Mieszkańcy Żurady od lat skarżą się na brak przejść dla pieszych i chodników wzdłuż drogi wojewódzkiej, która przebiega przez ich miejscowość. Chcieliby zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu z drogą powiatową. Realizacja takiej inwestycji wymaga jednak wspólnego udziału finansowego samorządów lokalnych i Zarządu Dróg Wojewódzkich. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są szanse na taką współpracę?

Mieszkańcy Żurady oczekują modernizacji skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą powiatową biegnącą od strony Witeradowa. Ich zdaniem obecna sytuacja stwarza dla nich zagrożenie, gdyż kierowcy notorycznie łamią w tym miejscu przepisy. Sytuację pogarsza dodatkowo fakt, że nieopodal znajdują się dwa przystanki autobusowe. Dlatego lokalna społeczność domaga się budowy chodników, wyznaczenia przejść dla pieszych oraz instalacji sygnalizacji świetlnej. Po wielu interwencjach sprawa stała się tematem korespondencji pomiędzy służbami podległymi marszałkowi województwa, olkuskim magistratem i starostwem powiatowym w Olkuszu.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w listopadzie ubiegłego roku przeprowadził w tym miejscu pomiary widoczności oraz pomiary natężenia ruchu. Wykazały one, że skrzyżowanie spełnia wszystkie normy wymagane aktualnie obowiązującymi przepisami. Analiza przeprowadzona w oparciu o wyniki badań oraz statystyki kolizji drogowych prowadzone przez KPP w Olkuszu mówi, że w chwili obecnej nie ma potrzeby zastosowania tam sygnalizacji świetlnej.

Nadal istnieje jednak szansa na modernizację skrzyżowania. Jak informuje Małopolski Urząd Marszałkowski, inwestycja taka mogłaby zostać zrealizowana w ramach tzw. Inicjatyw Samorządowych. Zaliczamy do nich zadania z zakresu infrastruktury drogowej poprawiające bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich. Warunkiem ich realizacji jest jednak partycypacja w kosztach przez samorządy lokalne. Gmina Olkusz musiałaby więc pokryć 50% kosztów inwestycji.

Olkuski magistrat zwrócił się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie z prośbą o wycenę inwestycji polegającej na budowie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z drogą powiatową oraz budowy chodnika od omawianego skrzyżowania do ronda na osiedlu Młodych.

Wstępny kosztorys przedmiotowej inwestycji opiewa na 720 tys. zł. Na kwotę tę składają się koszty wybudowania dwóch zatok autobusowych, chodnika oraz oświetlenia. ZDW zadeklarowało, iż może przekazać około 330 tys. zł na budowę chodnika i zatok autobusowych. Kwestie wykonania oświetlenia gmina powinna jednak uregulować we własnym zakresie.

Jak wynika z urzędowej korespondencji, wycena ta jest orientacyjna i nie uwzględnia wszystkich elementów. Faktyczne koszty inwestycji zależeć będą od zaprojektowanego sposobu odwodnienia tego odcinka drogi oraz od ceny wykupu gruntów. Dokładnego oszacowania tych wartości może dokonać dopiero projektant przygotowujący dokumentację budowlaną.

Burmistrz Roman Piaśnik zwrócił do starosty Pawła Piasnego z propozycją, aby pozostałe koszty zadania w kwocie 390 tys. zł zostały sfinansowane wspólnie w równych częściach przez gminę i powiat. W odpowiedzi płynącej z olkuskiego starostwa możemy jednak przeczytać, iż priorytetem dla władz powiatu jest obecnie przebudowa dróg powiatowych przebiegających przez Sołectwo Żurada. Kwestia modernizacji drogi wojewódzkiej pozostaje więc nadal pod znakiem zapytania.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
turystka
turystka
7 lat temu

Brud na Składowej i przyległym placu to wstyd dla Jednego i Drugiego.

ExDzielnicowy
ExDzielnicowy
7 lat temu

[quote name=”pavv”]Przejście tak, ale światła to już przesada! Kościuszki się nie da normalnie przejechać bo kierowcy i piesi nie wiedzą, że wysepka to nie przejście dla pieszych (dziwne bo przechodząc przez 94-kę wiedzą, że wysepka nie jest przejściem dla pieszych i grzecznie czekają) i idą jak święte krowy. To właśnie na ul. Kościuszki by się przydały światła dla pieszych i kierowców uruchamiane przyciskiem.[/quote]
Zgadza się.Masz rację.Pewnie takich perełek jest więcej w Olkuszu,gminie,powiecie. Teraz dyskutujemy o Żuradzie. Ruch ciężkich pojazdów puszczony przez Żuradę spowodował dziury w nawierzchni niesamowite.Nikt nie naprawia,a zapowiedzi były,że „się naprawi”. Samo się nie naprawi,niestety. Wiadomo,pewnie w innych podolkuskich miejscowościach jest podobnie lub gorzej,mieszkańcy mają prawo się wkurzać,ale tutaj było zapewnienie władzy,że naprawią szkody….,i leciały TIR-y przez Żuradę na Bukowno jak obwodnicę budowali,a teraz jakaś pomroczność jasna czy coś.Nie pamiętam już kto to obiecał,ale myślę,że ktoś przypomni.

pavv
pavv
7 lat temu

Przejście tak, ale światła to już przesada! Kościuszki się nie da normalnie przejechać bo kierowcy i piesi nie wiedzą, że wysepka to nie przejście dla pieszych (dziwne bo przechodząc przez 94-kę wiedzą, że wysepka nie jest przejściem dla pieszych i grzecznie czekają) i idą jak święte krowy. To właśnie na ul. Kościuszki by się przydały światła dla pieszych i kierowców uruchamiane przyciskiem.

ExDzielnicowy
ExDzielnicowy
7 lat temu

[quote name=”i bardzo zle”]ta i moze swiatla jeszcze wescie wy sie ludzie wlnijcie tam jest dobrze jak jest nie robie nam z olkusza taej jeben na to warszawki[/quote]
Przed napisaniem komentarza polecam lekturę słownika ortograficznego. Żurada też płaci podatki do wspólnego budżetu.Więc ludzie tam mieszkający też mają jakieś oczekiwania.Przejście dla pieszych owszem mogłoby być,zwykłe pasy na jezdni by wystarczyły. Kierujący musiałby się zatrzymać,żeby przepuścić pieszych oczekujących na przejście.Nikt tam nie zwalnia.Znaki D-6,D-6a,D-6b jakby tam były to ułatwiłyby życie mieszkańcom,każdy kierujący wiedziałby,że zbliża się do przejścia dla pieszych i/lub ścieżki rowerowej .Jestem za takim rozwiązaniem.

i bardzo zle
i bardzo zle
7 lat temu

ta i moze swiatla jeszcze wescie wy sie ludzie wlnijcie tam jest dobrze jak jest nie robie nam z olkusza taej jeben na to warszawki

pavv
pavv
7 lat temu

Wiele razy wyjeżdżałem z Żurady na w/w drogę i nigdy dłużej ja 2 min. nie czekałem więc nie przesadzajmy bo światła spowodują tylko konieczność dłuższego oczekiwania.

Piotr
Piotr
7 lat temu

Takie rzeczy jak przejścia dla pieszych i chodniki muszą być w Żuradzie zrobione bo jak powstanie droga Witeradów-Osiek to automatycznie powstanie kolejna południowa obwodnica Olkusza. Ludzie z Bukowna będą jeździli przez Żuradę, Witeradów, Zimnodół skrótem do drogi na Kraków i na odwrót.