Czy jest szansa, aby na skrzyżowaniu pomiędzy ulicą Osiecką i obwodnicą Olkusza pojawiło przejście dla pieszych i sygnalizacja świetlna? Wielu mieszkańców osiedla Pakuska oczekuje takiej inwestycji. Jej realizacja uzależniona jest jednak od porozumienia pomiędzy gminą, powiatem i samorządem wojewódzkim.

Przypomnijmy, że w 2014 otwarto nowy fragment drogi wojewódzkiej nr 791, który biegnie wzdłuż południowej części naszego miasta. Obwodnica, oprócz usprawnienia komunikacji w mieście, przyniosła też pewne utrudnienia dla mieszkańców osiedla Pakuska oraz sąsiedniego Osieka. Skarżą się oni na częste kolizje na skrzyżowaniu pomiędzy obwodnicą Olkusza i ul. Osiecką oraz na brak przejścia dla pieszych w tym miejscu.

– Kompletnie nie rozumiem, jak to możliwe, że podczas budowy obwodnicy nikt nie pomyślał, żeby zrobić tutaj przejście dla pieszych. Żeby pójść do lasu na spacer albo grzyby musimy teraz nadrabiać spory kawałek drogi – denerwuje się mieszkający w pobliskim bloku pan Zdzisław.

Niespełna rok temu pisaliśmy na temat pomysłu kompleksowego rozwiązania tego problemu. Przypomnijmy, że w budżecie województwa małopolskiego na 2016 rok znalazło się zdanie dotyczące budowy sygnalizacji świetlnej i wyznaczenia przejścia dla pieszych w miejscu skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 791 z drogą powiatową nr 1078K.

Planowana inwestycja nie doszła jednak do skutku. Dlaczego? Informacje na ten temat możemy znaleźć w odpowiedzi na interpelację radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzeja Wójcika, który zwrócił się w tej sprawie do Zarządu Województwa.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, zgodnie z obowiązującymi procedurami inwestycje drogowe realizowane wspólnie przez Województwo Małopolskie i samorządy lokalne odbywają się przy współudziale finansowym gmin i powiatów, na terenie których są one realizowane. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 300 tys. zł. Województwo miało pokryć połowę kosztów, natomiast pozostali dwaj inwestorzy, czyli Miasto i Gmina Olkusza oraz Powiat Olkuski mieli wnieść odpowiednio po 25% środków.

Olkuski magistrat wyraził chęć partycypacji w kosztach inwestycji, natomiast ze strony olkuskiego starostwa napłynęła odpowiedź, z której wynikało, że powiat nie planuje w 2016 r. współfinansowania tego zadania. Biorąc pod uwagę to stanowisko, ZDW zwróciło się do Gminy Olkusz z pytaniem o możliwość zwiększenia swojego zaangażowania finansowego. Odpowiedź olkuskich władz była jednak negatywna.

Wobec powyższego władze województwa zaproponowały gminie i powiatowi podzielenie inwestycji na etapy i wykonanie w pierwszej kolejności dokumentacji technicznej wraz z pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych. Opracowanie dokumentacji wyceniono na 35 tys. zł, a podział kosztów miał wynieść 50% dla województwa i po 25% dla lokalnych samorządów. Władze powiatu nie przystały jednak i na takie rozwiązanie.

– W mojej ocenie bezpieczniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem byłaby przebudowa tego skrzyżowania na rondo. Ze względu na rzeczową trwałość projektu, w najbliższym czasie jest to jednak niemożliwe. Zgodnie z przepisami dotyczącymi dofinansowań ze środków europejskich, przez 5 lat od odbioru końcowego nie wolno ingerować w przedmiot inwestycji – tłumaczy Starosta Paweł Piasny.

W związku z zaistniałą sytuacją środki zabezpieczone na ten cel w budżecie województwa zostały przeznaczone na realizację innych zadań zgłoszonych na listę rezerwową.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wwww.ppl
wwww.ppl
4 lat temu

[quote name=”poinformowany”][quote name=”MIŚuszatek”][quote name=”Darek111″]Brawo dla radnego Wójcika.[/quote]
Kogo ?, kto to jest radny Wójcik. Ktoś zna jego dokonania. Jeżeli tak to proszę tu napisać.[/quote]
Odgrzewanie „starego kotleta” przez radnego Wójcika. Chyba brakuje mu już świeżych pomysłów. O sprawie Przegląd Olkuski pisał już przed rokiem i do dziś nic się w tej sprawie nie zmieniło. Mogą tam sobie w województwie załatwiać, a w finale i tak panowie Piasny i Piaśnik pokłócą się wzajemnie i kasa przepadnie. Za załatwienie kasy w województwie brawo dla innego radnego

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/14173-kiedy-pojawi-sie-sygnalizacja-swietlna%5B/quote%5D

Z artykułu umieszczonego pod w/w linkiem czarno na biały jest napisane, że to radny MARCIN COCKIEWICZ wystosował interpelację.

