Powiat

W niektórych miastach stoją tzw. EkoSłupki, sygnalizujące za pomocą koloru jakość powietrza. Czy takie urządzenia pojawią się u nas? Do olkuskiego starosty i burmistrza trafiły interpelacje radnych, którzy proponują montaż słupków w Olkuszu, Wolbromiu i Gorenicach.

O jakie urządzenia chodzi? Jak czytamy na portalu e-gminy.pl, „(…) EkoSłupek Air Sensor jest urządzeniem przeznaczanym do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie cogodzinnych wyników pomiaru stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń (zależnie od modelu), przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza”.

Słupki te mają moduł WiFi – można połączyć się z platformą AAir Sensor, gdzie uzyskamy dostęp do szczegółowych danych z pomiarów zainstalowanych w urządzeniu czujników. Ponadto Bluetooth pozwala na komunikację pomiędzy słupkiem a aplikacją mobilną.

W zależności od modelu urządzenie mierzy stężenie: dwutlenku siarki; ozonu; pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5, PM 10; formaldehydów; dwutlenku węgla; dwutlenku azotu. Dodatkowo możliwy jest pomiar ciśnienia, temperatury i wilgotności.

-Liczne akcje wymiany kotłów, wsparcia działań wymiany źródeł ciepła to bardzo dobre rozwiązania. Uważam jednak, że poziom świadomości dotyczący stanów i zanieczyszczenia nadal jest niski. Ludzie często nie mają świadomości, że w danym okresie normy czystości powietrza są przekroczone. W tym miejscu chciałbym Panu Burmistrzowi zaproponować pewne rozwiązanie, które służyłoby informowaniu mieszkańców o aktualnych stanach zanieczyszczeń. Tym rozwiązaniem jest montaż na terenie naszej gminy słupków pomiaru jakości powietrza, które poprzez wyposażenie w oświetlenie LED informowałyby jak wygląda aktualny stan powietrza. Te swoiste światła informacyjne w sposób prosty lecz sugestywny wskazywałyby poziom zanieczyszczeń powietrza. Uważam, że tylko spójna polityka informacyjno-edukacyjna może zwiększyć świadomość społeczną i podnieść odpowiedzialność za czyste powietrze w naszej gminie. Ponadto lokalizacja w pobliżu miejsc uczęszczanych przez dzieci jak szkoły, place zabaw będzie miała wymiar edukacyjny – argumentuje radny miejski Wojciech Panek w interpelacji skierowanej do olkuskiego burmistrza.

Proponowane przez radnego Panka lokalizacje to: kompleks sportowy „Czarna Góra”, Rynek, osiedle Pakuska – okolice Szkoły Podstawowej nr 3, osiedle Słowiki – Plac Konstytucji lub przy Szkole Podstawowej nr 9, osiedle Młodych – teren Dolinki od strony ul. Sosnowej, teren przy Szkole Podstawowej w Gorenicach.

Z kolei do olkuskiego starosty z pomysłem montażu takich słupków zwrócili się radni powiatowi: Barbara Haberka i Michał Mrówka.

-Koszty instalacji tych urządzeń są relatywnie niewielkie i nie stanowiłyby dużego obciążenie dla budżetu Powiatu. Samorządy od wielu lat podejmują różnorodne działania proekologiczne i edukacyjne, które mają na celu m.in. poprawę jakości powietrza. Mimo podejmowanych zarówno przez gminę .jak i powiat działań Olkusz czy Wolbrom w dalszym ciągu niestety przodują w niechlubnym rankingu ilości dni ze smogiem. Przykładowo w 2019 roku Olkusz znalazł się w grupie miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem. O jakość powietrza musimy dbać wszyscy, ważna jest tutaj edukacja, świadomość i odpowiedzialność za otaczające środowisko. Najlepszym sposobem uświadomienia sobie powagi sytuacji jest unaocznienie zagrożenia. Jako radni, którym leży na sercu stan powietrza proponujemy zamontowanie przy powiatowych budynkach tzw. ekosłupków, które w sposób namacalny będą informować o jakości powietrza – uważają Barbara Haberka i Michał Mrówka.

Autorzy interpelacji sugerują, aby słupki ustawić przy najbardziej uczęszczanych budynkach powiatowych: okolice Starostwa Powiatowego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół w Wolbromiu.

Gdy tylko włodarze powiatu olkuskiego i gminy Olkusz odniosą się do propozycji montażu EkoSłupków, powrócimy do tematu. Tymczasem ciekawi jesteśmy Waszych opinii na ten temat!

fot.pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
artefakt
artefakt
3 lat temu

Dużym problemem, który znacząco wpływa na zanieczyszczenie powietrza zwłaszcza w dolince Osiedla Młodych i Kocotówce jest zadymianie przez kominy kilku domów jednorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Jana Pawła II i Sosnowej. Sądzę, że rozsądnym rozwiązaniem było by nakłonienie właścicieli tych domów przez pracowników Gminnego Wydziału Ochrony Środowiska do zamiany kopciuchów na inne ekologiczne metody ogrzewania mieszkań. Gmina dysponuję przecież narzędziem znacznych dopłat do takich zamian. Które domy kopcą łatwo stwierdzić spacerując ulicą JP II i Sosnową w godzinach porannych. Zmiana ogrzewania tych domów na bardziej ekologiczne z pewnością wpłynie na znaczną poprawę jakości powietrza w tym rejonie. Słupki powietrza nie oczyszczą. Będą tylko czerwonym światłem denerwować przechodniów.

mike
mike
3 lat temu

Co się stało z czujnikiem smogu zamontowanym na domu kultury. Zniknął z rok temu i tyle go widzieli.