykre, że czasem musimy odmówić zapisania kogoś. Niestety, nie da się obejść limitu miejsc. Warunki lokalowe nie pozwalają na przyjęcie większej liczby osób.

 

Słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku można być właściwie bezterminowo, trzeba tylko co roku się zapisywać. W tym momencie w Olkuszu „studiują” nawet osoby blisko 90-letnie. Niektórzy studenci uczęszczają na zajęcia już jedenasty rok – aktualny rok akademicki jest jedenastym rokiem działalności OUTW.

 

fot. Pixabay.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze