pcpr2

W ramach Programu Operacyjnego Unii Europejskiej „Kapitał ludzki”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie od stycznia 2010 roku do końca 2012 roku realizuje projekt „Aktywni w drodze do pracy”. 14 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca działania projektu w tym roku. W spotkaniu wzięli udział: starosta olkuski – Jerzy Kwaśniewski, przewodniczący Rady Powiatu – Krzysztof Dąbrowski, dyrektorzy i kierownicy instytucji samorządowych zajmujących się sprawami społecznymi i aktywizacją zawodową oraz uczestnicy projektu.

W trakcie konferencji dyrektor PCPR Urszula Stępień-Jagoda, przedstawiła w skrócie przebieg działań, które udało się zrealizować w ciągu roku. Cele i zadania przybliżył natomiast Arkadiusz Dudek – koordynator działalności lokalnej projektu. Podsumowaniem spotkania było wystąpienie Wojciecha Broczkowskiego, który monitorował całoroczne działania i przedstawił zgromadzonym właściwe rozliczenie osiągnięć.

Projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, ma na celu promocję integracji społecznej oraz rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji. Jest to działalność o wielkiej wartości społecznej, skierowana do ludzi, dla których wyjście z domu, włączenie się w rytm codziennego życia stanowi barierę nie do pokonania. Pracownicy socjalni poprzez indywidualne i zbiorowe działania psychologiczne starają się pokazać uczestnikom projektu ich możliwości oraz potencjał jak każdy z nich posiada. Adresatami działań są  w szczególności pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych a także osoby niepełnosprawne z obszaru powiatu olkuskiego.

Dzięki funduszom przyznanym z UE udało się zorganizować, wspólnie z różnymi instytucjami, szereg działań integracyjnych o pcpr-1charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, turystycznym oraz ekologicznym. Odbyło się kilka imprez integracyjnych m.in. Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, Powiatowy Dzień Dziecka, Festyn rodzinny – integracyjne spotkanie, podczas którego uczestnicy wraz z rodzinami spotkali się z lokalną społecznością i władzami różnych szczebli. Uczestnicy projektu mogli skorzystać również z porad psychologa i doradcy zawodowego, brali udział w różnych warsztatach, kursach i treningach, realizowanych w formule stacjonarnej oraz wyjazdowej. Podopieczni brali udział w wyjazdowych treningach kompetencji społecznych oraz treningach umiejętności rodzicielskich. W ramach Edukacji Dzieci i Młodzieży organizowano liczne wycieczki do kina, parku linowego a także warsztaty fotograficzne.

– Był to trudny rok, ponieważ założyliśmy sobie bardzo ambitne cele. Przy każdym wydarzeniu jest dużo pracy, trzeba zorganizować ludzi, dograć termin, to wymagało z naszej strony sporego zaangażowania, ale wiem, że było warto. Na początku, kiedy zaczęliśmy realizować projekt miałam pewne obawy, wydawało mi się, że pomoc psychologa i doradcy prawnego nie wystarczy, zdecydowanie lepiej byłoby zorganizować stanowiska pracy dla tych ludzi. Dopiero rozmawiając z naszymi uczestnikami otworzyły mi się oczy na bardzo ważną rzecz, mianowicie zdałam sobie sprawę, że osobie niepełnosprawnej niezwykle trudno jest wrócić do normalności, wyjść do społeczeństwa. Udział w naszym projekcie, spotkania z psychologami, wyjazdy, szkolenia a przede wszystkim spotkania uczestników z ludźmi podobnymi do siebie, mimo że znajdują się na różnych etapach swej „traumy”, to dla naszych podopiecznych największa wartość, jaką wynoszą z projektu. Tak naprawdę to nie my pomagamy tym ludziom, to oni pomagają sobie nawzajem. Widzę jak nasi podopieczni świetnie się integrują, jak szybko potrafią ze sobą nawiązać kontakt i jak bardzo im to pomaga w ich codziennym życiu – podkreśla dyrektor PCPR Urszula Stępień-Jagoda.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze