czujniki

Mieszkańcy Bukowna i Olkusza mogą już sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy. W miastach zamontowano właśnie czujniki smogu. Na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej samorządów.

Jako pierwsze w powiecie olkuskim czujniki zainstalowało Bukowno. Montaż urządzeń to efekt zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego autorstwa pana Jerzego Rosy. Efektem instalacji czujników ma być większa świadomość mieszkańców dotycząca jakości spalanego paliwa oraz próba poprawy stanu powietrza w mieście. Zgodnie z założeniami projektu, urządzenia zostały ulokowane w miejscach użyteczności publicznej, po jednym w każdej dzielnicy. Wybrane miejsca to: Filia MOK w Podlesiu, Remiza OSP Bór, punkt publicznego dostępu do internetu przy fontannie przy ul. 1 Maja, Remiza OSP Bukowno Miasto, Filia MOK Wodąca, Zespół Szkół nr 2 w Bukownie.

Projekt został jednak rozszerzony o montaż pięciu kolejnych sensorów. W ten sposób monitorowane jest praktycznie całe miasto. Dodatkowe czujniki są zlokalizowane przy Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Centrum Kultury oraz trzech domach prywatnych, których właściciele wyrazili na to zgodę.

Warto pamiętać, że Polska niestety zajmuje w Europie jedno z pierwszych miejsc pod względem zanieczyszczenia powietrza. – Pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest identyfikacja źródeł problemu i zwiększenie świadomości wśród Mieszkańców. Bardzo ważne jest, aby instalowane sensory tworzyły sieć – tylko wtedy można kontrolować faktyczny stan powietrza w różnych częściach miasta. Dlatego stworzona w Bukownie sieć czujników Airly swym zasięgiem obejmuje również najdalej położone od centrum miasta obszary Bukowna, aby móc lepiej diagnozować źródła potencjalnych zanieczyszczeń powietrza i ich charakter: zewnętrzny lub lokalny – wyjaśnia sekretarz Bukowna Marcin Cockiewicz.

Na terenie Gminy Olkusz zainstalowano siedem czujników. Są one zlokalizowane przy MOK-u – Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, MOK-u przy ul. Nullo, hali MOSiR-u, SP nr 6, SP nr 5, SP nr 1, ZSPI nr 1 na osiedlu Młodych.
O tym, że sensory pojawią się na terenie miasta i gminy wiadomo było od dawna. Środki na taką inwestycję zostały zabezpieczone w tegorocznym budżecie. – Montaż urządzeń poprzedziły dokładne analizy. W planach jest poszerzenie obszaru pokrytego sensorami, dzięki czemu będziemy w stanie nie tylko oceniać jakość powietrza, ale także wskazywać źródła zanieczyszczeń – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Kwestia monitoringu powietrza była również szczegółowo omawiana m. in. na posiedzeniu Rady Gospodarczej. -Bukowno pokryło czujnikami Airly prawie cały teren gminy. Takie podejście władz miasta na pewno znajdzie uznanie wśród bukowian. Montaż takich samych czujników w Olkuszu to również dobra wiadomość dla mieszkańców naszego miasta. Być może w najbliższym czasie w miejskim budżecie znajdą się środki, które umożliwią wyposażenia w czujniki pozostałych miejscowości gminy Olkusz. Umieszczenie czujników we wszystkich sołectwach gminy jest bardzo istotne, ponieważ zostałoby natychmiast wyeliminowane spalanie śmieci w piecach nie tylko w okresie zimowym, ale również w ciągu całego roku. Olkuski smog to również zanieczyszczenia powietrza napływające z okolicznych miejscowości. Teraz mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychają i jak ono wpływa na ich stan zdrowia. Duszności, senność, ból głowy, katar – to tylko niektóre efekty narażenia naszych organizmów na zanieczyszczenia w powietrzu. Możemy jednak z tym walczyć oraz chronić się przed negatywnymi dla naszego zdrowia skutkami. Czujniki pozwolą też sprawdzić stan powietrza na przykład przed wyjściem na spacer. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ obecna stacja pomiarowa WIOŚ-iu przy ul. Francesco Nullo często upublicznia i przekazuje dane co dwie godziny, jako średnie zanotowane w czasie jednej godziny.  W przypadku sensorów Airly mamy możliwość sprawdzenia zawsze aktualnych wyników w czasie rzeczywistym – uważa przedsiębiorca Zygmunt Czarnota, członek olkuskiej Rady Gospodarczej, który od dawna zabiegał o monitorowanie stanu powietrza w Olkuszu.

Informacje o stanie powietrza (stężenie pyłów PM10 i PM2.5), temperaturze powietrza oraz ciśnieniu atmosferycznym są na bieżąco aktualizowane i „na żywo” prezentowane na stronie internetowej lub w aplikacji na smartfony, pracującej na bazie systemu operacyjnego Android. Wkrótce pojawi się także aplikacja dla systemu iOS.
Więcej informacji o czujnikach oraz mapę ich rozmieszczenia znajdziecie tutaj: https://airly.eu/pl/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
xyz
xyz
6 lat temu

A mierzą ilość smrodu z wysypiska np. w dniu dzisiejszym o godzinie 7 rano?

pyłomierz
pyłomierz
6 lat temu

wydział ochrony środowiska to najlepiej działający wydział w UMiG-u. Cały czas pozyskują środki, dbają o zieleń (to co jest na rynku to już inna kwestia). Młody i zaangażowany naczelnik to najlepsze rozwiązanie. Wydział inwestycyjny też tak zaczął przez moment działać, ale już wraca to „co było”. Choćby z powodu energii do działania i skuteczności, w następnej kadencji ktoś o pokolenie młodszy powinien być burmistrzem w naszym mieście

zorientowany
zorientowany
6 lat temu

Kolejny raz to Bukowno działa systematycznie, a Olkusz tylko pod publiczkę.

Zygmunt
Zygmunt
6 lat temu

Zobacz mapę https://map.airly.eu/pl/
Dostępna jest aplikacja na Androida
Pobierz aplikację na swój smartfon:
http://bit.ly/2vbiNNE