poinformowany
poinformowany
4 lat temu

[quote name=”MIŚuszatek”][quote name=”Darek111″]Brawo dla radnego Wójcika.[/quote]
Kogo ?, kto to jest radny Wójcik. Ktoś zna jego dokonania. Jeżeli tak to proszę tu napisać.[/quote]
Odgrzewanie „starego kotleta” przez radnego Wójcika. Chyba brakuje mu już świeżych pomysłów. O sprawie Przegląd Olkuski pisał już przed rokiem i do dziś nic się w tej sprawie nie zmieniło. Mogą tam sobie w województwie załatwiać, a w finale i tak panowie Piasny i Piaśnik pokłócą się wzajemnie i kasa przepadnie. Za załatwienie kasy w województwie brawo dla innego radnego

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/14173-kiedy-pojawi-sie-sygnalizacja-swietlna

Priorytety
Priorytety
4 lat temu

[quote name=”I bardzo dobrze”]I bardzo dobrze ze ich nie będzie jeszcze bardziej pogorszy to płynność ruchu. Światła sa złe. Jak na dk94 nie działały to w okluszu nie bylo korków. A jak swiatla sa to w olkuszu są korki i to tez wina piasnika ze sie korkuje. Jeben na to.[/quote]
Wyjaśnienie: w Olkuszu skrócono czas trwania światła zielonego myśląc, że to jest rozwiązanie. Natomiast takie rozwiązanie jest pozbawione logiki. Już wyjaśniam: największą liczbę samochodów przyjeżdżających przez skrzyżowanie możemy policzyć w bardzo prosty sposób: x+y, gdzie pierwsze to czas przeznaczony na ruch przez skrzyżowanie a drugie to czas zmiany świateł, w tym wypadku = const. I tak, jeżeli światła zmienia się tylko raz w ciągu godziny to czas przeznaczony na ruch będzie przeważał a przerwa na zmianę świateł będzie promilem w całości odcinka czasu. Natomiast im częściej będą zmieniane światła (co właśnie ma miejsce) to „y” czyli moment bez ruchu samochodów będzie stanowił większy procent aż do połowy i więcej. Wniosek: wydłużyć trwanie świateł aby więcej samochodów na jednych światłach przejeżdżało a tym samym przerwy stanowiły krótszy czas w odcinku czasu.

Ale tak się dzieje, jak na każdym kroku „specjaliści” dostają pracę po znajomości…

I bardzo dobrze
I bardzo dobrze
4 lat temu

I bardzo dobrze ze ich nie będzie jeszcze bardziej pogorszy to płynność ruchu. Światła sa złe. Jak na dk94 nie działały to w okluszu nie bylo korków. A jak swiatla sa to w olkuszu są korki i to tez wina piasnika ze sie korkuje. Jeben na to.

Priorytety
Priorytety
4 lat temu

A czy nie słusznym było zrobić te światła na skrzyżowaniu za 300 tys. PLN ze swojego budżetu wzamian za lodowisko troszkę skromniejsze, powiedzmy takie jak w Chrzanowie? Byłoby i lodowisko i światła.

Ale co tam, u nas będzie najlepsze lodowisko… i najlepszy łańcuch w całej Małopolsce.

Drogowy
Drogowy
4 lat temu

[quote name=”Antyk”]Nie dość że wybudowali g…no a nie obwodnicę za przyzwoleniem bezradnych „radnych”to teraz stwarzają problemy takie jak w artykule.300000zł za 4 sygnalizatory i kawałek chodnika na przejściu ten co to liczył to ma chorą głowę.Kiedy wreszcie udrożnicie ul.Armii Krajowej do ulicy Osieckiej.Najlepiej gadać i robić mieszkańcom wodę z mózgu zamiast brać się do konkretnej pracy.[/quote]
Czy te nasze wpisy są chociaż czytane i przekazywane burmistrzowi i staroście? My się upominamy, przypominamy, a nigdzie nie spotkałem odpowiedzi o jakichś konkretnych terminach i decyzjach. Są tylko czasami informacje, że starosta wniósł sprzeciw. No i to, że środki przyznane poprzednio na Armii Krajowej przepadały.

MIŚuszatek
MIŚuszatek
4 lat temu

[quote name=”Darek111″]Brawo dla radnego Wójcika.[/quote]

Kogo ?, kto to jest radny Wójcik. Ktoś zna jego dokonania. Jeżeli tak to proszę tu napisać.

Darek111
Darek111
4 lat temu

Brawo dla radnego Wójcika.

Antyk
Antyk
4 lat temu

Nie dość że wybudowali g…no a nie obwodnicę za przyzwoleniem bezradnych „radnych”to teraz stwarzają problemy takie jak w artykule.300000zł za 4 sygnalizatory i kawałek chodnika na przejściu ten co to liczył to ma chorą głowę.Kiedy wreszcie udrożnicie ul.Armii Krajowej do ulicy Osieckiej.Najlepiej gadać i robić mieszkańcom wodę z mózgu zamiast brać się do konkretnej pracy.

ulicznica
ulicznica
4 lat temu

Pamiętajcie o Składowej…..

Trytru
Trytru
4 lat temu

Ważniejsze wsiowe drogi za Wolbromiem.